darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Yanardağ: Erdoğan, bir kararname ile herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

"He" ve "She" yok artık herkes "Ze"

Dildeki cinsiyetçilik, erkek egemen toplumun, görünmez kalkanlarından birisi haline gelmiş durumda. Pek çoğumuz, farkında olarak ya da olmayarak, ayrımcılığı, cinsiyetçiliği ve homofobiyi, dilimizle besleyebiliyoruz. Dildeki ayrımcı yapı, insan bilincine etki ettiği kadar, iletişimin her veçhesinde, düşündüğümüzden çok daha büyük bir etki yaratıyor. Bu etki, erkek egemen sistemin, kendisini ve bütün kurumlarını defalarca yeniden üretmesini, farkında olmadan desteklememize sebep oluyor.

Oxford Üniversitesi tam da bu sebeple, yepyeni ve sıradışı bir uygulamaya imza attı. Üniversite, İngilizce’de cinsiyet temelli olarak kullanılan kişi zamirleri yerine, cinsiyetsiz bir zamirkullanmaya başladı. Kullanılmaya başlayan yeni zamirin, özellikle trans öğrencilerin, kendilerini ayrımcılığa uğramış hissetmelerinin önüne geçilmesi planlanıyor.

İngilizce’de, tıpkı diğer Latince kökenli diller gibi, cinsiyet belirten zamirler kullanılıyor. Erkek için “he“, kadın için “she' zamirleri, Türkçedekinden farklı olarak, kişilerin sahip olduğu cinsiyetlere bağlı olarak değişiyor. Bu kullanım, kutsal metinlere dahi geçmiş durumda, yakın bir zaman önce, Tanrı için “he' zamirinin kullanılmasına karşı çıkanlar da olmuştu. İşte Oxford Üniversitesi öğrenci birliği, bu duruma alternatif geliştirdiler.

Bu zamirlerin yerine geçmesi düşünülen yeni zamir “ze' olarak belirlendi. Öğrenciler ve okul yetkilileri, bu kullanımın, seminer ve panel gibi etkinliklerde de faal olmasını hedefliyorlar. Kullanılacak yeni zamirin, cinsiyete bağlı ayrımcılığın dildeki kullanımının önüne geçmesi hedefleniyor.

Cinsiyetsiz zamirler, daha öncesinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Tennessee Üniversitesi’nde zaten kullanılmaya başlanmıştı. Ayrıca geçen yaz döneminde, okulun yatılı öğrenci topluluğu, öğretmenlere, cinsiyetçi dil kullanımından kaçınmaları için, bir kılavuz verdiler.

Daha çok “xe' veya “ze' şeklinde okunan bu zamir, yukarıda bahsedilen kılavuzda, “zie' şeklinde de kullanılabiliyor ve “zie' şeklindeki kullanım, daha çok trans öğrencileri tanımlıyor. Bu şekilde, tıpkı “nigger' kelimesinin siyahi insanlar için çoğunlukla ötekileştirici bir tabir olarak kullanılması gibi, cinsiyet temelli dilin de, bazı cinsel yönelimlere veya kadınlara yönelik ayrımcı bir şekilde dolaşımda bulunmasının yarattığı ayrımcılığı önlemek amaçlanıyor. İngiltere’de yayın yapan Independent gazetesinin, yine İngiltere’de yayımlanan The Times gazetesinden aktardığı bilgiye göre, Cambridge Üniversitesi de aynı uygulamayı, bir süredir kullanıyor.

 

İlgili Haberler

Dünya

'Yeterince eşcinsel davranış sergilemeyen' eşcinsel gencin iltica talebi reddedildi

Dünya

AB, yaz saati uygulaması için anket açtı

Dünya

Berat Albayrak, Fransız Finans Bakanı ile görüştü

Dünya

Trump'tan şirket bilançoları ile ilgili açıklama

Dünya

Almanya, Türkiye'de tatil yapacak vatandaşlarına çağrı yaptı

Dünya

Nijer'den ağaçları koruma çağrısı: Kurban eti pişirirken odun yakmayın

Dünya

Eski Rusya Maliye Bakanı: Rusya ile Türkiye'yi ciddi ekonomik ilişkilerle birbirine bağlı

Dünya

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

Dünya

Almanya göçmenleri geri göndermek için Yunanistan'la anlaştı

Dünya

Herkül figürleriyle süslenmiş bir mezar bulundu

Dünya

Kritik iddia: Trump, Arap NATO'su kuracak

Dünya

Trump, Washington'da planlanan askeri geçit törenini iptal etti: Belki gelecek yıl yaparız