YAZARLAR

Tüm Yazıları Cüneyt Ayral

Bürokrasi ve yaşama dair

12.10.2017 10:16

ABDnin uygulmaya koyduğu VİZE VERMEME kararı yüzünden yer yerinden oynuyor. Televizyonlarda anlatan anlatana, ancak asıl söylenenin ne olduğunu kimse kavramamış.

ABD bir tek şey istiyor! O da evrensel hukuk kurallarının geçerli olmasını, yani tutuklanan personeline atılı olan suçların alenen ve belgeleriyle ortaya konulmasını istiyor. Bu konuda kimsenin konuştuğu yok!

Çünkü kimsenin hukuk siyasileşti ve evrensellikten çoktan uzaklaştı demeye dili varmıyor...

Çünkü Türkiyede herkes, herşeyi kendisine göre algılayıp yapıyor...

Uzun yılladır yaşamakta olduğum Fransa bürokrasinin cennetidir. Her devlet dairesine gittiğinizde bitmez tükenmez bir kâğıt israfı ile karşılaşırsınız ve orada var olan dosyanızda olmasına rağmen, her belgenizin fotokopisi yeniden istenir ve dosyalar kabardıkça kabarır...

cuneytayraldetay1-002.png

Türkiyenin bürokrasisi de Fransadan ithal edilmiştir. Ancak Turgut Özalın iktidara geldiği dönemle başlayan bir iyileştirme söz konsudur.

Aynı bankacılık konusunda olduğu gibi devlet bürokrasisinde de otomasyona hızla geçen ve Fransanın çok ilersinde olan Türkiyede, bürokrasinin azaldığı varsayılıyor. Gelin görün ki durum hiç de sanıldığı gibi değil...

Eskiyen ehliyetimi Ankara Emniyet Müdürlüğünde değiştirmek için önce bir hastahaneye gidip raporumu aldım, hemen hemen hiç beklemeden hal oldu bu iş.

Oradan Emniyete gittim. Bu işin randevu ile olduğuna dair hiç bir bilgim olmadığı için ve işaretlemelerden birşey anlamak hayli zor olduğundan, sora sora Bağdat bulunur hesabıyla vezneye vardım ve 13 TL ödeyerek makbuzumu aldım.

Veznedeki arkadaş Vakıfbank atmden 2.-TL öde dedi. Pek anlamadım ama birkaç kişiye sorup, Vakıfbank atm nin önündeki uzayan sıraya girdim. Sıram gelince, bu işlerde piştiği anlaşılan bir vatandaşın yardımı ile, önce 5 TL kağıt parayı makinaya koydum sonra 3 TL geri aldım, makbuzum makinadan çıkıverdi.

cuneytayraldetay2-001.png

Ben hâlâ düşünüyorum, veznedeki arkadaş neden 13 değil de 15 TL almıyor ve 2 TL yi devlet bankası olan Vakıfbanka aktarmıyor? Çözebilmiş değilim...

Sonra randevusuzların sırasına girdim ve saat 16.30 sıra makinasının uyanmasını bekledim. Şaka etmiyorum, makina saat 16.30 dan önce uyanmıyor...

İlk 25 kişiye mesai saati sonrasında servis verecek olan nöbetçi emniyet mensupları saat 17.00 de iş başı yapıyorlarmış, o saate kadar parmak izi işinin tamamlanması gerekiyormuş.

Sıraya girdim ve 18 inci olarak parmak izi odasına geçtim. Polis memuru daha önceden varmı parmak izin diye sordu, çipli pasaportum olduğundan var dedim, o zaman tek elle kontrol edelim deyip, bana parmak izimin olduğuna dair bir kâat verdi. Oysa elimde pasaport var, makinada okutsa anında görecek. Neyse kendisi bilir.

Bu sefer yenileme sırasına girdim ve yine 18 inci olarak tüm evraklarımı teslim ettim

cuneytayraldetay3-001.png

İnanmayacaksınız ama, yeni ehliyetim 2 gün sonra kapıma kadar geldi ve ben hâlâ neden 13 + 2 ödediğimi çözmeyi deniyorum...

Türkiyede çözmeniz gereken gündelik pek çok mesele var.

Örneğin bizim ödediğimiz vergiler ile kör vatandaşlarımızın rahat yürüyebilmeleri için yollara tırtıklı sarı levhalar koyuluyor, pek çok yerde var bunlardan. Ama bir de değerli özel araç sahipleri var ki, bu sarı levhaların neden yerlere döşenmiş olduğunu düşünmüyorlar bile...

Bu yazımın sonunda, bugün (11 Ekim 2017) Ankaranın mutena semti Kavaklıderede çekmiş olduğum fotografları paylaşıyorum.

Plakalarını bilerek açık ve okunabilir olarak bırakıyorum, çünkü bu araçlar hakkında alenen suç duyurusunda bulunuyorum ve trafik cezalarının kesilmesini talep ediyorum.

cuneytayraldetay4-001.png

Engelliler futbolda Avrupa Şampiyonu olunca, sosyal medyada tozu dumana katan insanların, körlerin de engellilerden olduğunu ve yaşama haklarını kimsenin engelleyemeyeceğini öğrenmeleri için yasal cezalarını ödemeleri gerektiği inancındayım.

Umarım Ankara Emniyet Müdürlüğü ehliyetimi gönderdiği hızla, bu plakalara da cezalarını gönderir...

Eğitim