Çok Okunanlar

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

MEB'den Hz. Ali skandalı!

Kemal Kılıçdaroğlu: O oyuna gelmem...

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericinin ifadesi ortaya çıktı

'Hem Türkiye hem Ortadoğu kana bulanmak isteniyor'

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri Ali Haydar Hakverdi, Mehmet Tüm, Ali Akyıldız, Selina Doğan ve Sibel Özdemir, Orhan Sarıbal ile Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil TBMM'de Maraş katliamı üzerine basın toplantısı düzenledi.  

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Hakverdi; Ülkenin yoğun gündeminin bulunduğunu, özellikle son haftalarda büyük terör saldırılarının yaşandığını ifade ederek, son olarak Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırı sonucu öldürüldüğünü söyledi. Yaşananların tamamının ülkenin birliğine, bütünlüğüne, ülkeyi şiddetin içine çekmeye yönelik çabalar olduğunu belirten Hakverdi, "Özellikle emperyal devletler tarafından hem ülkemiz hem Ortadoğu kana bulunmak isteniyor. Ülkenin birliğine, bütünlüğüne ve Cumhuriyet'in temel ilkelerine yönelik bu saldırıları şiddetle kınıyoruz." dedi.

Hakverdi, açıklamasında; “Ülke, geldiği noktada teröre teslim edilmek üzeredir. Bu yüzden ana muhalefet partisi olarak iktidarı uyarıyoruz; derhal tedbirler alınmalıdır.' dedi

Türkiye'yi karıştırmaya yönelik benzer çalışmaları 1978'de Kahramanmaraş'ta yaşadıklarını da vurgulayan Hakverdi, şunları söyledi:

"Maraş'ta yüzlerce canımızı kaybettik. Bugün hala Maraş katliamının nedenleri aydınlatılmamıştır, failleri bulunmamıştır. O gün bu katliamın üzerlerine gidilmediği gibi daha sonra yaşanan benzer katliamların da üstü örtülmüştür. Biz bu gidişe bir son vermek istiyoruz. Bu katliamların gerçek sorumluları ve nedenleri ortaya çıkarılmalıdır.

Katliamda hayatını kaybedenlerin yakınlarının acılarını dahi yaşamalarına izin verilmiyor. Birkaç yıldır güvenlik gerekçeleri ile Maraş katliamının anma törenleri yasaklanıyor. Vergi aldığı vatandaşını koruyamıyorsa iktidar derhal bu görevi bırakmalıdır. Buradan Maraş Valisine sesleniyorum, hemen kaldır o yasağı; İçişleri Bakanına sesleniyorum hemen kaldırın o yasağı; Başbakan’a sesleniyoruz hemen kaldırın o yasağı.'

Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil ise Kahramanmaraş'ta yaşanan olayları anma etkinliği için Türkiye'ye geldiklerini ancak Valiliğin buna izin vermediğini söyledi.

İlgili Haberler

Politika

HDP'li Kürkçü'den Demirtaş açıklaması

Politika

'Kaşıkçı cinayetiyle ilgili tutuklanan 18 kişinin hapiste olmadığına dair rivayetler var'

Politika

İyi Parti'den Mansur Yavaş açıklaması

Politika

3. Havalimanında ölümler devam ederken HDP'li vekilin önergesi iade edildi

Politika

Açlık grevindeki HDP'li Güven'den açıklama

Politika

TÜBİTAK'ta 5 yılda yüzlerce ihraç

Politika

İHD: Muhabirden muhbir çıkmaz

Politika

Kılıçdaroğlu ile Akşener'den ittifak görüşmesi

Politika

Çavuşoğlu'ndan Fransız bakana tepki: Paranın gözü kör olsun

Politika

Bakan Akar, Hakkari'deki patlamanın nedenini açıkladı

Politika

Pakistan: Atatürk modern İslam dünyasındaki en büyük Müslümandı

Politika

NATO'dan Türkiye açıklaması