unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Her üç çocuktan biri aç yatıyor!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Bursa Milletvekili Lale Karabıyık’la beraber, Türkiye’de 3 çocuktan birinin yatağa aç girdiğini gösteren istatistikleri Meclis’e taşıdı. Ağbaba, bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını teklif etti. Türkiye, Eurostat (Avrupa İstatistik Ofisi) ve Türkiye İstatistik Kurumu 2014 Gelir ve Yaşam Koşulları Anketi verilerine göre,

Türkiye’de yaşayan 0-15 yaş arasındaki 20 milyonu aşkın çocuğun 7 milyona yakını, yani her üç çocuktan biri şiddetli maddi yoksunluk içerisinde.
0-15 yaş arası çocuklarda şiddetli maddi yoksunluk araştırmasında Avrupa ülkeleri arasında %36.2 ile birinci sırada. Bu oran İtalya’da %13.7, İspanya’da %9.6, İsveç’te %1.2, Avrupa Birliği ortalamasında ise %10.3’tür. Yıllardan beri çok şiddetli bir ekonomik krizin içinde bulunan Yunanistan’da dahi bu oran %23.3.
Avrupa İstatistik Ofisi’nin ölçütüne göre; kira ve faturaların ödenmesi, evin ısınma ihtiyacının yeterince karşılanması, beklenmedik harcamaların karşılanması, her iki günde bir et, balık ya da protein eşdeğer gıdalarının tüketilmesi, evden uzakta bir haftalık tatil masrafının karşılanması, bir arabaya, bir çamaşır makinesine, bir renkli televizyona ve bir telefona sahip olunması (cep telefonu da dahil), olarak belirlenen dokuz kriterlerden dördünü yerine getiremeyen hanelerde yaşayan bireyler şiddetli maddi yoksunluk içerisinde kabul ediliyor.
TÜİK verilerine göre, ısınma ihtiyacı karşılanamayan çocukların oranı %19.1, beklenmeyen harcamaları karşılanamayan çocukların oranı %33.3, beslenme ihtiyacı karşılanamayan %39.2, tatile gidemeyen çocukların oranı %74.6, kira ve faturaları ödenemeyen hanelerde yaşayan çocukların oranı %51.3, bir otomobile sahip olmayan hanelerde yaşayan çocukların oranı %53.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Bursa Milletvekili Lale Karabıyık konuyla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını şöyle dile getirdi:

Bu sonuçlar çocuklarımızın yatağa aç girdiği bir Türkiye manzarasını gözler önüne sermektedir. Tüm bu nedenlerle, ülkemizde çocuklarımızın yaşadığı şiddetli maddi yoksunluğun nedenlerinin ortaya çıkarılması, ekonomik yoksunluğun çocukları sürüklediği madde bağımlılığı ve benzeri alışkanlıkların tespit edilmesi, maddi yoksunluklar nedeni ile ailelerin eğitimlerini devam ettirebilmek için çocuklarını bir takım vakıf ve derneklere emanet etmesinin sonuçlarının ortaya çıkarılması ve bu sorunların giderilme yollarının belirlenerek gerekli çalışmaların yapılması amacıyla Anayasanın 98. TBMM İçtüzüğünün 104. ve 105. Maddeleri gereğince Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederiz.Çok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

Anıtkabir'de Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci'ye soruşturma!

İlgili Haberler

Güncel

Ahmet Altan'dan ilk cezaevi fotoğrafı

Güncel

Dilipak'dan Adnan Oktar uyarısı: Süreç yönetilemediği takdirde AKP'yi vurur

Güncel

FETÖ firarisi Akın İpek gözaltına alındı!

Güncel

HDP'li Buldan'dan 'terörist cenazesi' açıklaması

Güncel

Sahte altın için hırsızlık yaptı

Güncel

Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci gözaltına alındı

Güncel

KHK ihraçlarıyla ilgili flaş karar!

Güncel

Veresiyeyi kabul etmeyen kadın marketçi bıçakla yaralandı

Güncel

Malatya'da iki minibüs çarpıştı: 12 yaralı

Güncel

FETÖ'ye 'ankesörlü telefon' operasyonu

Güncel

Muğla'da traktör devrildi: 5 yaralı

Güncel

Taksiciden UBER sürücüsüne sopalı tehdit!