darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Her ülkenin damak tadına özel üretim yapacaklar

Dünyanın dört bir yanında 59 ülkeye ihracat yapan Türkiye'nin lider gıda firmalarından TAMEK, Katar ve Suudi Arabistan'ı da dahil ettiği Ortadoğu pazarında hızla büyüyor. Yılın ilk çeyreğinde toplam ciroda yüzde 25, ihracatta ise yüzde 49 büyüme yakalayan TAMEK, sadece Ortadoğu pazarında bu yılı yüzde 70 ihracat artışı ile kapatmayı hedefliyor. 

Ortadoğu'da meyve suyu ve salçanın başını çektiği ürün gruplarında hazır yemek, gazlı içecek, soslar ve reçel çeşitleri ile büyük ilgi gören TAMEK, ürünlerin ambalaj ve içeriğini bölge ülkelerinin gıda kodeksi ve lezzet tercihlerine göre yeniden uyarlıyor. Hazır yemek tüketiminin yoğun olduğu Amerika ve Avrupa pazarı için, atom fasulye pilaki, kuru patlıcan dolma, kuru biber dolma konserveleri Eylül ayında özel olarak piyasaya sürüldü. 

AROMALI İÇECEKTE 5 YENİ LEZZET
TAMEK, yoğun bir AR-GE çalışması sonucu aromalı içecek piyasasına da yeni ürünler ile girdi. 330 ml tetrapak ambalajda lansmanı yapılan 5 yeni ürün, büyük beğeni topladı. 

Yine bir TAMEK yeniliği olarak soğuk kahvede; sade, vanilyalı ve kapuçinolu 3 çeşit soğuk kahve raflarda yerini aldı. 250 ml teneke ambalajlarda ilk olarak Kıbrıs, Irak ve Ürdün'de tüketicilerle buluşan soğuk kahvelere en büyük ilgi Ortadoğu pazarından geldi.

Türkiye'de pek bilinmeyen guava ve kırmızı meyvelerden elde edilen meyve suları da yine başta Afrika ülkeleri ve Polonya  olmak üzere dünyaya ihraç edilen TAMEK ürünleri arasında. 

TAMEK Genel Müdürü Cem Kurt; " Bu yıl daha stabil olan ABD, Japonya, Avustralya, Kanada, Danimarka, Almanya gibi ülkelerin yanısıra halihazırda ürün gönderdiğimiz başta Ortadoğu olmak üzere, Japonya, Amerika, İngiltere, Fransa ve Afrika ülkelerindeki pazar paylarımızı artırmaya odaklandık. 2017 büyüme hedefimizde ihracatın önemli bir yeri var" dedi. 

1955'te temelleri atılan Türkiye'nin ilk yerli gıda firması TAMEK'in büyüme hedefleri ile ilgili Genel Müdür Cem Kurt şunları söylüyor;

"Yüzde yüz Türk menşeli gıda üreticisi olarak, tam 62 yıldır ilk günkü heyecan ve yenilikçi ruh ile faaliyet gösteriyoruz. Tamek’in hem yurt içinde, hem de ihracat yaptığımız ülkelerde bilinen ve sevilen bir marka olmasının, tüketiciler tarafından tercih edilmesinin altında da bu heyecan ve yenilikçi yaklaşım yatıyor. Ar-Ge çalışmalarına çok önem veriyoruz. Pazara yılda 40 yeni ürün sunuyoruz ve hem iç hem de dış pazarı yenilikçi ürünlerle tanıştırıyoruz. Gıda ve meyve suyu kategorisinde tazelik, kalite ve lezzetten ödün vermeden iç piyasa ve ihracata yönelik ürettiğimiz 366 adet ürünümüz bulunuyor. Üretimimizin yüzde 15'ini 66 ülkeye ihraç ediyoruz. Ortadoğu coğrafyasından Kuzey Afrika'ya, Avustralya'dan Yeni Zelanda'ya kadar Tamek ürünlerini ihraç ediyoruz. Japonya'da ise domates suyunda lider konumdayız. Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen Türk Hava Yolları, Atlas Jet ve Sri Lanka havayolu şirketleri ile de işbirliklerimiz var. Bu yılı toplam ihracatta yeni pazarların da katkısı ile yüzde 50 büyüme ile kapatacağımızı öngörüyoruz." 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Haberler

Ekonomi

Bakan Albayrak'tan 'vergi ödemeleri' açıklaması

Ekonomi

Piyasalar tatile girdi: TL'de zayıflık sürüyor

Ekonomi

Emeklilere maaş şoku!

Ekonomi

Merkez Bankası'ndan 'Katar'la anlaşma' açıklaması

Ekonomi

'Erdoğan, Apple mağazasına girse hayal kırıklığına uğrardı'

Ekonomi

Bankaların dış borçlanmada son rotası: Dayanak varlıklı programlar

Ekonomi

Pepsi, İsrail merkezli o şirketi 3,2 milyar dolara satın alıyor

Ekonomi

15 milyar dolarlık paketin ilk adımı atıldı

Ekonomi

Dolar ve Euro'da son durum...

Ekonomi

6 ayda 53 bin esnaf iflas etti!

Ekonomi

'34 TL'ye lahmacun, 18 TL'ye çay satan yerleri bildirin'

Ekonomi

24 Haziran seçimleri için harcanan para belli oldu