darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

Hıfzı Topuz: Darbe olsaydı Türkiye tam bir Amerikan sömürgesi olacaktı

Cüneyt Ayral/PARİS
Türk basınının duayenlerinden 93 yaşındaki gazeteci yazar Hıfzı Topuz, 15 Temmuz darbe girişimini ve ardından yaşanan gelişmeleri ABC Gazetesi Paris Temsilcisi Cüneyt Ayral'a değerlendirdi.

Darbe girişiminin ardından demokrasinin kazandığına dair güçlü işaretler olmadığına diikkat çeken Hıfzı Topuz, "Ben bayram edemiyorum. Zaten baskılar vardı, daha da artacak" dedi.

İşte Topuz'un 15 Temmuz darbe girişimi hakkındaki çarpıcı tespitleri:

"BENİM İÇİN SÜRPRİZ OLDU"

"15 Temmuz benim için sürpriz oldu. Böyle bir şey beklemiyordum katiyyen. Darbe olacağına ihtimal vermiyordum. Bir defa orduda önce Atatürkçüler, sonra Fethullahçılar tasfiye edildi. Ordudan böyle bir hareket olacağı aklıma gelmezdi.Ordunun dışında da hiç bir güç yoktu darbe yapacak.Onun için büyük bir sürpriz oldu. Orduda ilericiler, Fethullahçılar tasfiye edilmiş. Belediyeler yok, üniversiteler yok, gençler yok, sendikalar yok. O yüzen bunu şaşkınlıkla karşıladım ve sabaha kadar uyumadan haberleri izledik.Çözemedim sabaha kadar da. Aklıma çeşitli ihtimaller geliyordu."

"BU BİR NUMARA DİYE DÜŞÜNDÜK"

"Neler geliyordu aklımıza. Evvela 'bu bir numara, darbe değil' diye düşündük. Yani hükümet, daha doğrusu Tayyip Bey böyle bir darbe hazırlığı ile bütün muhalefeti yok etmek istiyor. Şüpheci olarak darbeyi karşıladık. Darbeye sevindik mi? Hayır. Ben bir muhalif olarak çözemedim darbeyi.

"DARBEYLE ÜLKENİN SORUNLARI ÇÖZÜLMÜYOR"

"Darbe bir defa pek parlak bir şey değil. İstikrarsızlık yaratıyor. Darbeyle ülkenin sorunları çözülmüyor. Ben ülkenin sorunlarının tartışarak, basınla, medyayla çözüleceği inancındayım. Darbede başka bir rejim gelecek, o daha tehlikeli olacak.

"HDP'Yİ DIŞLAMAK DEMOKRATİK BİR TAVIR DEĞİL"

"Bir de beni CHP'nin bunlara katılması şaşırttı. Heralde onların bildiği bir şeyler vardır. Demek ki biz bunu bilmiyoruz. Bir de HDP'nin bunların dışında tutulmasını da anlayamadım. Üzücü tabi. Amaç muhalefetle birleşmekse, HDP'nin Fethullahçılarla ilişkisi yok. O zaman 'milli birlik' deniyorsa HDP'nin de içine girmesi lazım. HDP'yi dışlamak demokratyik bir tavır değil bence. Bu şaşkınlık içinde tutuklamalar, işten atmalar başladı. Sonunda 60 bin kişinin işine son verildi. Bilmem kaç bin kişi tutuklandı, gözaltına alındı. Bu tutuklamalar da şaşırtıcı oldu."

DARBEYİ RUSYA MI ÖNLEDİ?

Hıfzı Topuz, Paris'te bir pazarcının kendisine aktardığı ilginç anektodu da Cüneyt Ayral'la paylaştı. Topuz, Paris'li pazarcının kendisine anlattıklarını şöyle anlattı:

"Pazarcı bana 'Topuz sizi Ruslar kurtarmış' dedi.'Nereden çıkartıyorsun' dedim. Sizin Tayyip Bey'e Amerikalılar darbe yapmış, Ruslar sayesinde kurtulmuşsunuz' dedi. 'Anlat bakalım nasıl olmuş' dedim, anlattı: ' Amerika, Erdoğan'ın bazı hareketlerinden rahatsız olduğu için aralarında son zamanlarda anlaşmazlıklar çıkmış. Yani Erdoğan daha dik, sert davranmış. Boyun eğmemiş bazıkonularda ve Amerika ile ters düşmüş' dedi. 'Amerikalılar devirmeye karar vermiş' dedi. 'Nasıl olmuş bu iş, anlat' dedim. 'Bir defa CIA ve Pentagon ortak olarak ayllardan beri bu darbeyi hazırlıyormuş' dedi. 'Nereden çıkartıyorsun bunu?' dedim, 'Fransız bir gazeteci var. Onunintrbetteki uzun bir yazısını okudum. Ben de bunlara meraklı değilim ama sen dostum olduğun için Türkiye'deki haberleri izliyorum. Sana ve çevrene bir şey olur mu diye merak ediyorum' dedi. 'Bunu hazırlamışlar uzun süre ve bu darbeyi gerçekleştirmek için İncirlik Üssü, ordudaki bütün muhalifler, Fethullahçılarla anlaşmışlar' dedi. İncirlik Üssü'nden hiç bir uçak Amerikalıların izni olmadan kalkmaz' dedi. 'Oradan kalkan uçaklar, Erdoğan'ın uçağını düşürecekmiş. Fakat bütün bu planları Ruslar önceden öğrenmişler, adım adım bunların peşlerindeymiş' dedi. Ruslar bunun için Türkiye'ye bir görevli gönderiş. Rusların gönderdiği görevli, Türkiye'de bunları izliyormuş. Rusların istihbarat örgütü bu işte Amerikalılardan üstün çıktı' dedi. Erdoğan'ı takip eden uçakları da Rus uçakları takip etmiş. Erdoğan'ın uçağını düşürselerdi, Rus uçakları da onları düşürecekmiş' dedi. Düşündüm olabilir mi, olamaz mı diye. Bir arkadaşımı arayıp bu iddiaları sordum. 'İnternetten böyle şeyler okudum ben de' dedi. Demek ki bir Amerikan darbesi olacaktı. Bunu ben dinlediğim zaman, daha Erdoğan'ın Putin'le görüşmek için Rusya'ya gideceği açıklanmamıştı. 'Bak göreceksin, Erdoğan şimdi Hindistan-Çin-Rusya birliğine katılacak. Çünkü Avrupa Birliği'nden istediğini bulamadı' dedi. Çok yakında belki bunları göreceğiz. Putin bunu bir koz olarak kullanacak. Amerika'nın planı neydi? Amerika'nın planı: AAS: Aks, Amerikan Siyonist... Fethullah Gülen'i halife olarak İstanbul'a getireceklermiş. Ve bu halife tüm Orta Asya ve Ortadoğu'da müslümanların lideri olacakmış. Amaç, Rusya'ya karşı bir baraj. Fethullah, Amerika ve arbeden sonra iş başına geçecek güçler. Bunları yapacak olanların çoğu da zaten Amerika'da eğitim görmüş olan subaylar. Bu haberlere inanırsak, demek ki biz ucuz kurtulduk. "

"DARBE OLSAYDI TAM BİR AMERİKAN SÖMÜRGESİ OLACAKTIK"

"Darbe olsa Türkiye yok artık. Bütün bağımsızlığını kaybedecek, tam bir Amerikan sömürgesi olacaktı. Zaten Amerikan sömürgesiyiz. Daha bütün bölgede bütün taşlar oynayacak. Başka bir coğrafya ortaya çıkacak.Bu önlendi, bunun önlenmesi çok iyi bir şey. O zaman bunu kutlamak gerekir. Ama bunu önleyen demokrasi mi, bu demokratik mi? Bunun yerine demokrasi egemenliği mi olacak? Bunda şüpheliyim."

"BASKI DEVAM EDECEK VE DAHA DA GÜÇLENECEK"

"Daha önceki baskılar, profesörlerin, gazetecilerin tutuklanması demokratik değil. Erdoğan'ı kutlayıp, iktidara alabildiğine taviz vermek, muhalefetten vazgeçmek gibi bir şey oluyor. Bu Türkiye'ye istikrar getirmez. Baskı devam edecek, daha da güçlenecek ve başkanlık sistemine daha da yaklaşacağız. İstanbul'daki gösteriye CHP'nin katılmasını anlayamıyorum. Ya CHP'nin ileri gelenleri bu durumu biliyorlardı, gerçekten Tayyip Amerikan darbesini önledi diye katılıp kutluyorlar, ya da benim bilmediğim şeyler var. Şimdiki durum, daha demokratik bir ortama geçeceğimizi göstyermiyor. Baskılar vardı, bu daha da artacak. Bu bakımdan ben bayram edemiyorum "

İlgili Haberler

Politika

Albayrak'tan 'Katar' açıklaması: Dünya bir kez daha gördü!

Politika

Çavuşoğlu: İş adamı ve resmi pasaportluya vize kaldırıldı

Politika

Meteoroloji duyurdu: Tüm ülkede artıyor

Politika

TMSF'den 'Şevval Sam' kararı: Yerine başka isim getirildi

Politika

HDP'li Atay'dan 'ekonomik kriz' tepkisi

Politika

Komünistlerden ekonomik krize ilişkin dikkat çeken değerlendirme

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha!

Politika

Diyanet'ten 'döviz' fetvası: Cihad niteliğindedir

Politika

Yunan Dışişleri: Moskova Büyükelçisi geri çağırılmıyor, değiştirilecek

Politika

Erdoğan, Merkel ile görüştü

Politika

Karamollaoğlu'ndan AKP'ye çağrı: Siyasi parti genel başkanları bir araya getirilmeli

Politika

Sezai Temelli'den Demirtaş'a yanıt: Yöntemi yanlış