YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

İktidar yarışının sonucunu kimin halkı kucaklayacağı

07.04.2018 11:39

Araştırma şirketi KONDA genel müdürü Bekir Ağırdır CHP yöneticileri, milletvekillerine ülkemin geleceğine dönük stratejik değerlendirmeler konulu bir sunum yaptı. 

Sunumda Ağırdır özetle, şu an Türkiyede yüzde 45 oranında oy boşta gözüküyor. Vatandaş kimi destekleyeceği konusunda kararsız. Hangi parti ve lider kendisine güven verirse onu destekleyecek, eğer siz sisteme karşı demokratikleşme konusunda güçlü bir mücadele verirseniz, bu sizin şansınız olur diyor ve 3 üç noktanın altını özellikle çiziyor.

1) Seçmen, belediye başkanını da, milletvekilini de, parti yönetimini de kendisi belirlemek istiyor benim adayım budur denilerek önüne konan adaylara itibar etmiyor.

2) Kapılarınızı, pencerelerinizi açın, gençleri partiye alın. Yeni düşüncelerin önüne engel koymayın, önlerini açın. 

3) İktidar hareket sınırlarınızı belirlemesin. Siz ülke gündemine göre kendi gündeminizi öne koyun ve buna göre hareket edin.

Buraya kadar sayın Ağırdırın tamamen  doğru olan görüşleri. Bunlar bilinen, ama bir türlü uygulanmayan görüşler. Bu görüşler yıllardır, siyasi süreçleri okuyan, parti içinden ya da dışardan, toplumdan yana tavır koyan yazar ve politikacıların dile getirdiği, maalesef, parti içindeki kimi çevreler tarafından fazla radikal görülen ve kabul edilmeyen düşünceler. 

Bende, naçizane, bu görüşleri, bıkmadan, usanmadan, yıllardır yazanlardanım. Hatta parti üyesi olarak, yöneticilere lütfen görevinizi yapınız diyecek kadar kararlı yazılar yazdığım dönemler oldu. Ayrıca yaşam ve ülkenin geldiği nokta Ağırdırın da ifade ettiği gibi siyasete bizim gibi bakanları doğruluyor. 

Bir kez daha görüyoruz ki, partinin de, ülkenin de çıkışı bu tarz hareketten geçiyor. Ayrıca bir noktanın altını çizmekte yarar var; son örgüt seçimlerinde ve atamalarda bir kez daha gördük ki, taban iradesini yok saymak kayıptan ve yıkımdan başka sonuç doğurmuyor. Bunun parçası olanlar gün be gün yalnızlaştıklarını ve çözümsüz noktaya gittiklerini görüyorlar. 

Ama herşeye, kayıplarımıza rağmen yapabileceklerimiz, süreçleri tersine çevirme olanaklarımız daha bitmedi.  Siyaseti yeni bir gözle görelim; Çıkışın taban iradesinin ve yeni fikirlerin ortaya konması ve bu fikirlerin yaşama geçirilmesinden geçtiğini unutmayalım. 

İktidara karşı muhalefetin bütününe ihtiyacımız var. Birini tutup diğerine uzak durma lüksümüz yok. Şimdi sineğin kanadının ürettiği enerjiye ihtiyacımız var. İktidar rahat değil. Bunu görmemek için aciz olmak gerekiyor. Ama biz de iyi değiliz. Şimdi yarışın sonucunu kimin halkı kucaklayacağı  belirleyecek.

 

 

 

 

Eğitim