darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

HKP'den milletin a... koyan Mehmet Cengiz hakkında suç duyurusu!

 Halkın Kurtuluş Partisi, İstanbul'un akciğerleri Fethi Paşa Korusu'nun milletin a... koyan yandaş iş adamı Mehmet Cengiz'e peşkeş çekilmesini yargıya taşıdı. HKP, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın da aralarında olduğu şahıslar hakkında bugün İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. 
Suç duyurusu dilekçesi şu şekilde;

İSTANBUL ANADOLU CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

SUÇ DUYURUSUNDA 
BULUNAN……………….:Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı
            Karanfil Sokak No:24/15 Kızılay/ANKARA

V E K İ L L E R İ………..: Av. Orhan ÖZER, Av. Metin BAYYAR, Av. F. Ayhan ERKAN, 
Av. Ali Serdar ÇINGI, Av. Tacettin ÇOLAK, Av. Sait KIRAN, 
Av. Azime Ayça OKUR, Av. Halil AĞIRGÖL, Av. Pınar AKBİNA, Av. Doğan ERKAN 
Atatürk Bulvarı Emlak Bankası Blokları B Blok K:4 D:16 
Fatih/İstanbul
Ş Ü P H E L İ L E R....…..:1- Mehmet CENGİZ
                2- Vasip ŞAHİN - İstanbul Valisi
                3- Kadir TOPBAŞ -  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı
4-İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri
Soruşturma aşamasında ortaya çıkartılacak; menfaat temin eden şüphelilerin fiillerine onay veren,  görmezden gelen diğer kamu görevlileri. 
                                
S U Dž…………………...: 2863 Sayılı Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kanunu m.65’e
Muhalefet, Denetim Görevinin İhmali (TCK. 251), Görevi Kötüye Kullanma (TCK. 257)

İHBAR VE BEYANLARIMIZ: 
1-    Bilindiği üzere Hüseyin Avni Paşa Korusu, Üsküdar, Hacı Hesna Hatun Mahallesi, Paşalimanı Caddesi üzerindedir. Fethipaşa ve Demirağ korularının devamıdır. Demirağ Korusu’ndan bir duvar ile ayrılır. İçerisinde iki eski eser kalıntısı, su sarnıçları ve su kuyuları vardır. 81500 m²’den fazla bir alanı kaplayan Boğaziçi ön görünüm içinde yer alan Fethipaşa Korusu içerisinde 3 binden fazla tabiat varlığı olarak tescillenmiş ağaç bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul 3 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 2002’de “Yıkılmadan korunması gereken 1. sınıf kültür varlığı' olarak tescillenen koru içerisindeki Hüseyin Avni Paşa Köşkü de bu koru içerisinde bulunmaktayken,  28 Haziran 2014’te çıkan yangında tamamen yok olmuştur.
2-    Bahse konu 81511 m²’lik  tescilli koru arazisinin  2009 yılından beri şüphelilerden Mehmet CENGİZ isimli şahsın yöneticisi olduğu Cengiz İnşaat A.Ş.’ye ait olduğu tapu kayıtlarında görülmektedir. Bu şirket taşınmazın %65’ini TMSF’den almıştır. 8 Mart 2013 tarihli tapu kaydında ise satış bedeli kısmında '0’ TL olarak görülmektedir.
3-    Korunun ve içerisindeki Hüseyin Avni Paşa Köşkünün mülkiyetine sahip olan şirket sözde Restorasyon için 6 No'lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na başvurmuştur. Ancak Kurul, 23 Haziran 2014 tarihli kararında projenin yerinde inceleme yapılmasından sonra değerlendirilebileceğine karar vermiştir. Ne yazık ki bu karardan 5 gün sonra 28 Haziran 2014’te köşk yanarak kül olmuştur. Bu konuda İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması da takipsizlik verilerek kapatılmıştır.

Bu olaydan ve savcılığın kararından sonra da köşkün bulunduğu yer ve koruluğun geneli aşama aşama bir inşaat alanına çevrilmiş durumdadır.
Öncelikle 2015 yılı Ağustos ayında sit alanı konumundaki yere Mehmet CENGİZ’in yöneticisi olduğu şirketin iş makineleri getirilmiş ve koruluğa zarar verilmiştir. Halkın tepkisi ve yapılan suç duyuruları üzerine geri adım atılmış ve inşaat çalışmalarına bir süre ara verilmiştir. 
Bunun ardından 2016 yılı Mart ayında yine bu alanda inşaat çalışmalarına başlanmış ve halen devam etmektedir.
Son olarak basına yansıdığı kadarıyla 09/07/2016 tarihinde çekilen fotoğraflarda söz konusu koruma alanı bölgesindeki inşaat çalışmaları Fethi Paşa Korusu’nun sahil bölümüne kadar kaymıştır.  Fethi Paşa Korusu’na cephe Paşa Limanı Caddesi kıyısına inen iş makineleri onlarca ağacı kökünden sökerek hafriyata başlamıştır.  Yaklaşık 3 bin metrekarelik alanda başlayan hafriyat çalışması nedeniyle bazı ağaçların da kökü topraksız kaldığı için devrilme riski doğurmaktadır. (kaynak http://odatv.com/milletin-a..na-koyacagiz-diyen-mehmet-cengiz-istanbulun-cigerine-kepceyle-girdi-0907161200.html,  http://www.istanbulgazetesi.com.tr/fethi-pasa-korusuna-bayram-kepcesi/)
4-    Şüphelilerden Mehmet CENGİZ’in bu yeri bir inşaat alanına çevireceği  25 Aralık 2013 rüşvet ve yolsuzluk soruşturması içerisine giren telefon kayıtlarından da anlaşılmaktadır. Soruşturma dosyasındaki 5 Kasım 2013 tarihli telefon kaydında Şüpheli Mehmet Cengiz  dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a Hüseyin Avni Korusunda 85 dönüm üzerine 10 tane ev yapacağını söylemektedir.
(http://emedya.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/114921/Kul_edilen_koruya_10_ev_yapacak.html)
5-    2863 Sayılı Yasaya göre korunması gerekli kültür ve tabiat alanı olan bu yer bu gün bir inşaat alanına dönüşmüştür. Bu olayın doğrudan faili olan Mehmet Cengiz isimli şüpheli olduğu kadar, görevini yapmayan ve bu yasadışı işe göz yuman İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı, İstanbul Valisi ve diğer Kamu Görevlileridir.
İstanbul'un en güzel yerlerinden biri olan, İstanbul halkının nefes alabilmesini sağlayan Arkeolojik ve Doğal Sit Alanlarının bulunduğu bir yer bu gün bir inşaat şirketinin insafına terk edilmiş durumdadır. 
Mülkiyetinin devrinden tutun da üzerindeki köşkün yanmasına ve bu gün devam eden inşaat faaliyetlerine kadar şaibelerle dolu bir süreç yaşamaktadır bu güzelim koru. Er yada geç bu felakettin sorumluları halka ve adalete bu şaibeli durumların hesabını vereceklerdir. Ancak tek dileğimiz doğamızın, şehrimizin ve insanımızın daha fazla zarar görmemesidir.  Bu nedenle bahse konu koruma altındaki tescilli alanın yok olmasında, heba edilmesinde sorumluluğu bulunan kişilerin bir an evvel yargılanarak cezalandırılması tek dileğimizdir.
SONUÇ ve İSTEM.: Yukarıda açıkladığımız şekilde korunması gerekli kültür ve tabiat varlıklarının yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına kasten sebebiyet verenler ile bu konuda görevini ihmal eden  ve kötüye kullanan kamu görevlilerinin soruşturulmasını ve şüpheliler hakkında kamu davası açılmasını vekaleten talep ederiz. 12/07/2016

 Suç Duyurusunda Bulunan         
Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı 
                 Vekilleri            
   Av.F. Ayhan Erkan

İlgili Haberler

Güncel

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçti Atatürk'ü kaldırdı

Güncel

Dolarını bozdurana çaydanlık hediye kampanyası başlatıldı

Güncel

Otomobil, yol bakım çalışması yapan işçilere çarptı: 2 ölü

Güncel

TSK'ya dört yeni komando tugayı

Güncel

Yunanistan'dan serbest bırakılan askerlere ilişkin açıklama

Güncel

Tutuklu Yunan askerler serbest bırakıldı

Güncel

Yeliz Koray | Gemi

Güncel

TEM tünelinde araba yangını

Güncel

Kocaeli'de tünelde araç yangını

Güncel

Muska yazan sahte imam, suçüstü yakalandı

Güncel

İş cinayeti: Hatay'da elektrik akımına kapılan işçi hayatını kaybetti

Güncel

Dışişleri Bakanlığı'ndan İtalya'ya taziye!