unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Hollanda Başbakan'ndan çarpıcı iddia: Erdoğan ABD'de rahatsızlandı

Haberdar'dan İlhan Tanır'ın haberine göre; Hollanda Parlamento'sunun resmi sitesi ve sitede yayınlanan Meclis görüsme tutanağına göre; muhalif lider Perchtold, Başbakana "Biz burda Cihadı konuşuyoruz. Bu bizim Bati-Avrupa olarak özellikle de Türkiye ile iyi anlaşmamız gereken konu. Yani Hollanda ve Turkiye arasında ortamın iyi olması gerek." Geçen hafta CNN'deki söyledikleri ile sayın Erdogan bizi şaşırttı." dedikten sonra Erdogan'ın, "Cihatçıların niyetlerini tanımak için, önce cihad nedir onu anlamamız gerekir. Hollanda ve Belçika cihat nedir anlamıyorlar" şeklindeki sözlerini hatırlattı.

Muhalif lider Perchtold, ardından Başbakan Rutte'ye şu soruyu yöneltti;

"Kendi kendime soruyorum, böyle bir saldırı (Brüksel saldırısı) olduktan sonra Erdoğan neden böyle konuşmuş olabilir? Başbakanımızın sorumluluğu kapsamında bu konuda Türkiye'den açıklama yapılmasını istedi mi? Başbakanımız ve Türkiye arasında bu konuda irtibat oldu mu?"

Başbakan Minister Rutte ise soruya "Tabi yetkililer arasında irtibat oldu. Sanırım o Çarşamba ve Perşembe günü Dişişleri bakanlığımız, Adalet ve Güvenlik bakanlığımız o zatın Schiphol Havalimanı'ndan seyahat ettigi söylendiginde durumun gerçek olup olmadığı kontrol edildi. Yani bir çok seviyeden Türkiye ile irtibat oldu. Benim kendi niyetim, gecen hafta Cuma günü Washington'da ikimizin de katıldığı Nükleer Zirve'de Türk Cumhurbaşkanı ile daha uzun görüş alışverişinde bulunmak idi. Ancak kendisi karın ağrısı nedeniyle ayrıldığı için o görüşmemiz gerçekleşmedi. Aniden gitmişti, anladım ki, bir sağlık gerekçesi varmiş."

 

Bu cevap üzerine Pechtold da, "Sayın Erdoğan ve Sn Wilders (aşırı sağcı, ırkçı ve İslam karşıtı muhalif lider) ilginç kombinasyon. İkisi de Başbakanımıza bizim cihat nedir bilmediğimizi söylüyorlar."

Bu kez de Basbakan Rutte Pechtold'a "Bunu hangisinin demesi daha kötü?" sorusunu yönelttti.

 

Pechtold ise şu cevabı verdi; "İkisinin de uygunu neyse. Ama tüm samimiyetle Başbakanımıza sorum şu; kendisi bakanların şefi, kendisi Hollanda'nın su anda naif olmadığını hissediyor mu? (Cihatci saldırılara karşı yeterli koruma ve önlem alıyor muyuz?). Tekrar Başbakanın kendi ağzından duymak istiyorum ki, ilkbahar (bütçe ve siyasi program notasında) tatsızlıkla karşılaşmayacağımızı ve aslında gerektiğinden az ilgi göstermediğimizi bilelim."Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

İlgili Haberler

Dünya

Berlin'den Gülen'le ilgili sorulara istihbarat çekincesi

Dünya

Birleşmiş Milletler'den Libya uyarısı

Dünya

ABD'de bir Rus casusluk şüphesiyle gözaltına alındı

Dünya

Irak Başbakanı'ndan halkın taleplerine ilişkin açıklama

Dünya

Irak'taki protestolarda 53 kişi yaralandı

Dünya

Elon Musk'tan çirkin paylaşım

Dünya

Dünyanın en zengini bir günde servetine servet kattı

Dünya

Gazeteciden, Trump-Putin zirvesinde protesto

Dünya

İngiliz basınından şok iddia: 'Beyaz Dul'un hedefinde Türkiye var

Dünya

İngiltere Başbakanı May'den Rusya uyarısı

Dünya

Nijeryada fırtına: 25 ölü

Dünya

ABD, DTÖ'ye şikayet etti: Listede Türkiye de var