darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Hrant Dink'in hayaliydi, şimdi de kitap oldu

ABC GAZETESİ-Türkiye, 'Çözüm Süreci' olarak adlandırılan dönemle birlikte, devletin resmi yayın kuruluşu TRT üzerinden 'çok dilli yayınlar'ile tanışmış oldu. AKP'nin demokratikleşme süreci olarak öne sürdüğü dönemde önce Kürtçe yayın yapan Radyo 6, ardından Türkiye'nin Sesi Radyosu yayınları kapsamında Ermenice yayınlara başlandı.
Ancak TRT'nin çok dilli yayın anlayışına medya çevrelerince 'göstermelik' tanımı yapıldı. Tam bu süreçte karanlık bir suikastle aramızdan ayrılan Hrant Dink'in  'en büyük hayalim' dediği Ermenice Radyo, katledilişinden 2 yıl sonra Ermeni Gençler tarafından yayına başlamıştı...

'DÜNYANIN TÜM SESLERİ BİRLEŞİN'

Dünyanın tüm sesleri birleşin.' Nor (Yeni) Radyo yaklaşık yedi yıldır bu sloganla yayınlarını sürdürüyor. Hrant Dink'in 'en büyük hayalim' dediği Ermenice Radyo fikrinden hareketle yola çıkan gençlerin hayata geçirdiği Nor Radyo, kitap oldu.  

Nor Radyo Batı Ermenicesi, Doğu Ermenicesi, Kürtçe, Lazca ve Hemşince programların yanı sıra geçmiş yıllarda Rumca, Çeçence, Adigece, Zazaca, Gürcüce ve Pomakça yayınlar da yapmıştı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden Dr. Figen Algül'ün hazırladığı kitap, Perşembe gününden itibaren kitapçı raflarında yerini alacak. Algül kitabının hikayesini ABC Gazetesi okurlarına anlattı. 

NOR RADYO'NUN HİKAYESİ...

Kitap için hazırlanan basın bülteninde Nor Radyo'nun hikayesi, "Hrant Dink’in hayaliydi Ermenice Radyo… Ancak bu hayalini gerçekleştiremeden katledildi. Bir grup Ermeni genç onun ikinci ölüm yıldönümünde, 17 Ocak 2009’da Nor Zartonk’un Tütün Deposunda düzenlediği anma etkinliğini canlı olarak yayınlayarak Dink’in yarım kalan projesini hayata geçirdiler" ifadeleriyle anlatılıyor. 

figen-algul.jpg

Dr. Figen Algül
Nor Radyo Dr. Algül'ün aynı zamanda doktora tezi konusuydu. Daha sonra Nor Radyo'yu kitap haline getiren Algül, 'Daha demokratik bir toplum için karşıt kamusallığın sesinin duyulmasına ihtiyaç vardır' diyerek Nor Radyo örneğinin demokrasinin gelişimi bakımından önemine vurgu yapıyor.
'TRT OBJEKTİFLİKTEN UZAK'

'Çok kültürlü ve çok dilli yayıncılığın yapıldığı Nor Radyo modeli ülkemizde demokrasinin gelişmesi açısından teşvik edilmelidir' diyen Algül araştırmasında TRT'nin çok dilli yayınlarını sorduğu görüşmecilerin devlet yayınlarını taraflı ve objektif olmaktan uzak olduğunu ifade ettiklerini belirtti. Kitapta açılım sürecinde ortaya çıkan TRT Şeş örneğinin de eleştirisi yapılıyor. 

topluluk.jpg

Kitabı hazırlama sürecinde Nor Radyo Genel Yayın Yönetmeni, yayın kurulu üyeleri ve programcılarıyla konuşan Algül'ün aktarımına göre, TRT, Türkiyeli Ermenilerin Batı Ermenicesi konuşmasına rağmen, TRT'nin Doğu Ermenicesi ile yayın yaptığını ifade ediyor. 

'ÇOK DİLLİ YAYINCILIK ALTERNATİF OLMALI'

Algül, Türkiyeli Ermenilerin bu uygulamaya olumsuz yaklaştığı sonucuna vardığı çalışmasında, Çok dilli yayıncılığın alternatif olması gerektiğinin üzerine basarak, "TRT'nin çok dilli yayınlarını "göstermelik" olduğunu, yayınların, devlet ideolojisini empoze ettiğini vurguluyor.
Sunuş yazısı Prof. Dr. Özden Cankaya tarafından kaleme alınan “Topluluk Medyası: 'Nor Radyo' Örneği' isimli kitabın yayınevi ise Pales Yayınları. Dr. Figen Algül'ün çalışması Perşembe günü vitrinlerde yerini alacak.

İlgili Haberler

Kültür Sanat

50 bin toplu iğne ile hayat bulan tablolar

Kültür Sanat

Edremit'te, Enis Berberoğlu ve Eren Erdem'le dayanışma

Kültür Sanat

Ara Güler Müzesi açıldı

Kültür Sanat

Yeşilçam'ın 'Şişko Nuri'si yoğun bakımda

Kültür Sanat

Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu

Kültür Sanat

Çankırı'da 8.5 milyon yıllık gergedan fosili bulundu

Kültür Sanat

Bu hafta 9 film vizyona girecek

Kültür Sanat

Edremit Kitap Fuarı'nda 'Komünist Başkan' izdihamı…

Kültür Sanat

100. yılı anısına... 'Müzeyyen'

Kültür Sanat

Soul müziğin efsanesi Aretha Franklin hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Tarih kokan müzeler bayramda açık olacak: İşte ziyaret saatleri...

Kültür Sanat

Nuri Bilge Ceylan TIFF Onur Listesi'nde