darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Hubyar Sultan Tekkesi köylünün oldu!

 

Tokat’ın Almus İlçesi’nde 'miras’ tartışmaları nedeniyle mahkemelik olan Alevilik inancının önemli mekanlarından Hubyar Sultan Tekkesi ile ilgili dava, 12 yıl sonra Yargıtay’ın kararıyla sonuçlandı. Hubyar Sultan Tekkesi, köy tüzel kişiliği adına tapuya kayıt ve tesciline karar verildi.

'KORUNMASI GEREKEN ANITSAL YAPI'

Her yıl binlerce Alevinin ziyaret ettiği Hubyar Sultan Tekkesi’nde, 1200’lü yıllarda yaşayan ve ocağın kurucusu olan Hubyar Sultan ile 1502-1584 yılları arasında yaşayan ve Hubyar Sultan’ın torununun torunu olan Hubyar Abdal’ın mezarları bulunuyor. Hubyar köylülerinin 2006 yılındaki başvurusunun ardından Hubyar Tekkesi, Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 'Korunması gereken anıtsal yapı’ olarak tescil edildi.

tapuicerik.jpg

Hubyar Vakfı Genel Başkanı Halil Patlak, 12 yıl süren dava sonrası Tokat’ın Almus ilçesinde bulunan tekkenin köy adına tapuya kayıt ve tesciline karar verildiğini söyledi.

Ancak köy halkından olan Temel ailesinin reisi Mustafa Temel, Sultan Abdülaziz’in tekkenin beratını 1872’de büyük dedesi Şeyh Hıdır’a vererek, 'koruyucu’ ilan ettiğini savunarak, türbenin kendilerine ait olduğunu ileri sürdü. Mustafa Temel türbenin tapusunun kendilerine verilmesi isteyerek 2004 yılında Almus Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Açılan davaya ise köy tüzel kişiliği olarak muhtarlık müdahil olarak, türbenin köy muhtarlığına ait olduğunu belirtti.

SON KARAR YARGITAY’DAN: TAPU KÖYÜN

Burada görülen davada mahkeme türbenin köy tüzel kişiliğine verilmesine karar verdi. Ancak Temel ailesi bu karara itiraz ederek Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay’a yapılan başvuru sonrası davanın Tokat Kadastro Mahkemesi’nde görülmesine karar verildi.

2 yıl önce mahkeme Hubyar Sultan Tekkesi’nin köy tüzel kişiliğine kayıt ve tesciline karar verdi. Ancak Temel ailesi karara bir kez daha karşı çıkarak, Yargıtay 16’ıncı Hukuk Dairesi’ne itirazda bulundu.

Yaklaşık 12 yıl süren davaya Yargıtay son noktayı koydu. Yargıtay 16’ıncı Hukuk Dairesi, yapılan itirazı reddederek Hubyar Sultan Tekkesi tapularını köy tüzel kişiliği adına tapuya kayıt ve tesciline karar verdi.

Verilen karar sonrası Hubyar Vakfı Genel Başkanı Halil Patlak açıklama yaptı. Patlak, kendileri için önemli bir gün olduğunu söyleyerek, “Çünkü 11 yılı aşkın devam eden süreç sona erdi. Bundan böyle Hubyar’a gönül verenlerin davası sonuçlanıp, köy tüzel kişiliği adına tescil edildi. Bize bundan sonra daha büyük görev düşüyor. Birlik beraberlik içerisinde oranın onarımı ile ilgili her şey yapılacak. Herkes elinden geldiği kadar çaba harcayacaktır. Kimsenin kaygısı olmasın. Dışarıdan gazel okuyanlara buradan sesleniyorum. Hubyar köyünde hiçbir ayrımcılık yoktur, herkes orada eşittir. Şu kazandı bu kazandı şeklinde bir olay da yoktur' dedi.

İlgili Haberler

Yaşam

Marmara Bölgesi için korkutan deprem açıklaması!

Yaşam

İstanbul'un 4 ilçesinde 20 saatlik su kesintisi

Yaşam

Küçük kuş, zehirli yılanı önce avladı, sonra da yedi

Yaşam

Güney Ege'de rezervasyonlar yüzde yüz doldu: Gelmeyin

Yaşam

Deprem konteyneri var ama kullanmayı bilen yok!

Yaşam

Anzer balının bu yılki fiyatı belli oldu

Yaşam

'Benden bu kadar' diyen şoför direksiyon başında kalp krizi geçirdi

Yaşam

İşte Anadolu'nun en eski 'mola yeri'

Yaşam

'Oğlunun çeyizi' için 10 kamyon çöp biriktirdi

Yaşam

Kızılırmak'ta su azaldı, kirlilik arttı

Yaşam

Her yıl 1.5 milyon kişi hava kirliliğinden ölüyor

Yaşam

Bolu'da orman yangını