Çok Okunanlar

Erdoğan'dan tehdit: Burası Paris mi? Bedelini ağır ödersiniz

Röportaj | CHP Eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat: İstanbul'da seçimi kazanmanın yolu...

Deniz Baykal'dan CHP'ye 'cesaret' çağrısı

Zafer Algöz, mücevherlerin sahibini buldu

Eski Türkiye güzelinin bıraktığı mirası 14 yıl sonra itfaiye erleri kazandı

Hukukta Sol Tavır Derneği: Gerici hukukunuzu tanımıyoruz!

AKP milletvekillerinin dün gece yarısı verdikleri bir önergeyle tecavüzcüleri ve cinsel istismarcıları koruma girişimine kamuoyundan tepki yağıyor.

soL'un haberine göre, Hukukta Sol Tavır Derneği, "Gericiliğinize boyun eğmiyoruz, gerici hukukunuzu tanımıyoruz" başlıklı bir açıklama yayınladı. 

HUKUKTA SOL TAVIR DERNEĞİ'NİN AÇIKLAMASI

Derneğin açıklamasının tamamı şöyle: 

"Bundan sadece iki ay önce İstanbul'da bir kadına 'şort giydiği' için belediye otobüsü içinde saldıran kişi, 'İslam hukukuna uygun' diyerek kendisini savunup serbestçe gezerken, bu zihniyetin mimarı AKP'nin milletvekilleri dün gece yarısı TBMM'ye sundukları bir önerge ile cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesini teklif etti.

Çıkarılmak istenen yasaya ilişkin Adalet Bakanı'nın yaptığı 'Düzenlenme tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır, sadece evlenmiş; ama yaş şartı nedeniyle nikah yapmamış olanların, resmi nikahla evlenmeleri halinde uygulanacaktır' şeklindeki akıl almaz açıklama gericiliğin devlet eliyle ülkenin her köşesine saçılmaya çalışıldığının ispatıdır.

Çocuk yaşta evliliklerin önünü açmak için her yola başvurmaktan geri durmayan, televizyonlarda '6 yaşında çocukla evlenilebilir' diyen gerici yobazlara göz yuman, kadınlara 'kahkaha atma, çocuk doğur, çalışma, düşünme, sadece istenileni yap' diye türlü dayatmalarda bulunan AKP'nin tecavüz önergesinin niyeti açıktır: Çocukların imam nikahı adı altında her türlü istismara uğramasının önünü açmak, tecavüzü meşrulaştırmaktır; kadınları toplumsal yaşamdan uzaklaştırarak evlere hapsetmektir. AKP, geleceğimiz olan çocuklardan ve bu ülkenin ilerici kadınlarından korkmaktadır.

AKP'nin tecavüzcüyle evlendirme önergesi suçu meşrulaştırmakta ve suç işlenmesinin önünü açmaktadır. Bu önergenin kendisi başlı başına suçtur. Gericiye yobaza boyun eğmeyerek hep birlikte bu mücadeleye devam etmeliyiz.

Sesimizi daha da yükselterek bir kez daha söylüyoruz: Bu ülkenin ilerici hukukçuları olarak gericiliğe, gericiliği savunan yasalarınıza, kadın düşmanlığınıza geçit vermeyeceğiz."

İlgili Haberler

Güncel

YPG'den Suriye'ye işbirliği çağrısı

Güncel

Kıtada, bugüne kadar bulunan en büyük elmas!

Güncel

Genelev patroniçesi Manukyan'ın mirasçıları her geçen gün artıyor

Güncel

Malatya'da deprem

Güncel

Öğrenciler yüksek kira fiyatlarını protesto etti

Güncel

Piyango, Nimet Abla'yı ‘vurdu': Yüzlerce metrelik kuyruk oluştu

Güncel

Çürük raporu vermeyen kadın doktor, hastası tarafından darp edildi

Güncel

Ceylanpınar sınırında hendek kazısı başlatıldı

Güncel

Seçim öncesi Ankara'da su faturalarına indirim

Güncel

Tren faciasında gözaltına alınanlarla ilgili yeni gelişme

Güncel

'Recai' adı verilen hamurlu yiyecek, etli ekmeğe rakip oldu

Güncel

Marmara'da sıcaklık değişecek