darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Hukukta Sol Tavır Derneği'nden İçişleri Bakanlığı'na tepki

 

Hukukta Sol tavır Derneği'nden, İçişleri Bakanlığı tarafından faaliyet durdurma kararı verilen derneklere ilişkin bir açıklama geldi.

OHAL Kanunu 11. madde kapsamında yapılan dernek kapatmalarına tepki gösteren Hukukta Sol Tavır Derneği, "Boyun Eğmeyeceğiz" açıklamasında bulundu.

Hukukta Sol Tavır Derneği'nin açıklaması şu şekilde:

Boyun Eğmeyeceğiz!

Siyasi iktidar tarafından OHAL kapsamında sürdürülen muhalif avı tüm hızıyla sürmektedir. Son olarak, İçişleri Bakanlığı tarafından Barış Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği’nin de aralarında bulunduğu 370 derneğin faaliyetlerinin üç ay süreyle durdurmasına karar verilmiştir.

Olağanüstü halin ilanından itibaren çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin, cemaat yapılanmasıyla hiçbir bağlantısı bulunmayan  muhaliflere yönelik gözaltıların, tutuklamaların ve meslekten ihraçların çoğunun hukuksuz olduğu tartışmasızdır. Bu noktada, herhangi bir resmi tebligat bile yapılmaksızın polislerce gece yarısı derneklerin kapılarına dayanılması, mühürlenmesi ve dernek üyelerine şiddet uygulanması, bahsi geçen hukuksuzluklara ve keyfiliklere yeni bir halka eklemiştir.

Olağan' dönemde yozlaştırılan ve çürütülen hukuk, olağanüstü halin ilanından sonraysa vahşice katledilmektedir. Bugün ülkede kimsenin hukuka zerre kadar güveni kalmamıştır. Hiç kimse, bizzat kendisi tehlikeli hale gelmiş iktidarın iddialarının gerçekliğine inanmamaktadır.

AKP iktidarı, hukukçu, siyasetçi, gazeteci demeksizin; kontrolsüz bir şekilde her önüne çıkana saldırmaktadır. Bunu güçlü olduğu ya da güçlenmek için değil, sadece kaçınılmaz yok oluşunu ötelemek amacıyla yapmaktadır. Herhangi bir meşruiyeti kalmayan siyasi iktidar, bu yolla en azından toplumu baskılamaya ve meşruiyetinin sorgulanmasını engellemeye çalışmaktadır. Ancak atılan her adım, AKP’yi çıktığı yolda daha da yalnızlaştırmaktadır.

Faşizmin ete kemiğe büründüğü bu zorbalık günlerinde, faaliyetleri durdurulan Barış Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği ve hukuksuz olarak faaliyeti durdurulan diğer derneklerin yanında olduğumuzu, gereken tüm desteği kendilerine sağlayacağımızı meslektaşlarımıza ve dostlarımıza duyururuz.

HUKUKTA SOL TAVIR DERNEĞİ

 

İlgili Haberler

Güncel

Kongre dönüşü kaza: Ölü ve yaralılar var

Güncel

İstanbullular dikkat: Bu yollar trafiğe kapatıldı!

Güncel

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Güncel

Milli Savunma Bakanı Akar'dan Menbiç açıklaması

Güncel

Askeri bölgede yangın paniği

Güncel

Şenyaşar ailesinden AKP'li Yıldız'ın MKYK'ya seçilmesine tepki

Güncel

Antalya'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü

Güncel

AVM güvenliği direnişteki market işçilerine saldırdı, bir işçi yaralandı

Güncel

Bedelli askerlik için başvuru sayısı açıklandı

Güncel

FT'den Brunson ve Halkbank krizine ilişkin çarpıcı iddia: Anlaşmayı Erdoğan'ın daha fazla imtiyaz talebi bozdu

Güncel

'Yanaktan makas alma' sanığına hapis yolu

Güncel

İBB'ye göre İstanbul böyle 'huzur kenti' olmuş: Grev olmuyor artık