darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

Hulusi Akar, ABD'li mevkidaşına 'darbeyi biliyor muydunuz?' diye soracak

Washington ile Ankara arasında 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaşanan Fethullah Gülen’in iadesi polemiğinde kritik görüşme bugün yapılacak. Türkiye ziyaretine İncirlik’ten başlayacak olan ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Başbakan Binali Yıldırım ile görüşecek. Akar'ın ABD’li mevkidaşına “Darbe girişiminden haberiniz var mıydı' diye soracağı ileri sürüldü.

Cumhuriyet'ten Duygu Güvenç'in haberine göre, Genelkurmay Başkanı Akar, Fethullah Gülen’in iadesi konusunda da ABD'li mevkidaşı Dunford’dan destek isteyecek. Bağdat’tan Türkiye’ye gelen Dunford ile görüşmelerde IŞİD ile mücadelede son durum da ele alınacak. Dunford bugün sabah Başbakan Binali Yıldırım ile de Çankaya’da bir görüşme gerçekleştirecek.

Akar’ın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından iki defa telefonla görüştüğü Dunford önce İncirlik üssünü ziyaret edip ardından Ankara’ya gelecek. Ajanslar, Dunford’ın dün başlaması beklenen ziyaretinin bugün sabah saatlerine kaldığını duyurdu. İncirlik, önceki gün giriş ve çıkışlara kapatılırken daha sonra üste süreç normale dönmüştü.

15 Temmuz’dan bu yana Batı’dan destek amacıyla kimsenin gelmemesine tepki gösteren Ankara’ya ABD’den ilk ziyaretin ise asker tarafından gerçekleşmesi kritik önem taşıyor. Bu ziyaret öncesinde Akar’ın görüşmede vereceği mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün katıldığı televizyon programında açıkladı: “Genelkurmay Başkanınınızın bundan (Darbe girişimi) haberi var mı yok mu? Zaten bunu pazartesi günü Genelkurmay Başkanımız kendileriyle de ayrıca görüşecekler.'

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel, TSK bünyesindeki operasyonlar ve görevden almalar için ABD’nin bölgedeki IŞİD karşıtı operasyonlarını etkilemesinden duyduğu endişeyi dile getirip tutuklanan askerler için “ABD ordusunun yakın müttefikleri' demişti. Ankara bu sözlere sert tepki gösterince Votel’den “yanlış anlaşıldım' açıklaması gelmişti. Dunford-Akar görüşmesinde bu tür açıklamaların da ele alınması bekleniyor. Erdoğan da Votel’in “haddinin' bildirildiğini belirtip Votel’in Türkiye’deki muhataplarıyla görüşmek yerine açıklama yapmasını eleştirmişti: “Haddini bildirmediğiniz zaman bunlar kendilerini haklı moduna koyuyor.'

"İade için destek verin"

Darbe girişiminin hemen ardından ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Akar’ı 'geçmiş olsun’ demek için 16 Temmuz’da aramış ancak Akar o sırada Akıncılar’da hâlâ tutsak olduğu için görüşememişti. Akar cevaben aradığında ise Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi için destek istemiş; Dunford da İncirlik ve Diyarbakır üslerinde elektrik verilmemesi nedeniyle akaryakıt dolumu yapılamadığını iletmişti. Bu görüşmeden bir süre sonra da ABD, üslerdeki sorunun çözüldüğü açıklamasını yapmıştı. Akar’ın, Dunford’a Gülen’in iadesi konusunda destek talebini tekrarlaması bekleniyor.

İlgili Haberler

Güncel

Sömürü bitmiyor: Suriyeli çocukları ayda 300 TL'ye çalıştırıyorlar

Güncel

Kara Harp Okulu'nda 'Cuma namazını hangi tarikatın imamı kıldıracak' kavgası

Güncel

AKP'den 'ABD Büyükelçiliği'ne saldırı' açıklaması

Güncel

Eski AKP'li vekilden Anadolu Ajansı'na 'HDP' tepkisi

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne silahlı saldırıya ilişkin Ankara Valiliği'nden açıklama

Güncel

Skyland İstanbul'a milyonlar, işçilere insanlık dışı koşullar!

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden silahlı saldırıya ilişkin açıklama

Güncel

Nagehan Alçı'dan 'taciz' iddiası: Köşe yazarının yaptıklarını...

Güncel

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Güncel

Washington Büyükelçisi Kılıç'tan Levy'in yazısına tepki

Güncel

Çiçek satan anne ve oğluna otomobil çarptı!

Güncel

Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'ne silahlı saldırı