darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Hulusi Akar nikah şahitliğini karargahtan gizlemiş!

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın nikah şahitliği, son dönemin en tartışılan konularından biri oldu. Cumhuriyet'ten Ayşe Sayın'ın haberine göre, nikahtan 2 gün öncesine kadar Genelkurmay’dan üst düzey yetkililer bu bilgiyi doğrulamıyordu.

Şehit cenazeleri nedeniyle, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı' resepsiyonunu iptal ettiği bir ortamda, konumu itibariyle Akar’ın şahit olarak düğüne katılması hem şaşkınlığa, hem de tepkiye neden oldu. Aslında Akar’ın “nikah şahidi' olacağı bilgisi geçen hafta kulis bilgisi olarak haber olmuştu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na konuyu sorduk. Kılıçdaroğlu, resmi bir açıklama yapılmadığı için temkinli yanıt verdi ve “doğru bulmam' dedi. “Terör olayları nedeniyle mi?' sorumuza ise şu karşılığı verdi:

“Genelkurmay Başkanı gereksiz bir siyasi tartışmanın unsuru olmamalı. Toplum ikiye bölünmüş vaziyette. Erdoğan’ı seven var sevmeyen var, siyasilerin ağırlıklı olarak katıldığı nikah törenine, Genelkurmay Başkanı’nın katılması gereksiz bir tartışmaya zemin hazırlayacaktır. Ordunun yıpratılmaması lazım, ordu gözbebeğimiz, korumamız lazım.'

Bu sohbetten sonra işi şansa bırakmadık. Genelkurmay’ın resmi bir açıklaması olup olmadığına baktık, hatta bununla da yetinmeyip, üst düzey yetkililere de basına yansıyan kulis haberlerinin doğru olup olmadığını sorduk. Özetle, “Bu haberlere inanmayın, böyle bir şey olabileceğine siz inanıyor musuz? Yok öyle bir şey' yanıtını aldık. Durum böyle olunca, Kılıçdaroğlu’nun açıklaması da haberleştirilmedi. Ama Akar, bu sohbetten 2 gün sonra düğüne katıldı, hem de nikah şahidi olarak. Akar’ın “nikah şahidi' olarak Erdoğanların düğününe katılması, “Akar karargaha da mı sürpriz yaptı? Yoksa son ana kadar şahitlik konusu gizlenmek mi istendi?' sorusunun akıllara takılmasına yol açtı.

Genelkurmay Akar’ın şahitliğine değinmedi

Genelkurmay, Orgeneral Hulusi Akar’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın nikahına katılımı nedeniyle kamuoyundan gelen tepkiler üzerine açıklama yaptı. Akar’ın “nikah şahitliği' konusunda hiçbir değerlendirmeye yer verilmeyen açıklamada, katılımın “devlet protokolü' çerçevesinde gerçekleştiği belirtilerek yorumların “insani ve vicdani olmaktan uzak' olduğu savunuldu.

Açıklamada, Akar’ın Çukurca’da şehit olan askerlerin Ankara Kocatepe Camisi’ndeki törene komuta heyetiyle birlikte katıldığı anımsatıldı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Müteakiben, aynı Komuta Heyeti, aynı gün saat 15:00’te, İstanbul’da düzenlenen nikah törenine, devlet protokolü çerçevesinde katılmışlardır. Bu kapsamda, sadece imza ve tebrikattan ibaret olan bir nikah davetine icabet edilmesine yönelik yapılan bazı haber ve yorumlar; insani ve vicdani olmaktan uzaktır. Terörle mücadeleye yoğun bir şekilde devam ettiğimiz bu günlerde, eleştiri ve yorumlarda insaflı ve yapıcı olunması, ayrıştırıcı dil kullanılmaması, ülkemizin ve aziz milletimizin birliği, beraberliği ve güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir.'

Nikâha kim katıldı?

Ankara’daki şehit cenazelerine Akar’ın yanı sıra Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak ile Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi de katıldı. Planlı faaliyeti nedeniyle Ankara dışında bulunan Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ile yurt dışında bulunan Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu şehitlerin cenaze töreninde de İstanbul’daki nikahta da bulunmadı. Ancak Orgenaral Ünal’ın atanmasıyla Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyeliği yapan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk’ün nikaha katıldığı görüldü.

İlgili Haberler

Güncel

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Bu açıkça bir kaos yaratma girişimidir

Güncel

Rusya: Yakın zamanda Türkiye'yle Suriye hakkında görüşmelerimiz olacak

Güncel

CHP Bartın: 24 Haziran'da birinci parti olduk, belediyeleri biz kazanacağız

Güncel

Sömürü bitmiyor: Suriyeli çocukları ayda 300 TL'ye çalıştırıyorlar

Güncel

Kara Harp Okulu'nda 'Cuma namazını hangi tarikatın imamı kıldıracak' kavgası

Güncel

AKP'den 'ABD Büyükelçiliği'ne saldırı' açıklaması

Güncel

Eski AKP'li vekilden Anadolu Ajansı'na 'HDP' tepkisi

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne silahlı saldırıya ilişkin Ankara Valiliği'nden açıklama

Güncel

Skyland İstanbul'a milyonlar, işçilere insanlık dışı koşullar!

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden silahlı saldırıya ilişkin açıklama

Güncel

Nagehan Alçı'dan 'taciz' iddiası: Köşe yazarının yaptıklarını...

Güncel

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı