darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

'Huma’yı Annesiz bırakarak FETÖ ile mücadele edilemez'

Turgut Özal Üniversitesi’nde İngilizce okutmanı olarak çalıştığı gerekçesi ile,sınır dışı edilmek istenen, Filipinler vatandaşı olan Karen LİM , Balıkesir Milletvekili Mehmet TÜM ve CHP OHAL izleme Komitesi Üyesi Yıldırım Kaya'nın girişimleri ile, sınırdışı edilmek yerine, gizlice Kocaeli/ İzmit’te bulunan toplama kampına gönderildi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı  Barış Deyirmenci ile evli olan LİM’in Türk vatandaşı 13 aylık bebeği Huma, karakolda bırakılarak, daha sonra babasına teslim edildi. Konuyu yakından takip eden ve bu gün TBMM de basın toplantısı düzenleyerek Gündeme taşıyan CHP Milletvekili Mehmet TÜM ve PM Üyesi Yıldırım Kayaortak düzenledikleri  toplantıda şu görüşlerini dile getirdiler.

unnamed-113.jpg

 “Bu gün bir ailenin içinde  bulunduğu acı durumu sizinle paylaşmak için  karşınızda bulunuyoruz.  Filipinli Karen LİM ile Burdurlu Barış Deyirmenci, 2006 yılında  bir  Amerika seyahat gemisinde çalışırken tanışıyorlar.

Bir birlerine aşık olan bu iki genç, 2008 yılında Türkiye’ye dönüyor ve 2010 yılında evleniyorlar.  HUMA  adında 1 yaşında  bir kız çocukları var .Barış , tüm eğitimlerini devlet okullarında yapmış son olarak Hacettepe Üniversitesi İngiliz dilini bitirmiştir. 

Halen Ankara Üniversitesinde Yüksek Lisans yapmaktadır. Kendisi UNİSEF , çocuklara yardım fonunda danışman olarak çalışmaktadır.Karen , Filipinlerde 1611 yılında kurulmuş, Santo Tomas Üniversitesi mezunudur. İkisi de herhangi cemaat veya FETÖ okullarında hiç okumamıştır. Karen 2008 yılından itibaren farklı okullarda İngilizce öğretmeni olarak çalışmıştır. Son olarak ekonomik nedenlerden dolayı, 25.10.2014  tarihinde Turgut Özal Üniversitesinde İngilizce okutmanı olarak çalışmaya başlamıştır.

Bildiğiniz gibi, 667 Sayılı Kanun Hükmünde  kararname   ile Turgut Özal Üniversitesi kapatıldı. 

İşsiz kalan Karen, YÖK’ten aldığı çalışma iznini , oturma iznine çevirmek için, eylül ayında   Ankara Göç idaresine başvuruyor.  Göç idaresi ,  7 Kasım 2016 gününe randevu veriyor. Aynı gün göç idaresine gerekli evrakları teslim etmek için gittiğinde, hakkında  “kamu güvenliğini tehlikeye sokmak' tan sınır dışı kararı olduğunu söylüyorlar. Ankara Kavaklıdere polis merkezine yönlendirilen Karen , Burada ifadesini veriyor.  Ancak  sınır dışı işlemi uygulanmak üzere 6 gün karakolda tutuluyor. Uçak bileti alınarak 13 kasımda gönderileceği söyleniyor. 

Bizlerde bu Konudan CHP PM Üyesi arkadaşımız Yıldırım Kaya nın haber vermesiyle 13 kasım da haberdar olduk ve Sayın Kaya ile birlikte  Kavaklıdere polis merkezine gittik.  Yapılan girişimlerimiz neticesinde Sınır dışı işlemi uygulanmadı. Ancak Ankara Mustafa Kemal  Devlet hastanesine götürülmek üzere polis aracına bindirilen Karen LİM, 

Ailesine haber verilmeden;  1 yaşındaki bebeğini görmeden   İzmit 'e toplama merkezine götürülmüştür. 13 aylık bebek karakolda bırakılmıştır. OHAL mantığının ve hukukunun bizi getirdiği yer işte ne yazık bu dramatik durumdur. Öncelikle Karen ne ile suçlandığını bilmemektedir. Çünkü hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma, inceleme yapılmamıştır. Eğer  Karen LİM ile ilgili bir suç unsuru var ise, adı ve açık adresi devlet kayıtlarında mevcuttur. 

Neden soruşturulmamıştır. Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile evli olan ve Bir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşının da annesi olan Karen LİM hangi kamu güvenliğini tehlikeye sokmuştur?  Bunu kendisi de , ailesi de bilmek istiyor. Bizler her gün hukuk devleti, yok ediliyor, ülkede OHAL hukuku altında faşizm uygulanıyor dediğimizde,  iktidar sözcüleri çok kızıyorlar. 

Peki şimdi buradan huzurunuzda iktidara soruyorum.  Bir bebeği annesinden ayırmak, hangi insanlıkla hangi vicdanla bağdaşır ?

Bizler , elbette ki hiç kimse yargılanmasın, soruşturulmasın  demiyoruz. 

Her şey hukuk içersin de olsun diyoruz. Şimdi bir kez daha  soruyorum,  Karen Lim  hangi hukuki gerekçelerle toplama kampına götürülmüştür.  1 yaşında henüz süt emen bir yavruyu hangi hukuk annesinden ayırabilir. Bunun gerekçesi ne olabilir? İnsani ve vicdani değerler bu kadar ayaklar altına alınamaz. 8 yıldır Türkiye’de bulunan  ve artık bizden birisi olan, Karen Lim  bir an önce kızı HUMA nın yanına geri dönmelidir. FETÖ ile mücadele etmenin yolu, 1 yaşındaki HUMA yı annesinden ayırmak olmamalıdır. Bayan Lim ile ilgili ne varsa elbette ki devlet soruşturmalıdır. Ama bunun yolu bu şekilde olmamalıdır. Karen Lim  Ankara’da kızının yanına getirilerek  bu soruşturma yürütüle bilir. Ayrıca 15 Temmuzun üzerinden 4 ay geçti. 

Eğer   Karen LİM veya ailesinin şüpheli bir durumu olsaydı, bu güne kadar çoktan yurt dışına çıkarlardı. 

Tam aksine, oturma iznini uzatarak, burada kalmak, burada yaşamak istiyorlar. Bunun hiç bir anlamı yok mudur. Bakınız bizler mağdurlar  yaratılıyor dediğimizde işte buna benzer ailelerden söz ediyoruz. 

Şimdi bu yavruyu görüyorsunuz. Bunun FETÖ ile ne ilgisi olabilir.

Ama bu çocuğu  annesinden ayırarak cezalandırıyorlar .Hükumet bundan bir an önce vaz geçmelidir. Buradan  Sayın Başbakana sesleniyorum.  Huma Bebeği annesine kavuşturun. Bunun günahını omuzlarınızda taşımayınız. Karen LİM sınır dışı edilerek, Türkiye’nin hiçbir sorunu çözülmeyecektir. Ama sınır dışı ederseniz Türkiye’ye  yeni bir sorun  daha ekleyeceksiniz.  Karen LİM 'i bir an önce bulunduğu kamptan , çocuğunun yanında gönderiniz. 

Bu ailenin dramının bitmesi için sizlerden destek bekliyoruz. Bu insanı konuda   bu desteği vereceğinize yürekten inanıyoruz. “

İlgili Haberler

Politika

''Kürtaj dede'' doların yükselişini böyle yorumladı: İçimizdeki hain Trump kafalılar...

Politika

Uğur Gürses, Hürriyet'ten neden ayrıldığını açıkladı

Politika

Şüphelilerin yakalanmasının ardından: ABD'den Türkiye'ye teşekkür

Politika

USA Today'e yazan Çavuşoğlu: Güney kanadının muhafızlığını yapıyoruz

Politika

Araç kiralama devinden iflas erteleme talebi

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu'dan bayram mesajı

Politika

'Bayrama da tecritte giriyorlar'

Politika

Komünist Başkan: Artık yazmaya, söylemeye utanır oldum

Politika

Özgür Özel: İsminde milliyetçilik olan parti 7 liradan dolar bozdurdu

Politika

Devlet Bahçeli'den ABD açıklaması

Politika

AKP'nin kadrolaşma sistemi: Vekil olamadıysan bürokrat ol

Politika

Tutuklu Osman Kavala'dan mektup: Dikkatimi çeken bir ifade var…