darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

Hürriyet Okur Temsilcisi, Ağaoğlu yüzünden Hürriyet'i eleştirdi

AKP'ye yakınlığıyla bilinen işadamı Ali Ağaoğlu, kendisine 7 Ağustos'taki yazısında, "Ali Ağaoğlu adlı uyanık müteahhid", "Darbe fırsatçısı", "Şehit istismarcısı" gibi sözler söyleyen Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'a, yine Hürriyet'te tam sayfa ilanla yanıt vermişti.

Odatv'nın haberine göre Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici buna tepki gösterek "Gazetenin bu ilanı yayınlaması problemli..." diye yazdı ve söz konusu ilanın Ağaoğlu'nun bir Hürriyet yazarıymış gibi yayımlanmasının editöryel bağımsızlığa müdahale olduğunu söyledi.

İşte Bildirici'nin yazısından o bölüm:

İşadamı Ali Ağaoğlu, Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’a gönderdiği mektubu, yine Hürriyet’e verdiği tam sayfa ilanda yayınlamış. Gerekçesini de 'Hürriyet okurunun bilmesi açısından’ diye açıklıyor. Gazete okuruna hangi bilgilerin, nasıl sunulacağının belirlenmesi bir gazetecilik faaliyetidir. Bunu da sadece gazeteciler yapar. Hürriyet okurlarının neyi bilmesi gerektiğine de Hürriyet’in editoryal kadrosu karar verir. Sırf parası ve ilan verme gücü var diye bir işadamının istediğini Hürriyet okuruna 'bilgi’ diye sunması editoryal bağımsızlığa müdahaledir.

Hürriyet, cevap ve düzeltme hakkına saygılı bir gazete. Yayın ilkelerinde bu açıkça dile getiriliyor. Nitekim Ahmet Hakan, 'şehit yakınlarına ev yapmak için askeri bir arazinin tahsis edilmesi’ isteğini eleştirdiği yazısına Ali Ağaoğlu’nun gönderdiği yanıta köşesinde yer verdi. Ama mektuba kendi yanıtını da ekledi. Bu da bir yazarın en doğal hakkı. Ağaoğlu, 12 Ağustos’ta yayınlanan ilanda o mektubu Hürriyet okuruna bir kez daha duyurmakla kalmamış, ismini Hürriyet yazarlarının logosu gibi düzenleterek, ilana 'köşe yazısı’ görünümü vermişti. Bu da maalesef parayla 'köşe yazısı’ yayınlandığı izlenimi verdi. Anlaşılan Ali Ağaoğlu’nun istediği de buydu. Tam bir 'Nasıl olsa param var, istediğimi yaparım’ bakışı. Elbette o öyle bakabilir ama yine de gazetenin bu ilanı yayınlaması problemli...

İlgili Haberler

Medya

Gazeteci Deniz Yücel'e M100 Medya Ödülü verilecek

Medya

TGS'den hükümete çağrı: Kağıt desteği sağlanmalı

Medya

Fatih Portakal'dan dikkat çeken 'Uğur Gürses' paylaşımı

Medya

Ahmet Hakan'dan ilginç Bülent Arınç yazısı

Medya

Ahmet Hakan'dan 'Anti-Amerikancılık' dersleri

Medya

Cumhuriyet gazetesine zam

Medya

CNN Türk'te bir dönem sona eriyor

Medya

TRT yine skandala imza attı!

Medya

Gazeteciliği de böldüler! Nurcular'dan haremlik-selamlık gazetecilik semineri

Medya

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, cezaevindeki gazetecilerin bayramını kutladı

Medya

DİSK Basın İş: TL'deki değer kaybı gazetelerde kağıt sıkıntısına neden oluyor

Medya

'7 TL'den dolar bozduranlar hem kârlılar hem de vatanseverler'