darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

Hüsnü Arkan: Tırstığım için düşüncelerimi gizlemem

Özgün müziğin ülkedeki başarılı örneklerinden Ezginin Günlüğü grubunun eski vokalisti Hüsnü Arkan, ülkede yaşanan kaos ortamını "Birkaç adamın ikbali için sıradışı bir terör uygulanıyor" ifadeleriyle değerlendirdi.

'HAYAL BİLE EDEMEYİZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi kararı için 'Tanımıyorum, saygı duymuyorum' sözlerini kast ederek, "En yüksek yönetim mercileri bile yasallıklara saygı duymadıklarını alenen söylüyorlar. Sözleşmeye saygı duyulmayan yerde herkesin kendi hukuku başlar, barbarlık başlar." diyen Arkan, 'Barbarlığın yolu açılınca nerelere varabileceğimizi hayal bile edemeyiz' sözleriyle ülkenin tehlikeli bir noktaya doğru ilerlediğinin altını çizdi. 

'ARTIK SATIŞLARDAN BAHSETMEK MÜMKÜN DEĞİL'

2015 yılının sonlarına doğru (19 Ekim) çıkardığı dördüncü solo albümü Kırık Hava'nın ardından yoğun bir konser turnesinde olan Arkan, albüm satışlarından bahsetmenin artık mümkün olmadığını bu yüzden daha fazla konser yaptıklarını belirtti.  

Demokrat Haber'den Gökhan Soylu'nun sorularını yanıtlayarak iktidarın sanatçıları oto-sansüre zorladığını dile getiren başarılı müzisyen, "Tırstığım için düşüncelerimi gizleyecek değilim" dedi. 

Söyleşinin bir bölümü şu şekilde; 

Yeni albümünüz çıktı bence hepsi birbirinden lezzetli şarkılar, peki satışlar nasıl gidiyor?

Lezzetli ifadeniz için teşekkür ederim. Satışlara gelince; artık yalnızca dijital ortamdaki dinlemelerden bahsedebiliyoruz. Mümkün olduğunca da fazla sayıda konser yapıyoruz.

“Yeni Türkiye'de insanlar hükümete yönelik en ufak söz söyleyince dizi ekiplerinden çıkartılıyor, belediye konserleri iptal ediliyor, imza günleri engelleniyor… Siz böyle olaylarla karşılaştınız mı?

Çoğunlukla biletli konserler yaptığımız için AKP’li belediyelerin kapısına yolumuz düşmüyor. Herhangi bir beklentimiz de olmayınca sözümüzü söyleyebiliyoruz. Ancak bu ortamın güllük gülistanlık olduğu anlamına gelmiyor tabii. Bu konuda pek çok insan haksızlığa uğradı. Gazeteciler, tiyatrocular, oyuncular. En son, Grup Yorum’a konser izni vermediler.

Füsun Demirel Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda “Gerilla rolü oynamak isterim' dedi diye ATV’de yayınlanan dizisinden çıkartıldı. Nasıl değerlendiriyorsunuz bu durumu?

Bu artık bir parti-devlet rejimi. Yapılanlar hiçbir açıdan son yüzyılın dünyadaki demokrasi standartlarına uymuyor. İnsanların ağzı bağlanmak isteniyor. Cezalandırılıyorlar. Özel televizyon kanalları bir biçimde partiye ve devlete bağlanıyor. Bu garip demokrasi anlayışını normal karşılamamızı bekliyorlar ama görüyoruz ki pek normal değil. Füsun Demirel’in hangi rolü oynamak istediğini ifade etmesini bile sakıncalı buluyorlar.

Siz de sahnede, sosyal medyada, röportaj verirken, konuşurken kendinize otosansür uyguluyor musunuz?

Hepimizi bunu yapmaya zorladıkları kesin. Dize getiremediklerinin de ifade kanallarını kapatıyorlar. Ben de düşündüklerimi ifade etme olanağı bulduğumda açıklamaya çalışıyorum. Konserlerde, yazdığım romanlarda, sosyal medyada ve fırsat bulduğum her yerde. Daha fazla insan beni okusun, dinlesin diye ya da tırstığım için düşüncelerimi gizleyecek değilim.

Rojin ile birlikte çok güzel bir Kürtçe şarkı denemeniz vardı, yakın zamanda tekrar böyle bir şey denemeyi düşünüyor musunuz?

 

Deneriz gibi görünüyor. Sorun çözülene kadar deneriz. Doğrusu da budur.

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Liam Gallagher Türkiye'de ilk konserini verdi

Kültür Sanat

2. Edremit Kitap Fuarı başladı

Kültür Sanat

İşte 70 milyon izlenen video: Paraşütle atlarken gitar çaldı

Kültür Sanat

Ezgi Mola, İstiklal Caddesi'nde yaşadığı tacizi anlattı

Kültür Sanat

Ünlü yönetmen hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Marilyn Monroe'nun, 'The Misfits' adlı filmdeki çıplak sahneler bulundu

Kültür Sanat

2. Edremit Kitap Fuarı bugün başlıyor

Kültür Sanat

Usta şair Can Yücel, ölümünün 19. yıl dönümünde mezarı başında anıldı

Kültür Sanat

6 yıldır kapalı olan İznik Müzesi açılmayı bekliyor

Kültür Sanat

Kazdağı'nda Ekofestival başlıyor

Kültür Sanat

Dolar konserleri de vurdu, iptaller gündemde

Kültür Sanat

Sahte Can Yücel şiirleri sayısı 50'yi buldu