darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Haluk Şahin

Bu yaz kötü şeyler göreceğiz çocuklar!

24.03.2016 11:27

Bu yaz seyredeceğimiz filmin sinopsisi kesinleşti. Şimdi senaryonun ayrıntıları üzerinde çalışılıyor.  

Sinopsise göre bu filmin başrollerinde şu karakterler yer alıyor:

"Zalim" Türkler, "Tembel" Yunanlılar ve "Uygar" Avrupalılar!

Bu sinopsisin içeriğini merak edenlere Avrupa Birliği ile Türkiye arasında geçen hafta imzalanan anlaşmaya bakmalarını öneririm. Roller, tam bu kelimelerle ifade edilmiş olmasa da, böyledir.

Hikayenin ana çatısı ise şöyle özetlenebilir: 

Avrupaya geçmek için Yunan adalarında mahsur kalmış olan yeni sığınmacılar Yunanlı yetkililer tarafından işlemden geçirilip gemilere bindirilecek ve karşı kıyıya (Türkiyeye) geri gönderilecek. Gönderilenlere karşılık aynı sayıda başka sığınmacıların Avrupaya gitmesine izin verilecek. 

Böylece Avrupaya yönelik kontrolsuz sığınmacı seli durmuş olacak; Türkiye ise, sığınmacı barajı işlevini üstlenmiş olacak.

Ülkenin Başbakanı, Türkiyedeki sığınmacı sayısının azalmayacağını söylüyor. Artmayacağını ise söyleyemiyor, muhtemelen artacaktır. Üç milyona yakın insandan söz ediyoruz.

Sığınmacılar,  asıl gitmek istedikleri Avrupa yerine, burada kalacaklar. Onlara Avrupa bakacağına Türkiye bakacak ve bu taşeronluk görevi karşılığında üç yılda 3-6 milyar Avro para alacak.

Alan memnun satan memnun, "the happy end" mi acaba?

                                               ******

40 yıllık yazarlık sezgimle söyleyeyim:   

Bence tam tersi. Bir korku filmi başlamak üzere. 

"Tembel" ya da "hilebaz" Yunanlıları yapmaları gerekeni yapmazken ya da "karşı kıyı"ya gitmemek için kendilerine direnen gariban sığınmacıları hırpalarken göreceğiz Avrupa medyalarında.

Kameralar, karşı kıyıdaki "zalim" ya da "barbar" Türklerin, ihraç edildiği ülkeden zehirli domatesler gibi geri gönderilen sığınmacılara sert tavırlarla gardiyanlık ettiğini çekecekler. 

Umutsuzluk kamplarında ve sığınmacı gettolarındaki ayaklanmalar haber olacak.

Egede kaç NATO hücumbotu dolaşırsa dolaşsın, umutsuz insanlar, yumurtlama bölgesine ulaşmak için çağlayana tırmanmaya çalışan somon balıkları gibi denize açılacaklar. Onların, Odiseusun Ithakaya dönerken yaşadığı dehşetengiz serüvenleri hatırlatan belgeselleri gösterilecek...

Küçük çocuk cesetleri vuracak mavi bayraklı koylara.

                                              ****

Niçin mi böyle olacak?

Her şeyden önce Avrupanın devasa ahlaksızlığını gizlemek için. 

Ahlak, her şeyden önce, söylenenle yapılan arasındaki tutarlılıktır. Söyledikleriyle yaptıkları arasında ne büyük uçurumlar var Avrupanın. İşine gelince bazı yüce kavramlarından ne kadar kolay vazgeçebiliyor...

"Sığınmacı" kavramı bunlardan biri. Demokrasi, basın özgürlüğü, hoşgörü bazı ötekileri...

Ya Türkiye?  Dünyanın en büyük 17. ekonomisi, bu 3 milyar Avroya mı muhtaç kalmış!  "Kayseri pazarlığı" yapmayacağı insani değer yok muymuş!

Ve böyle bir konjonktürde, Avrupanın 78 milyon Türke vizeyi kaldırılacağına inanacak kadar saf mıymış gerçekten?

                                  *******

Sinopsis böyle:  

Konu, "tembel" Yunanlılar", "zalim" Türkler ve (hadi adını biz koyalım) "ahlaksız" Avrupalılar arasında geçiyor.

Daha en baştan taraflar arasında sürekli anlaşmazlıklar patlak veriyor. Bombalar patlıyor. Sığınmacılar durdurulamıyor. Haziranda vize kalkmıyor. Irkçı nefret doruk yapıyor.  Özellikle Avrupada "Ben Türküm" demek daha da zorlaşıyor.

Çok kötü şeyler göreceğiz çocuklar!

                                 ****

Sinopsiste ufak bir rolü olan bir karakter daha var:

Zavallı insanlık!

Eğitim