Çok Okunanlar

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

MEB'den Hz. Ali skandalı!

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

10 Kasım'da 'Kemal Paşa' tatlısı paylaşarak Atatürk'e hakaret eden kişi tutuklandı

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericinin ifadesi ortaya çıktı

İçişleri Bakanı Soylu: 2016'da 339 olay engellendi

 

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Genel Kurulu'nu terörle mücadele konusunda bilgilendirdi. Türkiye'nin emniyet güçleri, polis, jandarma, güvenlik korucuları ve TSK mensuplarıyla terörü kaynağında yoketmek amacıyla yeni bir mücadele konsepti için devlet sorumluluğu, hukuk ve demokrasi içinde mücadelesini sürdürdüğünü söyleyen Bakan, "PKK ile mücadelede girilemez denilen sözde tüm üs ve barınma bölgelerine girildi. Sadece son üç ayda 5 bin 826 operasyon gerçekleştirildi. Şu ana kadar 57 bölgede 85 operasyon yapıldı. 2016'da bölgede tespit edilen 485'i son üç ayda 805 adet sığınak, barınak kullanılamaz hale getirildi. PKK'ya, KCK'ya, YPG'ye kış üslenmesi imkanı vermemek için güvenlik kuvvetlerimiz büyük bir strateji ile çalışmaktadır' dedi.

İçişleri Bakanı sınır güvenliği sağlanarak, terörün finansmanının önüne geçilmesinin engellendiği belirterek, "911 km. Suriye sınırı, 43 km, Ağrı-Van sınırı, 58 km. Iğdır-İran sınırı, 75 km. Çukurca-Dağlıca yolu ve 76 km. Şırnak-Van Siirt hatlarına güvenlik yol yapımları konusunda da özellikle Suriye hattında güvenlik duvarlarında son noktaya geldik. Daha üç dört gün önce Toplu Konut İdaresi ile birlikte Ağrı ile Iğdır hatlarımızın tamamına güvenlik duvarları yapması konusundaki protokolümüzü icra ettik. Iğdır sınırı kaçakçılıkla ilgili, Ağrı sınırı da özellikle Tendürek'de PKK'nın yuvalanması ile ilgili en önemli süreçlerden bir tanesidir' diye konuştu.

"Narko terörle mücadeleye de devam edildiğini" söyleyen Bakan Soylu, PKK ve KCK'nın sadece uyuşturucudan yılda bir buçuk milyar dolar gelir elde ettiğini belitti, Lice'de dört milyar lira değerinde uyuşturucu ele geçirildiğini kaydetti.

DERNEKLERE OPERASYON

Türkiye'de 110 bin derneğin bulunduğunu söyleyen Soylu, "Bu derneklerden bin 108'i FETÖ, 189'u PKK-KCK, 20'si DHKP-C, 8'i DEAŞ olmak üzere toplam 1325 dernek kapatılmıştır" dedi. 

Sosyal medyada son altı ayda örgüt propagandası ya da karşılıklı nefreti körükleyen hesapların savcılıklarca takip edildiğini söşyleyen Bakan, "Bu konuda 3 bin 847 kişi hakkında işlem yapılmış ve bin 729'u da tutuklanmıştır. Yani sosyal medyada ülkemizin birliğine, beraberliğine, bütünlüğünt huzurunu, sükununu ve kardeşliğimizi ortadan kaldırabilecek birtakım nefret üretici söylemlere karşı adımlarımızı atmış durumdayız" dedi. 

2016'NIN RAPORU

2016 yıllında 339 olayın engellendiğini söyleyen Soylu bu olayların içeriğini şöyle açıkladı:

"313'ü PKK, 22'si DEAŞ, dördü radikal sol örgüt, 247 patlayıcı, 61 bombalı araç, 23 canlı bomba şüphelisi, 42 eylem yapacak örgüt mensubu yakalanmıştır. Son üç ayda ise 80 önemli olay engellenmiştir. DEAŞ'a önelik yapılan operasyonlarda 2016 yılında 3 bin 506 mensubu gözaltına alınmıştır. Yabancı terörist savaşçılarla ilgili 145 ülkeden 52 bin 72 kişiye giriş yasağı konulmuştur. 98 ülkeden de 4 bin 19 kişi sınır dışı edilmiştir. FETÖ'ye yönelik operasyonlarda 92 bin 538 kişi gözaltına alınmıştır. 41 bin 749 kişi tutuklanmıştır. Hala 779 kişinin gözaltı işlemleri devam etmektedir."

Bakan Soylu, terörle küresel mücadelenin şart olduğunu söyleyerek NATO ve BM'nin tamamen kararlı bir anlaşıyı ortaya koyması gerektiğini vurguladı.

İlgili Haberler

Politika

Hulusi Akar sebebini açıkladı: Dış etki söz konusu değil

Politika

Erdoğan'ın Trump sevinci: İdlib politikamızı çok övdü

Politika

AKP'ye anketlerden kötü haber: Hiç olmadığı kadar geride

Politika

Demirtaş partisine kırgın mı?

Politika

Ana gündem yerel seçimler... Akşener ve Kılıçdaroğlu bugün görüşecek

Politika

'AKP ittifak yapmazsa İstanbul'da kaybedebilir'

Politika

HDP'li Kürkçü'den Demirtaş açıklaması

Politika

'Kaşıkçı cinayetiyle ilgili tutuklanan 18 kişinin hapiste olmadığına dair rivayetler var'

Politika

İyi Parti'den Mansur Yavaş açıklaması

Politika

3. Havalimanında ölümler devam ederken HDP'li vekilin önergesi iade edildi

Politika

Açlık grevindeki HDP'li Güven'den açıklama

Politika

TÜBİTAK'ta 5 yılda yüzlerce ihraç