darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

İETT'nin 16 milyon dolandırıldığı kesinleşti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İETT Genel Müdürlüğü’nün 65 milyon 397 bin 500 euroya (yaklaşık 210 milyon TL) aldığı, geç teslim ve eksik ekipman nedeniyle tazminat davası açtığı 50 otobüsün üreticisi Hollandalı Advanced Public Trasport Systems iflasını açıkladı.

Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli'nin haberine göre iflas kararı, İETT’nin Hollandalı firmaya açtığı 16 milyon liralık tazminat davasının görüldüğü İstanbul 16. Asliye Ticaret Mahkemesi’ndeki dosyaya 7 Aralık 2015’te ulaştı. İflas kararı ile birlikte mahkemeye başvuran firmanın Türkiye’deki avukatları, vekillik görevlerinin sona erdiğini belirterek bundan sonraki tebligatların şirkete tasfiye memuru olarak atanan avukat J.A Van Ded Meer’e yapılmasını istediler. Yeni gelişme üzerine ara karar alan mahkeme, 14 Temmuz 2016’ya ertelenen duruşmayı, yurt dışı tebligat işlemlerini dikkate alarak 29 Eylül 2016’ya ertelendi. 8 Mart 2016 günü oy birliği ile alınan karar doğrultusunda iflas eden şirkete atanan kayyuma tebligat için işlemler başlatıldı.

Dosyaya Hollanda’dan gelen evraka göre Advanced Public Trasport Systems, 24 Kasım 2014’te iflasını açıkladı. İflas işlemine bakan Oost Brant Mahkemesi, firmanın artık ödeme yapamama durumunda bulunduğunu belirterek kayyum ataması yaptı. İflas kararı Türkiye’deki dava dosyasına bir yıl sonra yani 2015 yılının Aralık ayında ulaştı.

'İETT HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ'

Açılan davaların şikayetçisi CHP’li Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam, “İETT hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Alacaklarını tahsil edemediler, teminat mektubunu paraya çeviremeden adamlar iflas bayrağını çekti. Tazminat davası da gitti. Biz bu konuda çok uyardık, itiraz ettik kimse dikkate almadı. Çamur atmadığımız, haklı olduğumuz kanıtlanmış oldu. Topbaş’ın sorumlu olduğunu defalarca dile getirdik. Sorumluluğundan kaçamaz' dedi. 

Metrobüs alımı sırasında Capa City firmasının şartlarının daha iyi olmasına rağmen Phileas otobüslerini tercih ederek belediyeyi zarara uğrattığı gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hakkında da dava açılmıştı. Topbaş ve 20 sanık hakkında "görevi kötüye kullanmak" suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan ve beraatle sonuçlanan dava şu an Yargıtay aşamasında.

Hollanda'dan adedi 4 milyon liraya alınan Phileas marka 50 otobüs, İstanbul'un yol koşullarına uyum sağlayamayıp sık sık arızalandığı için arada sırada sefere çıkıyordu. Otobüslerden biri geçen yıl Şirinevler durağında yanmıştı. Yangından sonra otobüsler tamamen seferden kaldırılmıştı. 

İlgili Haberler

Güncel

İzmir'de bayramda ulaşıma yüzde 50 indirim

Güncel

Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile telefonda görüştü

Güncel

AKP'li başkan kazara kendini vurdu

Güncel

Akşener'den Erdoğan'a: Gardaşımızı İran'a teslim etmeyin

Güncel

Marmaris'te kıyı ve deniz dibi temizliğinde 3,5 ton çöp toplandı

Güncel

Uçak tuvaletinde sigara içen yolcuya bin 717 TL ceza kesildi

Güncel

'Geceleri Fetullah Gülen ölsün diye dua ediyordum'

Güncel

AKP üyelerini taşıyan otobüsle otomobil çarpıştı: Ölü ve yaralılar var!

Güncel

İzmir'de trafik polisinin köpeğe ateş ettiği iddiası ile ilgili açıklama

Güncel

ÖKK darbe girişimi davasında ara karar açıklandı

Güncel

Türkiye'de bir Almanya vatandaşı tutuklandı

Güncel

Gaziantep'te yangın faciası: 2 işçi yaşamını yitirdi!