Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Sincan'da Gökçek krizi

CHP milletvekili hayatını kaybetti

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

İhan Cihaner’den 10 milyon liralık tazminat davası

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı görevi sırasında İsmailağa ve Gülen cemaatlerine açtığı soruşturmalar nedeniyle 'Ergenekon üyeliğinden’ tutuklanan CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, 10 milyon TL’lik tazminat davası açtı. Avukat Turgut Kazan tarafından Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan dava dilekçesinde, Cihaner’in makam odasında gözaltına alınırken çekilmiş fotoğrafına yer verildi.

KİMİ FİRARİ, KİMİ HÜKÜMLÜ

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre dilekçede, “Bu resim, tazminat isteğimizin temel direğini oluşturuyor. Çünkü müvekkilimiz Pensilvanya’ya bağlı emniyet, savcı, yargıç ve medyanın hazırladığı kumpas sonucu, adliye baskınıyla gözaltına alınıp tutuklanmış ve kamuoyuna darbeci bir hain olarak tanıtılmıştır. Yargı uygulaması adı altında, Cumhuriyet tarihimizde ilk kez oynanan böyle bir oyun için doğru değerlendirme yapılması ve yarattığı sonuca, şoka ve mağduriyete uygun bir tazminata hükmedilmesi gerekir' denildi.

Cihaner’in Ergenekon kapsamında tutuklanmasına ilişkin soruşturmayı yürüten o dönemin Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal’ın Gülen Cemaati’nden tutuklu olduğu, Terörle Mücadele Şubesi Müdür Vekili Murat Günbeyi’nin ABD’ye kaçtığı belirtildi. Gizli tanık Bayram Bozkurt’un ifadelerine dayanarak Cihaner’i tutuklayan hâkim Mustafa Karatay ve İsmail Şahin ile Şanal görevden alındıktan sonra yerine atanan Savcı Taner Aksakal’ın da açığa alınıp tutuklandığı hatırlatıldı. Cihaner hakkındaki davanın Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde beraatle bittiği ve kararda, bu soruşturmayı yürütmüş olan savcılar ve kamu görevlilerine ilişkin suç duyurusunda bulunulduğu anlatılarak, şöyle denildi:

“Yargı mensuplarına vurgu yapılan suç duyurusu, kumpas ve mağduriyetin büyüklüğünü göstermeye yetiyor. Mağduriyet, tutuklu kalınan süreden ibaret değildir. Kirli suç örgütünün medya ayağı, müvekkilimizin özgürlüğünü hedef almakla kalmamış, kişiliğine, savcılık görevine, özel yaşamına, kızıyla ve eşiyle ilişkilerine karşı saldırı yürütmüştür. Soruşturma ve dava, bu saldırılara malzeme olarak kullanılmıştır.' Cihaner’in tutuklandığı 16 Şubat 2010’dan itibaren faizi başlamak üzere, Maliye Bakanlığı’ndan 10 milyon TL tazminat istendi.

İlgili Haberler

Güncel

TSK'den Kuzey Irak'a hava harekatı

Güncel

Kara Cuma indirimleri ne zaman?

Güncel

Flormar işçilerine 'muhbirlik davetinde bulunan' bir broşür dağıtıldı

Güncel

Reina saldırganı Abdulkadir Masharipov savunma yapmadı

Güncel

Korkunç tablo... 8 ayda 21 bin çocuk hamile kaldı!

Güncel

İşçilerin kaldığı prefabrikte yangın

Güncel

Abdullah Cömert davasında karar açıklandı

Güncel

'Hz. İsa'nın kutsal kasesi Antakya'da' iddiası

Güncel

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Güncel

Kadıköy'de 2 kadın, 1 metre çukura battı

Güncel

Bu da oldu... İstanbul'da balerin heykeline cinsel saldırı

Güncel

Başkan Ali Kılıç: Maltepe'yi Maltepeliler yönetiyor