Çok Okunanlar

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

İhtiyaç duysaydık halka silah dağıtırdım!

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini, darbelerin ve gizli oluşumların siyaset üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan'ı dinledi. Karaaslan, bir soru üzerine, Emniyet Müdürlüğünde darbecilere karşı kendilerini desteklemeleri için sivillere silah vermediklerini belirterek, "İhtiyaç duysaydım verirdim ama ihtiyaç duymadık. Fakat sokağa çıkan insanlara yardımcı olmaları konusunda arkadaşlara talimat verdim. Genelkurmay Başkanlığına, TRT'ye girmeleri konusunda talimat verdim." diye konuştu.

Darbe girişimi gecesi yaşadıklarını anlatan Karaaslan, ilk olarak Genelkurmay kavşağından silah sesi duyulduğu yönünde haber aldıklarını ancak bunu normal bir asayiş olayı gibi değerlendirdiklerini söyledi. 

Silah seslerinin artması ve Genelkurmay Başkanlığının içinde çatışmaların olduğunu öğrenince dönemin Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar'a darbe girişimi ile karşı karşıya kaldıklarını söylediğini aktaran Karaaslan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesine giderek, kriz masası oluşturduklarını, Başbakan Binali Yıldırım'ın da bilgisi dahilinde tüm personeline sert bir şekilde silahla karşılık vermeleri konusunda talimat verdiğini kaydetti. 

Sokaklara çıkan vatandaşları da toplanacakları yerler konusunda yönlendirdiklerini anlatan Karaaslan, gözaltıların başlamasıyla karşı tarafın moralinin bozulduğunu belirtti.  

BEN HEMEN FETÖ DARBESİ OLDUĞUNU ANLADIM

Darbe girişiminin FETÖ tarafından yapıldığını ilk dakikalarda anladığını söyleyen Karaaslan, şu değerlendirmede bulundu: "30 yıldır emniyet teşkilatını nasıl ele geçirdiklerini biliyoruz. Komuta kademesinin de yakın çevresinin FETÖ tarafından ele geçirildiğini biliyorduk. Böyle bir potansiyellerinin olduğunu değerlendiriyordum. 'Şu adam FETÖ'cü, şu değil' diyemem ama kendi teşkilatımızda yaşadıklarımızdan yola çıkarak bunu yapabileceklerini değerlendirmiştim. Eğer devleti hedef alıyorlarsa sadece emniyet teşkilatını ele geçirerek bunu başaramayacaklarını biliyorlar. Bize ne yaptılarsa diğer kurumlara da aynısını yaptılar." 

BAZILARI EMİRLERİME UYMADI: ŞİMDİ TUTUKLULAR

Darbe girişimi gecesi talimat verdiği personelinden talimatına uymayanların olup olmadığına yönelik soruya Karaaslan, açık bir şekilde emrine karşı çıkan olmadığını söyledi. Ancak bazı müdürlerin, "Asker güçlüdür, asker karşısında zarar görmeyelim, teslim olalım" gibi ifadeler kullandığını öğrendiğini dile getiren Karaaslan, "Bunların hepsini gözaltına aldırdık. Şu anda hepsi tutuklu. Organize şekilde emrime karşı gelme söz konusu olmadı." dedi. 

İlgili Haberler

Güncel

Konya'da üst geçidin merdivenleri çöktü!

Güncel

Çorumlunun yaptığını herkes yapamaz!

Güncel

Atatürk üzerinden provokasyon devam ediyor...

Güncel

TÜİK'ten ankete katılmayan kişiye para cezası!

Güncel

'Türkiye, Karadeniz'de doğalgaz kaynağı buldu'

Güncel

İBB Başkanı Uysal: Tünellerden araç başına 1 lira istesek, maliyet 7 yılda çıkar; 3 lira alsak...

Güncel

CHP'den Erbaş göndermeli ziyaret

Güncel

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'ne mükemmellik yolculuğunda dört yıldız

Güncel

Bolu Dağı Tüneli'ni kullananlar dikkat!

Güncel

Ender Helvacıoğlu | Türk ve Kürt uluslaşma süreçlerinin ortaklaşması

Güncel

ADD'den Süheyl Batum'a 'istifa et' çağrısı

Güncel

Menzilcilerden Atatürk'e hakaret videosu