darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

İkinci darbe emrinin verildiği iddia edildi!

Gözaltına alınan aralarında Kurmay Albay Ertürk, Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Orhan Gündüz ile birlikte 21 asker adliyeye sevk edildi.

Darbe girişiminin ardından Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında 3'üncü Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk Şahar, Jandarma Konya Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş ve Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Orhan Gündüz hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

3'üncü Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk Şahar, İstanbul'da, Jandarma Konya Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş de Ankara'da yakalanıp tutuklandı. Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Orhan Gündüz, hava savunma okulu yolu üzerinde yakalandı.

Soruşturma kapsamında geçen pazar günü de 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'na operasyon düzenlendi. Operasyonda üssün Hava Harekat Komutanı Kurmay Albay Mustafa Ertürk ile 135'inci MAK Filo Komutanı Yarbay Alparslan Şahin ile birlikte 6 asker yakalandı. Devam eden soruşturma kapsamında Konya'da 54 asker gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 23'ü dün tutuklandı. Tuğgeneral Gündüz, Kurmay Albay Ertürk ve Yarbay Şahin de ile birlikte 21 askerde bugün adliyeye sevk edildi. Gözaltına alınan askerlerin ifadelerinde, darbe girişiminin nasıl hazırlandığı ve hangi girişimlerin bulunduğu ortaya çıktı.

DARBE GİRİŞİM PLANI SABAH BAŞLAMIŞ

3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı MAK Timi Komutanı Başçavuş Yılmaz Bahar, idddiaya göre, cuma günü sabah saatlerinde 7'şer kişilik 3 timle, ağır silahlarla donatılan üsse ait 6 araçla, Moda Deniz Kulübü'ndeki düğünde Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ı, korumaya gidiyoruz diye Konya'dan İstanbul'a hareket etti. İstanbul'a ulaşan tim burada darbe girişimin başlamasını bekledi.

İKİ HELİKOPTERLE İKİNCİ EKİP YOLA ÇIKTI

3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'ndaki darbe planının ikinci aşaması ise akşam saatlerinde gerçekleşti. İddiaya göre saat 17.00 sıralarında üsteki 135'inci MAK Filo Komutanı Yarbay Alparslan Şahin, filodaki askerlerin büyük bölümünü evlerine gönderdi. Sonra mühimmat deposundaki görevliyi değiştirip, deponun başına kendi ekibindeki görevliyi getirdi. Daha sonra iki helikoptere 4 makineli tüfek, yaklaşık 6 bin mermi ve altlarına füze savar sistemi yerleştirildi. Sonra 7'şer kişilik 3 tim saat 18.00 sıralarında Konya'dan İstanbul'a iki helikopterle hareket etti.

MODA'DAKİ DÜĞÜNE BASKIN

Yalova'da ikmal yaptıktan sonra diğer ekiplerle birlikte Moda Deniz Kulübü'ndeki düğüne baskın düzenlendi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ı rehin aldılar. Ünal, darbe girişiminde bulunan askerlere, sivillere ateş edilmemesi konusunda uyardığı öğrenildi. Daha sonra Ünal, bir helikopterle Akıncılar Üssü'ne götürüldü. İddiaya göre, tüm plandan haberdar olan kendi komutanları Tümgeneral Haluk Şahar'ın da aralarında bulunduğu 8 generalde İstanbul Hava Harp Okulu'na götürüldü.

CUMHURBAŞKANI'NIN OTELİNE BASKIN

Generallerin rehin alınmasından sonra aralarında MAK Timindeki bazı askerlerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Marmaris'te kaldığıOTELE  baskın yapan askerlere katıldığı iddia edildi. Bazı askerlerin ise generallerin rehin alınmasından sonra Konya'ya kaçtığı belirtildi.

TÜMGENERAL'İN İKİNCİ DARBE EMRİ VERDİĞİ İDDİASI

Darbe girişimi planı içinde rehin alındığı ileri sürülen 3'üncü Ana Jet Üs Komutanı ve Konya Garnizon Komutanı Tümgeneral Haluk Şahar'ın, İstanbul'da polis tarafından gözaltına alınmadan önce üsse Hava Harekat Komutanı Kurmay Albay Mustafa Ertürk'ü, arayıp, 4 adet F-16 uçağını ikinci darbe girişimi için hazırda bekletmesi talimatını verdiği öne sürüldü. Darbe karşıtı diğer askerlerin ise üsse her bir uçağın iniş ve kalkış yapmaması için hangar ve pistleri otobüslerle kapattığı öğrenildi.

Darbe girişiminin ardından Tümgeneral Haluk Şahar hakkında yakalama kararının çıkması polis, Şahar'ı gözaltına almak için 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'na gitti. İddiaya göre polisi karşılaşan Kurmay Albay Ertürk, iddiaya göre "Üniformamızın şerefini kirlettiler" diyerek hiç bir girişimden haberi olmadığı yönünde polisi kandırmaya çalıştığı ileri sürüldü. Ertürk'ün, sorgusunda ise suçlamaları kabul etmedi ve darbe girişimiyle her hangi bir ilgisinin olmadığını söylediği öğrenildi.

TUĞGENERAL, AİLESİYLE TATİLDEN DÖNMÜŞ

Gözaltına alınan Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Orhan Gündüz'ün yapılan sorgusunda darbe girişiminden haberinin olmadığını söylediği öğrenildi. Ailesiyle tatilden dönerken gözaltına alınan Gündüz'ün, "Ben ailemle tatilden dönüyordum. Garnizon Komutanı Tümgeneral Haluk Şahar, izinli olduğu için garnizon komutanlığına ben vekalet edecektim. Darbe girişimiyle ilgim yok. Hiçbir şeyden de haberim yok."dediği öğrenildi. 

3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'ndaki darbe girişiminde bulunan askerlerden bazılarının ise İzmir ve Ankara'da yakalandığı öğrenildi. 

İlgili Haberler

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne silahlı saldırıya ilişkin Ankara Valiliği'nden açıklama

Güncel

Skyland İstanbul'a milyonlar, işçilere insanlık dışı koşullar!

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden silahlı saldırıya ilişkin açıklama

Güncel

Nagehan Alçı'dan 'taciz' iddiası: Köşe yazarının yaptıklarını...

Güncel

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

Güncel

Washington Büyükelçisi Kılıç'tan Levy'in yazısına tepki

Güncel

Çiçek satan anne ve oğluna otomobil çarptı!

Güncel

Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'ne silahlı saldırı

Güncel

Tarım ve Orman Bakanlığı'nda üst düzey görevden almalar

Güncel

Bayram tatilinin 2. gününde kazalar 24 can aldı

Güncel

Seyhan'da bayram öncesi sıkı denetim

Güncel

Avrasya Tüneli çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı!