Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

'İktidarı elimden sadece Allah alır' demişti, seçimle devrildi!

 Batı Afrika ülkesi Gambiya’da 1994 yılında darbeyle iktidara gelen, 2015’te ise ülkeyi bir İslam Cumhuriyeti'ne dönüştürdüğünü ilan eden Devlet Başkanı Jammeh, perşembe günü gerçekleştirilen seçimlerde emlak komisyoncusu rakibi Adama Barrow’a kaybetti. Oyların 45.5'ini alan Barrow, yüzde 36.6 oy oranında kalan Jammeh’i geçerek Gambiya’nın yeni devlet başkanı oldu.

'ALIŞILMADIK DURUM’ NEDENİYLE SÜKÛNET ÇAĞRISI

Resmi açıklama ise Gambiya Seçim Komisyonu Başkanı Alieu Momar Njie’den geldi. “Bu seçimde Adama Barrow toplam 263 bin 515 oy aldı. Bu vesileyle Adama Barrow’un Gambiya Cumhuriyeti’ne başkan olarak hizmet etmek üzere seçildiğini duyuruyorum' diyen Nije, 'alışılmadık bir durumun içine girilmesi nedeniyle’ ülkede sükûnet çağrısı yaptı.

GAMBİYA’DA MUTLULUK SELİ

Sonuçların açıklanmasının ardından başkent Banjul’da bir araya gelen Gambiyalılar, Barrow’un zaferini dans eserek kutladı. Bu arada sonuçların açıklamasından önce hem gösteri yasağı getirildi hem de internete erişim kapatıldı.

JAMMEH: İKTİDARI ELİMDEN SADECE ALLAH ALIR

Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan eski İngiliz sömürgesi Gambiya’yı 22 yıldır yöneten Jammeh, “Allah izin verirse ülkeyi bir milyon yıl yönetmek istiyorum' söylemişti. Jammeh bu hafta başında yaptığı bir açıklamada ise “Başkanlık ve iktidar Allah'ın elindedir ve sadece Allah onu benim elimden alabilir' demişti.

2006 yılında bir darbe girişimini bastıran Jammeh, Kasım 2011’deki seçimlerde oyların yüzde 72’sini almıştı.

LAKABI 'AFRİKA KASABI'

Afrika'da Müslüman bir ülke olan Gambiya'da, 1994'de darbe ile yönetime gelen Jammeh, idam cezasını geri getirmiş, ülkedeki eşcinsellerin kafalarının kesilmesi emrini vermiş ve iktidar karşıtı gazetecilere 'Cehenneme gidin' demişti.

MİSKETLE SEÇİM YAPIYORLARDI

Elinde asa ve tespih ile gezen Jammeh, daha önce de Gambia Askeri Polis Komutanlığı görevinde bulunmuştu. Nisan 2004'de gazetecilere 'Ya bize itaat edin ya da cehenneme gidin" diyen Jammeh, 'Gambiya inananların ülkesidir. Homoseksüellik günahtır ve hoş karşılanmaz. Yakalanan eşcinsellerin başı kesilecektir' açıklaması yapmıştı. Jammeh, 2 milyon nüfuslu ülkede çalışanların daha fazla ibadet etmesi için, iş günü sayısını da 4'e indirdi. Ülkede Cuma-Cumartesi ve Pazar günleri tatil yapılıyor.

Darbe ile göreve gelen Jammeh daha sonra yapılan seçimleri de kazandı. Ülkede okuma yazma oranı yüzde 40 olduğu için seçimler, misketle yapılıyor. Halk, seçim sandığı yerine farklı renklerdeki su bidonlarına misket atıyor. Son seçimde de 3 aday için sarı, mavi ve yeşil bidon kullanıldı. Bidonların üzerinde adayın fotoğrafı da yer aldığı için, herkesin kime oy verdiği belli oluyor. Bu durum da halk üzerinde mevcut yönetimi desteklemeleri için baskı oluşturuyor.

İlgili Haberler

Dünya

'ABD'li misyoner', yerli kabile tarafından ok ve yayla öldürüldü

Dünya

Die Welt: S-400 sistemleri dünya silah pazarının gözdesi haline geldi

Dünya

Sudan'dan 'Türkiye'ye askeri üs' yorumlarına tepki

Dünya

İsrail hapishanelerinde 6 bin 500 Filistinli var

Dünya

'Yüzyılın Anlaşması planı zaman kaybı'

Dünya

Trump'tan Suudi Arabistan'a teşekkür

Dünya

IKEA 7 bin 500 personelini işten çıkaracak

Dünya

İran'dan ABD yaptırımlarına tepki

Dünya

Kovulacak personeli çalışanlar seçti

Dünya

CHP'li isim uyardı: Türkiye bölgesel savaşa hazır olmalı

Dünya

AB-İtalya krizi: Avrupa Komisyonu İtalya bütçesini reddetti

Dünya

Black Friday: Büyük indirim ve alışveriş günü