unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İlerici Kadınlar: Fetvalarınızdan ve yasalarınızdan daha güçlüyüz

İlerici Kadınlar Derneği, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için yaptığı basın açıklamasında, silahlarınızdan, fetvalarınızdan ve yasalarınızdan daha güçlüyüz diyerek, kadınları sokağa çağırdı. Taleplerin sıralandığı İKD açıklamasında,  "Kadın katillerini ve tecavüzcüleri koruyan yasalar derhal kaldırılmalı ve buna yönelik hiçbir adım atmayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı istifa etmelidir!" ifadeleriyle Bakan Sema Ramazanoğlu'na istifa çağrısı yapıldı. 

İlerici Kadınlar Derneği'nin 8 Mart Bildirisi;

Merhaba,

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bildirimiz ve buluşma noktalarımız aşağıdaki gibidir.

Bilgilerinize sunarız....

Yaşasın 8 Mart !

İLERİCİ KADINLAR DERNEĞİ

GERİCİLİĞE, SAVAŞA VE SÖMÜRÜYE KARŞI

YAŞASIN DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ! YAŞASIN 8 MART!

ikd.png

8 Mart 1857 tarihinde ABD’de New Yorklu dokuma işçisi kadınların 16 saatlik iş gününün 10 saate indirilmesi ve ücretlerin artırılması talebi ile başlattıkları grev, o zamana kadarki en kitlesel kadın eylemine dönüştü. Polisin kadınları fabrikaya kapatması sonrası fabrikada çıkan yangında 129 kadın işçi hayatını kaybetti…

Bugün memleketimize bakıldığında da her gün yaşanan kadın cinayetleri, tacizler ortadayken, esnek çalışma adı altında kadının daha fazla sömürülmesi gerçeği varken, bölgede gerçekleşen savaşta, göçlerde en fazla etkilenen kadınlar iken, bu 8 Mart bizler için sesimizi daha fazla yükseltmemizi ve mücadelemizi büyütmemizi zorunlu kılıyor.

- Kadın katillerini ve tecavüzcüleri koruyan yasalar derhal kaldırılmalı ve buna yönelik hiçbir adım atmayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı istifa etmelidir!

Taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri yaşamımızı karartmaya devam ediyor. Sorunun birinci elden muhatabı olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ise kadına yönelik şiddetin artmadığını, algıda seçicilik olduğunu söylüyor. Aile içi şiddete çözüm olarak uzlaştırma ve kadını evine geri gönderme uygulamasını reddediyoruz!

- Diyanet kapatılmalıdır!

Son dönemlerde toplumsal yaşamı dini referanslarla yeniden şekillendirmeye çalışan AKP iktidarı, Diyanet’in daha etkin bir rol almasının önünü açtı. Verdiği her fetva ve yaptığı her açıklama ile kadın kimliğini aşağılayan Diyanet, işlenen kadın cinayetlerine adeta davetiye çıkarıyor. Diyanet, kadın düşmanı söylemleri, fetvaları, tartışma yaratan bütçesi ve lüks makam araçlarıyla topluma zarar vermektedir. Gericiliğe karşı laiklik için mücadelenin ön saflarında yer alacağımızı ilan ediyoruz!

- AKP iktidarı ve yandaşları savaş kışkırtıcılığı yapmaktan derhal vazgeçmeli, cihatçı çetelere silah ihracını ve her türlü desteği durdurmalıdır!

Bölgemizde emperyalist ülkelerin çıkarları uğruna körüklenen savaşlar, ülkemizde yaşanan çatışmalar sonucunda kadınlar katlediliyor. Gaziantep’te IŞİD çetesinin Ezidi kadınları pazarladığı mekanlar tespit edilirken mahkemeler suçluları tutuklamak yerine jet hızı ile davayı kapatmayı tercih ediyor. Çocuklarımızın, gençlerimizin ölmesine seyirci kalmayacağız, savaşa karşı mücadeleyi yükselteceğiz!

- Kadınları iş yaşamından daha fazla uzaklaştıracak olan yasa geri çekilmelidir!

İş yaşamında kayıt dışı, güvencesiz ve sigortasız çalıştırılan en büyük kesimi kadınlar oluşturuyor. Evde parça başı çalışma ya da tarımda ücretsiz aile işçiliği halen kadınların en yaygın çalışma şekli. Bugünlerde Meclis’e getirilen yeni yasa tasarısı, kadınların bu çalışma şeklini perçinlemekte diğer emekçiler için de esnek çalışma modelini dayatmaktadır. Esnek ve güvencesiz çalışmayı reddediyoruz!

SİLAHLARINIZDAN, FETVALARINIZDAN, YASALARINIZDAN DAHA GÜÇLÜYÜZÇok Okunanlar

JP Morgan'dan AKP'ye rest: Damadın çok fazla zamanı yok

Melih Gökçek'ten tarihi çark!

Muharrem İnce: Hiç kimsenin sesi çıkmıyor

Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci gözaltına alındı

AKP'liler görevde: 'Atatürk'e küfreden çarşaflı' provokasyonu

İlgili Haberler

Güncel

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk: AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan Zambiya'ya gidiyor

Güncel

28 günlük askerlik maliyeti 1 milyar TL

Güncel

Musa Anter Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı

Güncel

Kolunda alçı olan aday sınava giremedi

Güncel

TKP'den 'Kemal Türkler' açıklaması: 38 yıl önce katledildi, katilleri düzenin ve devletin korumasındaydı

Güncel

Leyla Aydemir cinayetinde yeni gelişme

Güncel

Tehlikeli atıklar 2 yılda yarı yarıya azaldı: Akıbeti bilinmiyor

Güncel

Adnan Oktar operasyonunda yeni detaylar: İfadeleri ortaya çıktı

Güncel

MHP'den dikkat çeken İyi Parti mesajı

Güncel

Ordu'da yangın: 3 kişi hayatını kaybetti

Güncel

Aynı aileden 5 kişi öldürüldü!

Güncel

AKP'li Özalan İzmir'deki seçim çalışmalarını anlattı: Lütfen dışarı çıkar mısınız?