darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

'Ilımlı' muhaliflerden çağrı: Boyunlarını vurun!

Suudi Arabistan tarafından desteklenen İslam Ordusu’nun liderlerinden Muhammed Alluş, Twitter’daki kişisel hesabından yaptığı açıklamada, ateşkese rağmen savaş çağrısı yaptı.

Cenevre’de yapılan siyasi müzakerelere Suudi Arabistan tarafından belirlenen Riyad heyeti bünyesinde katılan Muhammed Alluş, silahlı gruplara hitaben, “Ey kardeşler, sizden daha önce cephelerdeki ateşi alevlendirmenizi istemiştim ki ateş alevlendi. Rejimin şefkat ve rahmetini beklemeyin. Onların hepsinin boynunu vurun. Ben sizin yanınızdayım. Devrimin hedefleri konusunda hiçbir tavizin verilmesini kabul etmeyeceğim. Ben şahsen tüm grupların ortak tutumunu teyit ediyorum, belli bir tutumda anlaşın ben sizin hizmetinizdeyim' dedi.

İslam Ordusu liderlerinden Muhammed Alluş’un da yer aldığı Riyad heyeti, daha önce Rusya’nın hava operasyonlarını gerekçe göstererek Cenevre müzakerelerinden çekilmiş, görüşmeler, 27 Şubat’ta ilan edilen ateşkesten ve Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığının önemli bir kısmını çekmesinden sonra yeniden başlamıştı.

Ancak ateşkes devam ederken, Nusra Cephesi ve müttefikleri Halep’in güneyinde geniş çaplı saldırılar başlatmış, Suriye ordusu ve müttefikleri de Türkiye ve Suudi Arabistan’ın ateşkesi fırsat olarak değerlendirip silahlı grupları silahlandırmakla suçlamıştı.

Cenevre’de yapılacak müzakerelere katılacak muhalif heyetin belirlenmesi için Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılan toplantıya doğrudan Suudi Arabistan istihbaratına bağlı olduğu belirtilen İslam Ordusu’nun yanı sıra Türkiye tarafından desteklenen Ahrar Şam adlı grubun temsilcileri de katılmıştı.

Ahrar Şam, Riyad heyetinden çekildiğini açıkladıysa da Muhammed Alluş, Ahrar Şam temsilcisinin Riyad heyetinde bulunduğunu görüşmelerin tüm ayrıntıları konusunda onlarla istişare edildiğini açıklamıştı.

Öte yandan, silahlı grupların ateşkesten yararlanarak silahlandığını ve Halep’in güneyinde büyük saldırılar gerçekleştirdiğini belirten Suriye ordusunun müttefikleriyle birlikte Halep’in tüm kırsalını silahlı gruplardan temizlemeye yönelik geniş çaplı bir harekat için hazırlık yaptığı bildiriliyor.

Cihatçılar: Ateşkes bitti!

Aralarında Türkiye ve Suudi Arabistan destekli İslam Ordusu ve Fetih Ordusu'nun da bulunduğu 10'un üzerinde silahlı grup ateşkesin resmen sona erdiğini açıkladı.

Ateşkesin iptalini açıklayan gruplar, ortak "operasyon odası" kurduklarını da duyurdu.

AFP'nin haberine göre, Suriye "muhalefeti", Birleşmiş Milletler'e çağrıda bulunarak barış görüşmelerinin durdurulmasını istedi.

Talebin sebebi henüz bilinmezken, ilan edilen ateşkesin "muhalifler" tarafından defalarca kez bozulduğu ve fiilen neredeyse bittiği biliniyor.

İlgili Haberler

Dünya

'Yeterince eşcinsel davranış sergilemeyen' eşcinsel gencin iltica talebi reddedildi

Dünya

AB, yaz saati uygulaması için anket açtı

Dünya

Berat Albayrak, Fransız Finans Bakanı ile görüştü

Dünya

Trump'tan şirket bilançoları ile ilgili açıklama

Dünya

Almanya, Türkiye'de tatil yapacak vatandaşlarına çağrı yaptı

Dünya

Nijer'den ağaçları koruma çağrısı: Kurban eti pişirirken odun yakmayın

Dünya

Eski Rusya Maliye Bakanı: Rusya ile Türkiye'yi ciddi ekonomik ilişkilerle birbirine bağlı

Dünya

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

Dünya

Almanya göçmenleri geri göndermek için Yunanistan'la anlaştı

Dünya

Herkül figürleriyle süslenmiş bir mezar bulundu

Dünya

Kritik iddia: Trump, Arap NATO'su kuracak

Dünya

Trump, Washington'da planlanan askeri geçit törenini iptal etti: Belki gelecek yıl yaparız