unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İlk temayülden Binali çıktı!

Ahmet Davutoğlu'nun istemeden, Erdoğan'la görüşmesinin ardından istifa etmek zorunda kalmasıyla tamamlanan darbe sürecinin ardından, AKP'nin aradığı 'Davutoğlu'ndan daha da düşük profilli Başbakan' ile ilgili parti üyelerinin de görüşü alınıyor. Erdoğan'ın emri ile seçileceği herkesin bildiği yeni lider için örgütlerden de görüş alınıyor.

AKP Genel Merkezi'nde saat 14:00'de başlayan ilk temayül yoklamasına,  81 ilin il başkanı, kadın ve gençlik kolları başkanları, belediye başkanları, il genel meclisi başkanları çağrıldı. 363 çağrılı isimden toplantıya 329'u katıldı. Al Jazeera'nin haberine göre, toplantı öncesinde Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş'ın yardımcıları, sorumlu oldukları illerin, il başkanlarıyla gruplar halinde görüştü. Al Jazeera'nın edindiği bilgiye göre, bu görüşmelerde ilk nabız alındı.

Daha sonra Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş başkanlığında toplantıya geçildi. Partililere tek soru yöneltildi: "Genel Başkan olarak kimi görmek istiyorsunuz?" Dağıtılan zarflara da tek bir ismin yazılması istendi.

Al Jazeera'nin edindiği bilgiye göre yaklaşık iki saat süren toplantı sonucunda teşkilat mensuplarının eğilimi genel olarak Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım oldu. Kaynaklar, Yıldırım'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ı da bazı partililerin genel başkan adayı olarak yazdıkları ancak bunlarının sayısının Yıldırım'ın gerisinde kaldığı belirtti.

AKP'de geleneksel temayül yoklaması salı günü yapılacak milletvekilleri, kadın ve gençlik kolları MKYK'ları, Merkez Disiplin, Siyasi Etik ve Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu üyeleriyle devam edecek.

DAHA ÖNCE DE GÜL ÇIKMIŞTI

AKP'nin genel başkanlık arayışı için yapılan temayül yoklamasının ne kadar dikkate alınacağı ise, Davutoğlu'nun devrildiği darbenin işaret fişeğini çakan 'Pelikan Bildirisi'nde ortaya çıkmıştı. Darbe bildirisini kaleme alanlar, Davutoğlu'nun genel başkan seçildiği kongreden önce yapılan temayül yoklamasında Abdullah Gül'e yüzde 67, Davutoğlu'na ise yüzde 1 destek çıktığı halde Davutoğlu'nun bizzat Erdoğan tarafından genel başkan yapıldığı açıklanmıştı. Son temayül yoklamasının da yine önceki gibi göstermelik olduğu ve genel başkanı Erdoğan'ın bizzat belirleyeceği biliniyor.Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

İlgili Haberler

Politika

CHP'li Yüceer: Çorlu faciasını unutmayacağız

Politika

Meteoroloji'den İstanbul için kritik uyarı

Politika

NATO liderlerine sinirlenen Trump: Erdoğan hariç, o işleri doğru biçimde yapıyor

Politika

AB ile Japonya arasında serbest ticaret anlaşması

Politika

Adnan Oktar'ın villasına girdi neler gördüğünü anlattı!

Politika

HDP'li Leyla Güven'in tutukluluğu Meclis gündeminde

Politika

Eski bakanlar, Meclis komisyonlarına başkan oldu

Politika

Putin: Elimizde Trump ile ilgili 'uygunsuz görüntü' yok

Politika

'ÖSO, Türk askerine karşı provokatif eylemler yapabilir'

Politika

Kocaeli'nde 15 Temmuz anmalarında Erdoğan ve AKP şovu

Politika

HDP'li 2 vekile soruşturma

Politika

Eski AKP'li Osman Can'dan 'darbe' uyarısı