darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

İMC TV'nin yayını durduruldu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “PKK/KCK propagandası' yaptığı iddiasıyla İMC TV’nin TÜRKSAT uydusundan çıkarılmasını istedi.

İMC TV’nin uydu yayınında kesildi. 

İMC TV sunucusu Banu Güven'in, dün gece tahliye edilen Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'le röportaj yaptığı sırada kanalın yayını kesildi. Konuyla ilgili TÜRKSAT'tan da açıklama yapıldı.

Yayının kesilmesi sonrasında kanalda, "İMC TV uydu yayınında kesinti oluştu, sebebi henüz netleştirilemedi" şeklinde alt yazı verildi. İMC TV şu an internet üzerinden yayın yapıyor. TÜRKSAT’tan kesintiyle ilgili yapılan açıklamada, “Pazarlama bölümünden gelen talimatla yayını kestik' denildi.

TÜRKSAT'TAN AÇIKLAMA

TÜRKSAT açıklamasında  İMC TV ile yapılmış olan sözleşmenin devamının beklenmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Yazılı açıklamasında yetkili idari organlar tarafından verilmiş yayın lisansı olan medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara kapasite tahsis edildiğini belirten TÜRKSAT, 6112 sayılı kanun çerçevesinde, içerik denetimi yapma görev ve sorumluluğu bulunmadığını ve bu kapsamda, İMC logolu TV yayın kuruluşu ile sözleşme imzalandığını bildirdi.

Yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Ancak, şirketimize gönderilen yargı organı yazısı ve yazının ekinde bulunan bilirkişi raporu ile muhatap şirketin PKK/KCK silahlı terör örgütünün propagandasını yaptığı bildirilmiştir. Milli güvenliğimize yönelik açık tehdit oluşturan yasadışı terör örgütünün eylem ve faaliyetlerini övücü yayınlar yaptığı yargı organı tarafından tespit edilen İMC logolu TV ile yapılmış olan sözleşmenin devamının beklenmesi mümkün olmadığından, hukukun genel prensipleri ve akdedilen sözleşmenin ilgili maddeleri kapsamında, sözleşme feshedilerek, söz konusu kanalın yayın iletimi sonlandırılmıştır.'

NE OLMUŞTU?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türksat’a yazı göndererek, “örgüt propagandası' yaptığı iddiasıyla İMC TV’nin frekansının iptalini talep etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu,“PKK/KCK propagandası' yaptığı iddiasıyla İMC TV’nin TÜRKSAT uydusundan çıkarılmasını istedi.

İMC TV’nin haberine göre, Cumhuriyet Savcısı Ramazan Dinç imzasıyla 24 Şubat’ta TÜRKSAT Genel Müdürlüğüne gönderilen yazıda, savcılığın 155 Polis İhbar Hattına yapılan bir şikayet üzerine, İMC TV hakkında soruşturma başlattığı belirtildi.

Soruşturma kapsamında, Radyo Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) İMC TV’nin 3 Mayıs ile 4 Eylül 2015 tarihleri arasındaki yayın kayıtlarının istendiğini, kayıtlarla ilgili bilirkişi ön raporu hazırlandığını vurgulayan savcı Dinç, bu raporu ve İMC TV’nin 6, 13, 14 Temmuz ile 6 Ağustos tarihli yayın çözümlerini yazıyla birlikte TÜRKSAT’a gönderdi.

Yazıda, İMC TV için, “terör örgütü propagandası yaptığı anlaşılmıştır' ifadesi kullanıldı.

Başsavcılığın talebi kabul edilirse, İMC TV de frekans ağından çıkarılmış olacak.

İlgili Haberler

Medya

Ahmet Hakan'dan 'Anti-Amerikancılık' dersleri

Medya

Cumhuriyet gazetesine zam

Medya

CNN Türk'te bir dönem sona eriyor

Medya

TRT yine skandala imza attı!

Medya

Gazeteciliği de böldüler! Nurcular'dan haremlik-selamlık gazetecilik semineri

Medya

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, cezaevindeki gazetecilerin bayramını kutladı

Medya

DİSK Basın İş: TL'deki değer kaybı gazetelerde kağıt sıkıntısına neden oluyor

Medya

'7 TL'den dolar bozduranlar hem kârlılar hem de vatanseverler'

Medya

RTÜK'ten Beyaz TV'ye ‘Adnan Oktar' cezası

Medya

Demirören'in işten attığı gazeteci için kampanya

Medya

RTÜK Başkanı Yerlikaya'dan 'hassasiyet' açıklaması

Medya

Erdoğan'ın 'boykot çağrısı' Uykusuz kapağında