darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

İncirlik’teki nükleer silahlar ne olacak?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türk komutanı gözaltına alınan İncilirlik Üssü’ne ilişkin tartışmalar sürerken “Türkiye’de depolanan nükleer silahların ne ölçüde güvende olduğu' merak ediliyor.

Amerika’nın Sesi’nin (VOA) İngilizce yayınında darbe girişimine karıştığı gerekçesiyle İncirlik’in Türk komutanının gözaltına alındığı anımsatıldı. Kaliforniya eyaletindeki Middlebury Uluslararası Etüdler Enstitüsü’nden nükleer silahların çoğalması uzmanı Jeffrey Lewis, üstteki nükleer silahlara ilişkin “Kısa vadede çok güvenli olduklarını düşünüyorum'dedi.

“İSTİKRARSIZ ÜLKEDE NÜKLEER SİLAHLARIN DEPOLANMASI İYİ FİKİR DEĞİL'

Buna karşın Lewis, genel olarak nükleer silahların depolandığı tesislerde onlara el koymaya çalışan evsahibi bir devlete karşı yeterli olacak güvenlik önlemlerinin bulunmadığını söyleyen Lewis, “Bu nedenle ki genel olarak siyasetten istikrarsız olan bir ülkede nükleer silahların bulundurulmasının iyi bir fikir olmadığını' savundu.

Amerika Bilimadamları Federasyonu’nun nükleer bilgi projesi direktörü Hans Kristensen ise,“birçok önlemler olsa da olaylar ve kazaların olabileceği' uyarısını yaptı.

Bu arada, Kongre Araştırma Servisi’nin nükleer silahlar politikası uzmanı Amy Wolf da, ABD’nin Avrupa’nın çeşitli yerlerinde 200 kadar B61 bombasının konuşlanmış olduğuna işaret ederek bu silahların “sadece potansiyel bir saldırıya karşı caydırıcı olmakla kalmadığını aynı zamanda NATO’nun iç uyumunun önemli bir unsuru olduğunu da' söyledi.

“İNCİRLİK’TE 50 KADAR NÜKLEER BOMBA OLDUĞUNA İNANILIYOR'

VOA, “söz konusu bombaların 50 kadarının İncirlik’te olduğuna inanılıyor' dediği haberinde Wolf’un “Ancak Türkiye’deki bombalar aslında depolanmış silahlar çünkü Türkiye, ne nükleer yeteneği olan uçaklara sahip ne de ABD’nin bu tür uçaklarının kalıcı olarak üsse konuşlandırmasına izin veriyor' değerlendirmesini aktardı.

“SİLAHLARI ÇEKMEK YANLIŞ SİNYAL VERİR'

Öte yandan Hoover Enstitüsü’nden savunma politika uzmanı Kori Schake, VOA’ya “(nükleer) silahların Türkiye’nin topraklarından çekilmesi Amerika’nın müttefikine yanlış sinyal verir' uyarısında bulundu.

Schake, “Japonya, Güney Kore ve Türkiye gibi, ABD tarafından korunduklarını hisseden ülkeler, kendilerine ait nükleer silahları geliştirmediler' dedi ve o güvence olmadan bu ülkelerin kendilerine ait nükleer silah geliştirmeleri riski bulunduğunu öne sürdü.

VOA “nükleer silahların geri çekilmesinin potansiyel diğer bir sonucu da, Suriye ve Ortadoğu’daki çalkantılara büyük ölçüde açık hisseden Türkiye’nin Rusya ve İran ile bir ittifak geliştirmesi' dediği haberinde Schake’ın “Türkiye’nin İran ile pek fazla ortak yanı olmasa da ABD’yi garantörü olarak görmezse birçok seçeneğini olabilir' dediğini belirtti.

Program sırasında Lewis “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nükleer silahlar konusunu dile getirmediğine dikkat çekerken Kristensen, nükleer silahların İncirlik’ten geri çekilmesi durumunda ciddi siyasi sonucu olacağı görüşünü paylaştığını söyledi. 

Türklerin nükleer silahlardan çok NATO’nun konvansiyonel gücüyle ilgilendiklerini ifade eden Kristensen, buna karşın “Türkiye’deki siyasi durum ve üssün Suriye’deki savaş bölgesine olan mesafesinin 100 milin altında olması nedeniyle nükleer silahların üsten geri çekilmesini düşünme zamanının gelmiş olabileceği" görüşünde.

İlgili Haberler

Dünya

Koreli aileler savaştan 65 yıl sonra buluştu

Dünya

Dünyanın en dayanıklı alaşımı üretildi: 'Ekvator etrafında 500 tur drift yapabilirsiniz'

Dünya

ABD'den 270 kat küçük Hollanda dünyanın en büyük 2. tarım ihracatçısı

Dünya

Gemiden düşen kadın 10 saat sonra kurtarıldı: Şarkı söyleyerek hayatta kaldım

Dünya

Taliban'ın rehin aldığı 149 kişi kurtarıldı

Dünya

Nerede yayın yaptığı bilinmeyen Suudi feministlerden radyo kanalı: 'Anaerkil Çağ'ı özlüyoruz

Dünya

Danimarka'nın sağ partilerinden teklif: Vatandaşlık için tokalaşsınlar

Dünya

İranlı gazeteciye '12 imam' cezası: 10 yıl hapis cezası aldı

Dünya

FEMEN grubuna tehdit: Kadın erkek eşitliği yüzünden mahfolduk

Dünya

Türkiye'den Dünya Ticaret Örgütü'ne 'ek yaptırım' şikayeti

Dünya

Mantar tespit edildi: 57 ton şeftali Türkiye'ye geri gönderildi!

Dünya

Fransız devi, İran'dan resmen çekildi