darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

İngiliz The Independent gazetesine IŞİD itirafı; Türk hükümeti bize silah verdi

İngiliz gazetesi The Independent'e açıklamalar yapan üst düzey bir IŞİD üyesi, Türkiye’nin "örgütle işbirliği içinde olduğunu" itiraf etti. 

The Independent gazetesi haberi, “IŞİD savaşçısı, grubun Irak’la Suriye’de yenilgi alsa bile yayılma planlarını ifşa etti ve Türkiye’yle gizli işbirliği iddiasında bulundu' başlığıyla verdi.

The Independent gazetesinin Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn'un yaptığı söyleşide, "Faraj" takma isimli eski IŞİD'li, hem Cerablus’ta hem de geçen yılki Tel Abyad operasyonunda Türkiye’yle gizli bir anlaşma içinde olduklarını öne sürdü.

Patrick Cockburn, artık IŞİD için savaşmadığını ama örgütü hâlâ desteklediğini söyleyen Faraj’ın, Whatsapp üzerinden yapılan söyleşide Türkiye hakkında anlattıklarını şöyle aktardı:

'IŞİD ÇEKİLMEDİ, SAVAŞÇILAR SAKALLARINI KESTİ'

“Faraj, Türkiye’nin Suriye’de 24 Ağustos’ta başlayan askeri müdahalesinden söz ederken, o dönem yaşanan gizemli bir gelişmenin de açıklanmasına yardımcı oluyor. Türkiye tankları ve IŞİD karşıtı Suriyeli isyancı birlikleri Fırat Nehri üzerindeki sınır kenti Cerablus’a girerken, IŞİD onların geldiğini biliyor gibiydi ve direnmek için çaba göstermedi. Bu durum, IŞİD savaşçılarının biraz daha güneydeki Menbiç’i, ana gücünü Kürt YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin saldırısına karşı savunurken ortaya koyduğu şiddetli direnişle keskin bir tezat oluşturuyordu. IŞİD, [Menbiç’teki] kara savaşı ve Amerikan hava bombardımanı nedeniyle yaklaşık 1000 kayıp vermiş olabilir.

O dönem, IŞİD savaşçılarının Cerablus’tan bölgedeki diğer kaleleri olan El Bab’a çekildiği belirtilmişti fakat Faraj’ın başka bir açıklaması var. Şöyle diyor: “Türk tankları Cerablus’a girdiğinde, oradaki arkadaşlarımla konuştum. Esasında IŞİD Cerablus’u terk etmedi; sadece sakallarını kestiler.'

'TÜRK HÜKÜMETİ BİZE SİLAH VERDİ'

Faraj’ın, Tel Abyad’ın IŞİD tarafından geçen yıl savunulması konusunda örgütle Türkiye arasındaki suç ortaklığının boyutuna ilişkin de çarpıcı iddiaları var. IŞİD’in Suriye’deki başkenti Rakka’nın 96 kilometre kuzeyinde bulunan ve Türkiye’yle Suriye arasında bir diğer geçiş noktası olan Tel Abyad, örgüt açısından özellikle önemli bir tedarik rotası teşkil ediyordu.

2015 yazında, YPG güçleri ABD’nin hava desteğiyle doğudan ve batıdan ilerlerken Tel Abyad’ı kıskaca almış, IŞİD’in kenti savunmasını zorlaştırmıştı. Faraj o sırada YPG saldırısına karşı koyan 150 kişilik IŞİD gücünün bir üyesiydi. “Türkiye IŞİD’e çok destek verdi' diye hatırlıyor: “Mayıs 2015’te Tel Abyad’da olduğum sırada, sınır korumalarından hiç engelle karşılaşmadan çok fazla silah ve mühimmat aldık.' Bu, Kürtlerin uzun zamandır yönelttiği bir suçlamaydı ancak bir IŞİD militanı, kendisinin katıldığı bir savaşta Türkiye’nin IŞİD’le suç ortaklığına dair iddiaları ilk kez teyit ediyor olabilir.

Türkiye hükümeti yetkilileri IŞİD’in faaliyetlerinde herhangi bir suç ortaklığını veya Türkiye üzerinden IŞİD’e silah gittiğine dair suçlamaları ısrarla reddetti.

'ERDOĞAN EN İYİ LİDER'

Suriyeli sünni bir Arap olan Faraj, hem Türkiye’yi hem Suriyeli Kürtleri eleştiriyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan hoşlanmadığını söylüyor ama “Arap diktatörlerden daha iyi' diye ekliyor. Aynı zamanda Erdoğan’ı, Kürtlerle sınırın Suriye tarafına saçılan bir ihtilafı sürdürerek ve IŞİD’i destekleyip Suriye’ye iterek “Suriye’yi yok etmekten' sorumlu tutuyor.'

YENİ ALAN KUZEY AFRİKA

Söyleşinin diğer bölümlerindeyse, Faraj adlı IŞİD’li, örgütün Suriye ve Irak’ta yenilgiye uğrasa bile Suudi Arabistan ve Kuzey Afrika’da canlanacağını öne sürdü. 30 yaşındaki IŞİD’li, örgütün Suudi Arabistan, Mısır, Libya ve Tunus’ta gücünü yeniden kazanmayı planladığını savunup, “IŞİD’in dünya çapında uyuyan hücreleri var ve bunların sayısı artıyor' dedi.

 

İlgili Haberler

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne saldırıyla ilgili bir kişi gözaltında

Güncel

Kocaeli Tarım ve Orman Müdürü hayatını kaybetti

Güncel

Enis Berberoğlu'nun gazeteci eşi: Adalete iyi tatiller dilerim!

Güncel

İçişleri Bakanı'ndan ABD Büyükelçiliği'ne yapılan saldırı hakkında açıklama

Güncel

Merkel'den flaş Türkiye açıklaması

Güncel

100 kişi birbine girdi: 10 yaralı

Güncel

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Bu açıkça bir kaos yaratma girişimidir

Güncel

Rusya: Yakın zamanda Türkiye'yle Suriye hakkında görüşmelerimiz olacak

Güncel

CHP Bartın: 24 Haziran'da birinci parti olduk, belediyeleri biz kazanacağız

Güncel

Sömürü bitmiyor: Suriyeli çocukları ayda 300 TL'ye çalıştırıyorlar

Güncel

Kara Harp Okulu'nda 'Cuma namazını hangi tarikatın imamı kıldıracak' kavgası

Güncel

AKP'den 'ABD Büyükelçiliği'ne saldırı' açıklaması