Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

İngiltere ile ortak savaş uçağı sözleşmesi

Başbakan Binali Yıldırım ile İngiliz mevkidaşı Theresa May, Çankaya Köşkü'ndeki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşmede güncel ve bölgesel konuları ele aldıklarını belirten Başbakan Yıldırım, “Sayın May ile ikili ilişkilerimizi etraflıca görüşme, konuşma fırsatı bulduk. Başta güvenlik olmak üzere, ekonomi alanında mevcut işbirliğini daha da nasıl geliştiririz, bu konularda kapsamlı görüşmeler yaptık ve her iki taraf olarak ortak iradenin mevcut olduğunu teyit ettik' dedi.

İki ülke arasında savaş uçağı geliştirmeye yönelik sözleşme imzalandığını söyleyen Yıldırım, “Bu proje, tamamen Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Birleşik Krallık Hükümeti'nin arkasında olduğu ve desteklediği önemli bir projedir. Savunma alanında her iki ülkenin gücünü de daha ileriye taşıyacak önemli bir iş birliği alanıdır' dedi.

'ÇÖZÜM HER İKİ TOPLUMUN BEKLENTİLERİNİ KARŞILAMALI’

Kıbrıs konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Başbakan Yıldırım, “Bugünlerde Kıbrıs'ta bir çözüm arayışı devam ediyor. Bunun da yolu var olan güvenlik ve garantilerin devam etmesinden geçiyor' diyerek adada Türkiye’nin asker bulundurma ısrarını yineledi.

'MÜLTECİLER SADECE BİR ÜLKENİN MESELESİ DEĞİL'

Suriye’de yaşanan krizin neden olduğu mülteci sorununa da değinen Yıldırım, “Mülteciler konusunun, sadece bir ülkenin meselesi değil, bütün insanlığın sorunu olduğu bilincinden hareketle Türkiye'nin bu konuda aldığı sorumluluğa bütün ülkelerin güçleri oranında ortak olmasının gerekli olduğunu da ifade ettik' diye konuştu.

'İLİŞKİNLERİN AB'DEN BAĞIMSIZ GELİŞMESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATACAĞIZ’

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkma kararını değerlendiren Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti:
“Bu kararın gereğinin yerine getirilmesi, Sayın Başbakan'ın önündeki en önemli konulardan biri. Bu yeni duruma göre Türkiye-İngiltere ilişkilerinin de AB'den bağımsız olarak nasıl geliştirileceği yönünde bir çalışma başlatılmasına karar verdik. Bu çalışma, çıkış süreciyle eş zamanlı yürüyecek. Çıkış tamamen gerçekleştiğinde de İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalanması için ilgili bakanlar karşılıklı olarak çalışmalarını sürdürecekler.'

'POLİTİKAMIZ MÜLTECİLERİN DESTEKLENMESİ İÇİN FİNANSMAN SAĞLAMAK’

İngiltere Başbakanı Theresa May, ise mülteci sorununa ilişkin; “Bizim politikamız Suriyeli mültecilerin ülkeye getirilmesi ile ilgili olarak ve Suriye çevresinden mültecilerin desteklenmesi için finansman sağlanmasıdır' dedi.

'KIBRIS'IN İSTİKRARINI SAĞLAYAN BİR ÇÖZÜM İSTİYORUZ’

Kıbrıs konusunu da değinen Başbakan May, “Bizler de Türkiye ve Yunanistan gibi garantör ülkelerden biriyiz. Aynı zamanda müzakerelerin şimdiye kadar ilerlediğini görmekten de memnunuz. Bir çözüm görmek istiyoruz. Kıbrıs'ın istikrar ve güvenliğini uzun vadede sağlayan bir çözüm olmasını ve iyi olacak bir çözümün bulunmasını görmek istiyoruz' diye konuştu. 

İlgili Haberler

Politika

İyi Parti'den Demirtaş açıklaması

Politika

Trump: Time'ın Yılın Kişisi Trump'tan başkası olamaz

Politika

MHP'de istifa depremi

Politika

AKP ile MHP görüşmelerinde hangi şehirlerde ittifak konuşuluyor?

Politika

Rektöre ‘FETÖ'ye yardım'dan 15 yıl talebi

Politika

Ağar'ın AKP'den vekil seçilen oğlunun 15 şirkette kaydı var

Politika

Devlet Bahçeli'den Roma'nın davetine yanıt

Politika

Erdoğan, AİHM'in Demirtaş kararı için 'terörist seviciliktir' dedi

Politika

MYK sonrası CHP'li Salıcı'dan Mansur Yavaş açıklaması

Politika

Büyükşehir anketinden Ali Kılıç çıktı  

Politika

CHP'nin 300 adayını açıklayacağı tarih belli oldu

Politika

Belediyenin borç batağındayken, maliyeti 500 bin lira tutan kitap bastırdı