unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İngiltere'nin gizli Brexit belgesi basına sızdı: Görüş ayrılıkları nedeniyle...

Times gazetesinin manşetinde yer alan ve BBC'de de yer alan Bakanlar Kurulu için hazırlanan bilgi notunda, AB'den çıkışla ilgili 500 proje üzerinde çalışıldığı ve bu projeler için 30 bin ek personel gerekebileceği vurgulandı.

Ancak belgede buna karşın, "kabinedeki görüş ayrılıkları nedeniyle" hala bir ortak AB'den çıkış stratejisi olmadığı söyleniyor.

İngiltere hükümeti ise, bilgi notundaki iddiaların "tanınmadığını" belirtti.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Ulaştırma Bakanı Chris Grayling, bilgi notunun nereden çıktığı hakkında "hiçbir fikri olmadığını" söyledi.

Başbakan Theresa May, gelecek yıl Mart ayı sonunda iki yıl alması beklenen AB'den çıkış sürecini başlatacak 50'inci maddeyi yürürlüğe sokmayı umuyor.

Ancak bilgi notunu gören BBC siyaset muhabiri Chris Mason, belgenin AB'den çıkış sürecinin "ne kadar karmaşık, sorunlu ve zorlu olacağını" gösterdiğini söyledi.

"6 AY GEREKİYOR"

Adı verilmeyen bir danışman tarafından yazılan, 7 Kasım tarihli "Brexit Güncelleme" başlıklı bilgi notunda hükümetin AB'den çıkışla tam olarak ne elde etmek istediğini ve önceliklerini sıraya koyması için 6 ay gerekeceği vurgulanıyor.

Notta ayrıca Başbakan May'e "kararları tek başına verme alışkanlığı olduğu" eleştirisi yapılıyor ve "tutumun sürdürülemez olduğu" vurgulanıyor.

Times'ın haberinde ayrıca kabinede Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Brexit Bakanı David Davis, Uluslararası Kalkınma Bakanı Liam Fox'un bir tarafta ve Maliye Bakanı Phillip Hammond ile İş Dünyasından Sorumlu Bakan Greg Clark'ın diğer tarafta bulunduğu bir bölünme olduğu kaydediliyor.

30 BİN EK PERSONEL GEREKİYOR

Belgeye göre her bakanlığın Brexit'in etkileri konusunda kendi "en kötü durum senaryoları" var, ancak hükümetin genel bir planı ve öncelikler sıralaması yok.

Bilgi notunda hükümetin Brexit'i çabuk uygulayacak sayıda personeli bulunmadığı ve bakanlıkların 500'ün üzerinde proje hazırladığı kaydediliyor. Bu iş yükünü sırtlamak için de 30 bin ek personel gerekebileceği vurgulanıyor.

 

Kaynak: SözcüÇok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

Nurcuların hedefinde o polis müdürü var

İlgili Haberler

Dünya

Ailesinin desteğini alamayan milletvekili adayı intihar etti

Dünya

Hindistan'da bir Müslüman inek yüzünden linç edildi

Dünya

Facebook, o firmayla işbirliğine son verdi

Dünya

İsrail'den Gazze'ye tank atışı

Dünya

İran'da çatışma: 11 ölü

Dünya

Beyaz Saray'dan Ukrayna referandumu önerisine yanıt

Dünya

Hamas ile İsrail arasında ateşkes

Dünya

İsrail'den Hamas'a tehdit

Dünya

Birleşmiş Milletler'den Gazze uyarısı

Dünya

Bulgaristan'da göç politikasına ilişkin yeni karar

Dünya

‘Suriye, Golan Tepeleri'ni İsrail'in elinden alabilir'

Dünya

ABD Savunma Bakanı: Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına karşıyım