unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İnternet özgürlüğünde 'yerin dibine' indik

İnternet özgürlüğünde en özgür ülkelere 0 puan, özgür olmayan ülkelere de 100 puan verilerek yapılan değerlendirmede, Türkiye 61 puanla özgür olmayan ülkeler arasında yer aldı. Geçtiğimiz yıl 58 puanla 'kısmen özgür ülke' kapsamında değerlendirilen ülkeler arasında bulunan Türkiye, internet özgürlüğü konusunda 2011 yılından bu yana 16 puanlık bir gerileme gösterdi.

Türkiye'de internet özgürlüğünün son yıllarda kötüleştiğine işaret edilen raporda, sosyal medya platformlarının engellenmesi, kullanıcıların çoğunlukla hükümet yetkililerine yönelik ya da dinle bağlantılı eleştirileriyle alakalı suçlamalardan adli kovuşturmaya uğraması gibi gelişmeler vurgulandı.

'KRİTİK ROLÜNE RAĞMEN İNTERNET KISITLAMALARI ARTTI'

Raporda bu kısıtlamaların, sosyal medya ve iletişim uygulamalarının darbe teşebbüsüne karşı halkı harekete geçirmede oynadığı kritik role rağmen, 15 Temmuz 2016'daki başarısız darbe teşebbüsünden sonra da artmaya devam ettiği belirtildi.

Raporda Türkiye ile birlikte kategorisi düşen ülkeler arasında Brezilya da yer aldı. Brezilya, 'özgür ülke' kategorisinden 'kısmen özgür' kategorisine geriledi.

Çin ikinci kez 'özgür olmayan ülke' kategorisinde yer alırken, Çin'i Suriye, İran ve Etiyopya izledi. 65 ülkenin internet özgürlüğünün irdelendiği raporda Özbekistan, Küba, Vietnam ve Suudi Arabistan da özgür olmayan ülkeler içinde yer aldı. Uganda, Kamboçya ve Bangladeş ise, geçen yıla göre notu en çok düşen ülkeler oldu.

Özgürlük Evi'nin raporunda, dünya genelinde hükümetlerin ifade özgürlüğünü kısıtlama, şifreleme teknolojilerini yasaklama ve yetkililerce kabul edilemez bulunan paylaşımlar yapan kullanıcıları cezalandırma gibi uygulamaların ikiye katlandığı belirtildi.

ABD'de internet özgürlüğünün de değerlendirildiği raporda, ülkede internetin özgür olduğu belirtildi. Ancak araştırma yöneticisi Adrian Şahbaz, 8 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerini kazanan Cumhuriyetçi Partili Donald Trump'ın bu özgürlüğü ne kadar koruyacağına ilişkin kaygıları olduğunu söyledi.

 Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

İlgili Haberler

Dünya

Küba'da cep telefonlarına internet bağlanıyor

Dünya

11 yaşındaki çocuğa haftalarca cinsel istismarda bulunuldu

Dünya

ABD basını zirveyi böyle gördü: Trump'ı Putin'e fazla taviz verdi!

Dünya

Gazze'nin dünyaya açılan kapısı kapatıldı

Dünya

İsrailli bakan: İsrail jetleri Gazzeli çocukların üzerine bomba atmalı

Dünya

Eski CIA şefi Trump'ı ihanetle suçladı: Trump, Putin'in cebinde

Dünya

Tanzanya Devlet Başkanı Magufuli: Partim sonsuza kadar iktidarda kalacak!

Dünya

Almanya'da Amazon işçileri greve gitti

Dünya

IMF Türkiye'nin büyüme beklentisini düşürdü

Dünya

Berlin'den Gülen'le ilgili sorulara istihbarat çekincesi

Dünya

Birleşmiş Milletler'den Libya uyarısı

Dünya

ABD'de bir Rus casusluk şüphesiyle gözaltına alındı