darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

İnternette tatlı tarifi ararken, 30 TL'sini çektiler

Kullanıcılar, haberleri olmadan "Cepte.club" diye bir siteye abone ediliyor. Aboneden tek seferde 30 lira kesiliyor. Aboneliğin iptali için GSM şirketi arandığında yanıt alınamıyor. Cepte.clup’u ulaşmak ise uzun uğraşlar gerektiriyor.

Gün geçtikçe artan akıllı telefon kullanımı her ne kadar yaşantımızı kolaylaştırsa da beraberinde bir dizi riski getiriyor.

Her şey, akıllı telefondan internette gezinirken farkında olmadan tıklanan bir reklâm veya haberi okurken başlıyor. Yüzlerce kişinin forumlarda ve şikayet sitelerinde yer alan paylaşımlarına göre,  sözü edilen abonelik “Cepte.club" olarak geçiyor. İddiaya göre, bu site, kullanıcıya komik bir takım video izlenmesi imkanı sağlıyor. Ancak, internette söz konusu videolara ilişkin binlerce açık site var.

TEK SEFERDE 30 LİRA 

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, Cepte.club isimli siteye girildiğinde, büyük bir GSM operatörü ile yakın çalışıldığı izlenimi veriliyor. Sitenin giriş için GSM numarası ve şifre talep ediliyor. Bu siteye masa üstü bilgisayardan girilmeye çalışıldığında da yeni bir üyelik istiyor. 

O UYARIYI TIKLADI MESAJ GELDİ

Kullanıcı, durumun farkına vardıktan sonra doğrudan bağlı olduğu GSM şirketini arıyor ancak buradan aldığı yanıt olumsuz. GSM şirketi personeli sorunun kendileri ile ilgili olmadığını söylüyor. Benzer mağduriyeti yaşayan çok sayıda kişiden biri olan A.O.D bu sitenin mağdurları arasında.

TATLI TARİFİ ARARKEN 30 TL'Yİ ÇEKTİLER

A.O.D. internette tatlı tarifi ile ararken karşısına “18 yaşından büyük olduğunuzu onaylamanız gerekiyor' şeklinde bir uyarı çıktı. A.O.D. tereddüt etmeden bunu tıkladı.  Birkaç saniye sonra ise telefonuna bir SMS geldi. Anılan SMS’de, Cepte.club üyeliğinin başlatıldığı, bu hizmetin bedelinin ise 30 lira olduğu belirtildi. A.O.D’ye uzun uğraşlar sonrası kesilen 30 lirasının iade edildiği mesajı geldi.

Ancak A.O.D henüz faturası gelmediği için bundan emin olamadığını ifade etti.

SİTENİN SAHİBİ BELLİ DEĞİL

Çok sayıda mağdur, sitenin çağrı merkezine ulaşmaya çalışıyor; ancak bu hiç de kolay değil. Gazeteci olarak aradığımız çağrı merkezi çalışanı, hangi şirket adına çalıştığını belirtmediği gibi, söz konusu ücretin neden alındığı ile ilgili bilgi veremeyeceğini söyledi.

BU ÖNLEMLERİ ALIN

Cepte.club benzeri çok sayıda dolandırıcılık sistemi, binlerce kişiyi mağdur etmiş durumda. Forumlarda konu ile ilgili mağdurlar birlerini uyarıyor. Alınması gereken önlemler ise şöyle sıralanıyor:

*Hattınızı mobil ödemeye kapatın. Mobil ödeme yöntemiyle alışveriş yapmayın. Kredikartı sanal kartı oluşturun, sanal kart kullanın.

*Mutlaka faturalı hat sahibiyseniz, faturasız hatta geçiş yapın. Dolandırıcılar için en iyi önlem bu oluyor.

*Özel mesajlar, kampanya mesajları vs. bildirimlerini istemediğinizi müşteri hizmetlerine belirtin. Bunun için gerekli önlemleri alın.

*Eğer bunları yapmanıza rağmen başınıza böyle bir durum gelirse, telefon konuşması kayıtların alın. Gerekirse de elinizdeki belgelerle dava açın.

İlgili Haberler

Ekonomi

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Ekonomi

Borsa İstanbul günü düşüşle tamamladı

Ekonomi

Albayrak'ın toplantısına katılan yatırımcı: Yeni bir şey söylemedi

Ekonomi

Erdoğan 'TL'ye dönün' demişti... Dolar mevduatında patlama!

Ekonomi

Financial Times'dan damat Albayrak'a: Daha önce duymadığımız bir şey söylemedi

Ekonomi

Kısa vadeli borç stoku arttı

Ekonomi

Berat Albayrak'tan Halkbank'a ceza açıklaması

Ekonomi

Limanda 4 tanesi 20 lira olan palamutun tezgâhta tanesi 7,5 lira

Ekonomi

TİM Başkanı Gülle: Gün taraf olma günüdür

Ekonomi

Giresun'da fındık fiyatı sezona 13 liradan başladı

Ekonomi

Bakan Varank: Türk sanayicisi devletiyle dimdik ayaktadır

Ekonomi

'Katar'dan gelecek 15 milyar dolar geçici rahatlatma olacak'