YAZARLAR

Tüm Yazıları Haluk Şahin

Ya Trump kazanırsa?

24.09.2016 09:01

Ya Trump kazanırsa?

Bu soruyu sormak, bir yıl kadar önce, bir delilik ve gerçeklerden kopukluk işareti olarak değerlendirilirdi.

Alt ay önce, şom ağızlı birinin saçma sapan fantezisi olarak geçiştirilirdi.

Üç ay önce Allah saklasın! türünden sözlerle savsaklanırdı. 

Şimdi ciddi ciddi tartışılıyor. Çünkü bazı kamuoyu yoklamaları Cumhuriyetçi aday Donald Trumpın Demokrat aday Hillary Clinton ile burun buruna olduğunu  gösteriyor.

Asla böyle şeyler olamayacağına inandırılmış bazı Amerikalılar arasında tam bir panik havası var...

Nüfus sıkıntısı çeken bazı Kanada kasabaları Trumplı bir Amerikada yaşamak istemeyen Amerikalılara tanıtım yapıyorlar: Buyrun, bekliyoruz!

                                                                     **

Kazansın kazanmasın, Donald Trumpun ulaştığı nokta Amerikada bazı şeylerin ciddi olarak yanlış olduğunu gösteriyor.  

Bazı gözlemciler bunun yalnız ABD için değil, tüm dünya için geçerli olduğunu söylüyorlar.

Batı demokrasisinin temel değerlerine inanan ve dünyayı bunlara göre değerlendirenler arasında derin bir hayal kırıklığı söz konusu.

ABD gibi bir yerde nasıl olur da böyle biri Başkan olabilir? Buna demokratik sistemin güvenilen filtreleri nasıl izin verir?  Özgür basın, çoğulcu kamuoyu, demokratik deneyim, anayasal emniyet sübabları nasıl olur da engel olamaz?  

Özgürlük sevdalısı Amerikan halkının neredeyse yarısı nasıl olur da bu kadar bariz bir demogogu baş tacı eder?  
İçiçe geçmiş hayalkırıklıkları: Demokrasiden, özgür basından, sisteminden ve doğrudan doğruya  Amerikan seçmeninden hayalkırıklığı. .. 

Demek ki, başka yerlerde başarılı olan demagojik popülizm burada da iş yapabiliyormuş. Demek ki, bizim de ötekilerden bir farkımız yokmuş! Böyle feryadlar yükseliyor bir çok yerden.  

Vietnam yenilgisi Amerikalıların yenilmezlik mitosunu yerle bir etmişti. Trumpın yükselişi de Amerikam halkının yanılmazlık mitosunu paramparça ediyor.

                                                            ***

Bütün halklar yanılabilir, tarih bunu gösteriyor. Bu yanılgılar o halkları felaketlere sürükler, bunun da bir çok örneğini bulabiliriz.  

Ancak, büyük başın derdinin büyük olması gibi, büyük gücün yanılgısının felaketi de büyük olur. Üstelik, bu felaketten o yanılgıyı paylaşmayan halklara da pay düşer.

Yani, eğer Amerikan halkı, tüm demokratik uyarılara rağmen Donald Trumpı Başkanlığa getirirse bu yalnızca ABDnin toplumsal barışı açısından çok tehlikeli bir döneme girmesi anlamına gelmez, aynı zamanda  zaten orasından burasından kötü sinyaller gelen dünyanın da en büyük felaketlere  sürüklenmesiyle sonuçlanır. 

Donald Trumpın Başkan olmamasında yalnızca Amerikan halkının değil, tüm insanlığın çıkarı var.

Bunlara Türkiye de dahildir.

AKP iktidarına yakın bir takım kişi ve çevrelerin Trumpa ağızlarının suyu akarak baktığının farkındayım. Bunun iki nedeni var: Birincisi Erdoğanın ve çevresinin Obama yönetiminden memnun olmaması, hatta Obama (ya da Clinton) olmasın da kim olursa olsun duygusuna kapılması. İkincisi, Trumpın kişisel tarzının bazı bakımlardan Erdoğana benzetilmesi.

Trump da Erdoğanı ilgilendiren konularda iktidarın hoşuna gidecek şeyler söylüyor.  

Benden söylemesi: Trump seçilirse Türkiye ile ABD arasında bir pastırma yazı yaşanabilir.  Ancak bu uzun sürmez. İkisi de tahmin edilmezlikle suçlanan iki lider çok geçmeden bir konuda takışırlar.  

Bu takışma alıştığımız takışmalara benzemez. Vahim sonuçları olur.

Umarım, ben söylemiştim diyecek duruma gelmem. Umarım, sütten çıkmış ak kaşık olmasa da Hillary Clinton seçimi alır!  
 

Eğitim