darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

IŞİD iç darbeyi kanla bastırdı: 58 ölü

Reuters’ın Irak hükümeti yetkilileri, bölgede yaşayanlar ve Irak güvenlik güçlerine teyit ettirdiği bilgilere göre geçen hafta gerçekleştiği öğrenilen darbe hazırlığına kalkışanların 58’i infaz edildi. Reuters’ın ulaştığı kaynaklara göre IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin yardımcılarından birinin önderliğindeki darbe hazırlığına katılanlar boğularak öldürüldükten sonra cesetleri şehir dışında yakıldı.

Irak hükümetine IŞİD konusunda danışmanlık yapan Hişam Haşimi’nin aktardığı bilgilere göre muhalifler, bir kişinin telefonunda silahların taşınmasıyla ilgili mesaj bulunmasıyla belirlendi. Sorgulanan üye, üç farklı yere saklanan silahlarla Irak Ordusu’na Musul’a yaklaştıklarında yardım edeceklerini itiraf etti.

Irak terörle mücadele biriminin sözcüsü Sabah Numani’ye göre bu grup, Musul’daki yönetime karşı olan IŞİD üyeleri. Yine Numani’ye göre bu, IŞİD’in sadece toplumun değil, kendi üyelerinin bile desteğini kaybetmeye başladığının bir göstergesi.

IŞİD cesetleri vermedi

Saldırının ardından hayatını kaybeden 58 isyancının isimlerinin ailelerine bildirilmesi için hastaneye verildiği öğrenildi. Ancak Reuters’ın ulaştığı bir Musul sakini, 'Öldürülenlerin aileleri IŞİD’den cesetleri istedi. Ancak IŞİD’in onlara ceset olmadığını, bu hainler, bu mürtetlerin Müslüman mezarlığına gömülmesini reddettiği cevabını verdiğini' söyledi.

Ayrıca “başarısız darbe girişimi'nin ardından, IŞİD’in yerel komutanlarının aileleriyle birlikte Musul’dan çıkmasını sağlayacak özel kimlik kartlarının iptal edildiği öğrenildi. Önlem olarak IŞİD, keskin nişancı grubuna liderlik yapan Muhsin Abdül Kerimoğlu’nu Musul yöneticisine yardımcı olmak üzere atadı. Öte yandan IŞİD üyelerinin Musul şehrinin etrafına bubi tuzakları kurduğu, tüneller kazdığı ve çocukları casus olarak kullandıkları ileri sürüldü.

 

İlgili Haberler

Dünya

Microsoft: Rus hacker grubu 'Süslü Ayıları' engelledik

Dünya

İsveç'te savaş uçağı düştü

Dünya

İtalya'daki selde ölü sayısı artıyor

Dünya

Rus ordusundan görülmemiş büyüklükte askeri tatbikat!

Dünya

S-400 teslimatı gelecek yıl başlayacak: Ulusal para birimleriyle ödeme

Dünya

Venezuela'da 5 sıfır atılan yeni para birimi yürürlükte

Dünya

Ermenistan'ın eski savunma bakanı hakkında 'devletlerarası arama kararı'

Dünya

Volkswagen 700 bin aracını geri çağırıyor

Dünya

'Türkiye ve İran savunma sanayisinde iş birliği yapabilir'

Dünya

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na canlı yayında saldırı!

Dünya

Pentagon'dan Türkiye açıklaması

Dünya

Dünya devi SodaStream'i satın aldı