darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Krizden çıkış için iki seçenek var'

IŞİD için savaştığı belgelendi ama mahkeme bıraktı; şimdi sokaklardalar!

IŞİD üyelerinin yakalanmalarının ardından tutuklanma yerine adli kontrol şartıyla serbest kalma 'ayrıcalığı’nın devam ettiği ortaya çıktı.

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, 10 Ekim’de Ankara Garı’nda IŞİD’in gerçekleştirdiği ve 100’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği katliamın dava dosyasına giren belgelere göre Bingöl’de yakalanan IŞİD üyeleri Sulh Ceza Mahkemesi tarafından Mart ayında adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

IŞİD SAFLARINA GİDİP GERİ GELDİ

10 Ekim failleri arasında da bulunan Ömer Hattab kod isimli Mehmedin Baraç, Mücahit Atlı, Samet Berdibek, Ahmet Arif Dağ ve Cihat Yılmaz’ın yargılandığı davada Sulh Ceza Mahkemesi, “çatışma bölgeleriyle irtibatlı şahıslar tarafından kurulan dernekte derslere katıldığı, Suriye’ye girip gelen şahıslarla irtibatlı olduğu, illegal yollardan Suriye’ye giriş çıkış yaparak IŞİD bünyesinde faaliyet yürüttüğü ve Suriye’ye gitmek isteyenlere yardımcı olduğu' tespitlerine rağmen sanıkları adli kontrol şartıyla serbest bıraktığı ortaya çıktı.

Serbest bırakılan ve daha sonra 10 Ekim katliamı ile ilişkisi bulunduğu ortaya çıkan Baraç’ın hakkında da çarpıcı tespitler yer alıyor. Baraç’ın tutuklanmasına mahkemeyi ikna edemeyen deliller arasında Kilis’ten Suriye’ye geçerek IŞİD saflarında 4 ay çatıştığı ve IŞİD’e eleman kazandırdığı bilgisi yer alıyor.

Baraç’ın telefon konuşma kayıtlarına da yer verilen dosyada, örgütün önemli isimlerinden olduğuna dikkat çekiliyor.

İSTİHBARAT TAKTİKLERİ

Baraç ve beraberindeki IŞİD’çilerin serbest kaldığı soruşturma dosyasına giren deliller arasında militanların üzerinde yakalanan defterler de bulunuyor. Bingöl ve çevre illerde nasıl istihbarat toplayacaklarına ilişkin 'taktiklerin’ yer aldığı defterlerde, “Takibe başlanacak günün belirlenmesi, takipten önce mıntıkanın çok iyi bilinmesi, takımdaki fertler arası görev dağılımının yapılması, kullanılacak kamuflajın mekana göre seçilmesi' gibi ifadeler yer aldı.

DİNSİZ İNSANLARIN KAFASINI VURURLAR

Baraç ile birlikte gözaltına alınan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan sanıklardan Mücahit Atlı’nın telefon konuşmaları ise IŞİD’in Türkiye’de de 'kafa kesme’ için 'lobi’ yaptığını ortaya koydu. Atlı’nın 'X Şahıs’ olarak belirtilen kişi ile yaptığı telefon konuşmalarında, “Kafa kesmek vardır. Eskiden beri vardır. Sana olmadığını söyleyemezler. Sen eski kitapları, kaynakları okumuyorsun. Yeni değildir bu. Kafa kesilebilir. Dinsiz insanların kafasını vururlar' dediği görüldü. Atlı’nın bu açıklamaları da tutuklanma için yeterli delil sayılmadı.

 

İlgili Haberler

Güncel

Bu da oldu! Flash Tv sunucusu, Trump maskesi takarak dans eden kadına dolar fırlattı

Güncel

Küçük çocuğu istismar girişimine meydan dayağı!

Güncel

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü görevden alındı

Güncel

Yandaş sendikadan dolar açıklaması: İşçilerimiz elini taşın altına koymaktan çekinmeyecektir

Güncel

'Yaşanan krize Erdoğan-Trump görüşmesindeki yanlış anlama neden oldu'

Güncel

Soma Katliamı 51'inci ayında: Adaleti yerin altından bizler çıkaracağız

Güncel

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan hakkında suç duyurusu

Güncel

40 gün namaza gel hediyeni kap: Dinde çocuklara rüşvet

Güncel

Ünlü iş insanının infazının ertelenmesi talebine ret

Güncel

Konya'da sosyal medya operasyonu: 5 gözaltı

Güncel

Irak Başbakanı İbadi Ankara'da

Güncel

Çankaya Belediyesi, buz pateni pistine Bülent Ecevit adını verdi