unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'IŞİD, Irak'taki taktiğini Türkiye'de deneyebilir'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Gaziantep’teki katliamla ilgili yaptığı açıklamada yaşanan olayın tam bir kör şiddet olduğunu söyleyerek, “Kör şiddetin en yaygın görüldüğü ülke Irak’tır. IŞİD, tıpkı Irak’taki gibi sıradan insanları da hedef alan, farklı kesimleri birbirlerine düşman etmeyi planlayan bu şiddet türünü Türkiye’de deneyebilir' diyerek uyarıda bulundu.

Gaziantep’te bir kına gecesine düzenlenen bombalı saldırıda 50 vatandaşımızın katledilmesine CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran’dan tepki geldi. Ölen vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileyen Cankurtaran önemli tespitlerde bulundu. Cankurtaran, IŞİD’in Türkiye’de daha önce miting, basın açıklaması gibi belli bir politik amaç için bir araya gelen vatandaşları veya havalimanı gibi stratejik yerleri hedef aldığını hatırlatarak, ilk defa bir düğün için birlikte olan insanların hedef alınmasının dikkat çekici olduğunu belirterek, şu uyarıda bulundu.

IŞİD, KÖR ŞİDDET İLE ETNİK VE DİNSEL AYRIMLARI KÖRÜKLEMEK İSTİYOR

“Bu kanlı saldırının IŞİD tarafından yapılmış olma ihtimali yüksek. Menbic’i kaybeden, Cerablus’da Türkiye destekli olduğu iddia edilen ÖSO gruplarının baskısı altına giren IŞİD, Türkiye’ye karşı Irak’ta yaygın bir şekilde uyguladığı 'Kör şiddeti’ devreye sokabilir. Kör şiddeti şöyle özetleyebiliriz. Kör şiddette hedef alınan kesimlerin sosyal konumunun önemi yoktur. Irak’ta bunun örneklerini yıllardır görüyoruz. Kimi zaman bir pazar yerinde, kimi zaman bir caminin ortasında, kimi zaman bir hastanede bomba patlatıyorlar. Bu tür saldırıların çoğu da Şiileri hedef alıyor. IŞİD, bu yolla ülkedeki mezhep gerilimini tırmandırmayı amaçladı ve kısmen de başardı. Şimdi de Gaziantep’te çoğunlukla Kürt kökenli vatandaşların olduğu bir düğünün hedef alınması Irak’taki taktiğin Türkiye için de devreye sokulmuş olabileceği kuşkusunu arttırıyor. Suriye ve Irak’ta sıkışan IŞİD, kör şiddet yoluyla etnik ve dinsel ayrımları körükleyerek sıradan insanları karşı karşıya getirmeyi ve bu ortam içinde kendine taban bulmayı amaçlıyor olabilir. Türkiye bu tuzağa düşmemelidir' diye konuştu.Çok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

Anıtkabir'de Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci'ye soruşturma!

İlgili Haberler

Politika

Muharrem İnce: Hiç kimsenin sesi çıkmıyor

Politika

Muharrem Erkek'ten flaş kurultay açıklaması

Politika

Kılıçdaroğlu: Birileri koltuk derdinde, olacak şey değil

Politika

CHP'li Enis Berberoğlu'ndan flaş karar!

Politika

Facebook ve Instagram kullanıcılarına yaş sınırı getirildi

Politika

Spor Bakanı Kasapoğlu'nun yardımcıları belli oldu

Politika

Kahraman: Milletimizde satılmış yoktur, aldatılmışlar vardır

Politika

FETÖ'cü iş insanlarına para karşılığı tahliye iddiası!

Politika

Meriç'te, anne ve 1 yaşındaki çocuğunun cesetlerine ulaşıldı

Politika

Beş bakanlığa bakan yardımcıları atandı

Politika

33 düş yolcusu İzmir'de anıldı

Politika

Nurcuların hedefinde o polis müdürü var