darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

'IŞİD sigara kaçakçılarından haraç alıyor'

Musul'dan her gün binlerce sivil kaçarken, kaçan siviller, kentte IŞİD'in yaptığı uygulamaları anlatmayı sürdürüyor. Musul'u elinde bulunduran IŞİD'in, "narkotik karşıtı" bir imaj çizmeye çalıştığı, gerçekteyse söz konusu ticaretin sürmesine izin vererek, bundan yüksek miktarda haraç aldığı öne sürüldü.

Al Monitor'den Fazel Hawramy'nin haberine göre, mali kaynakları azalmakta olan IŞİD, sigara kaçakçılarından binlerce dolar almayı sürdürüyor.

SİGARA SATANLARDAN HARAÇ ALIYOR

Ala Munir isimli bir Musullu, kendisinin kente gelen kaçak sigaraları sattığını anlatırken, evini arayan IŞİD üyelerinin, sonrasında kendisinden 40 bin dinar (34 dolar) "ceza" istediğini, bunu verdikten sonra, 4 bin dinar daha istediklerini belirtti. Munir, ikinci kez neden para istendiğini sorduğunda, kendisine "sattıklarının parasını geri vermesinin gerektiğini" söylediklerini belirtti.

Musul'da IŞİD'in koyduğu yasaklara karşın, yasakların yarattığı yeraltı ekonomisinden IŞİD'in de faydalandığı, satışlara göz yumarak haraç almakta olduğu söyleniyor.

Musul'dan kaçan üç kaçakçı, IŞİD'in kendilerinin yeterince satış yapmasını beklediğini, ellerindeki para arttıkça kendilerine baskın yaparak paralarını aldığını açıkladı.

'SİGARA YAKMALARI ŞOV İÇİNDİ'

IŞİD'den kaçan sigara kaçakçısı, IŞİD'in sigara yakma videolarının "şov için" olduğunu söyleyerek, IŞİD'in bu ticaretten binlerce dolar kazandığını belirtiyor.

Küçük kaçakçılara uygulanan ceza 30 ile 50 dolar arasında değişirken, "toptancılar" için uygulanan cezaların çok daha yüksek olduğu bildiriliyor.

IŞİD ÜYELERİ DE SİGARA İÇİYOR

Safwan isimli bir "toptancı", Musul'un doğusundaki 4 mahallede sigara sattığını söyleyerek, talebin yalnızca yerel halktan değil, IŞİD üyelerinden de geldiğini belirtiyor.

"Gizlice sigara içen pek çok IŞİD üyesi vardı" diyen Safwan, "bunlardan biri de Ebu Salih Muslawi idi, ona günde bir iki paket verirdim. Sigara içmeyi bırakamıyordu" diyor.

Safwan, Musul'da çok büyük bir miktar olan 300 bin dinarı bir günde kazandığı zamanlar olduğunu söylüyor.

IŞİD ANA SATICILARI TANIYOR

Başka bir sigara satıcısı İbrahim Akram, Musul'un doğusunda sigara satmakta olduğunu belirterek, IŞİD'in kendisini 4 kez yakaladığını söylüyor.

"IŞİD ana satıcıları tanıyor ve onların içeriye sigara getirmesine izin veriyor" diyen Akram, örgütün sonrasında kendi payını aldığını aktarıyor.

Bir sigara satıcısı "Musul'da yapacak fazla iş yoktu, bu sebeple pek çok kişi sigara ticaretine girdi. Bu iş IŞİD için de karlıydı" diyor.

 

Kaynak: soL

İlgili Haberler

Dünya

Cenova'da 12 ay süreyle OHAL ilan edildi

Dünya

İtalya'da göçmenlere ırkçı saldırı

Dünya

Beyaz Saray'dan sert Türkiye açıklaması!

Dünya

İdlib operasyonu için geri sayım

Dünya

Tanıdık senaryo! 'İnanç sömürüsüyle' ABD'de rahipler, 70 yılda yüzlerce çocuğa istismarda bulundu

Dünya

ABD'li dergiden önemli iddia: Tesadüfen nükleer savaş başlatılabilir

Dünya

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan af ilanı

Dünya

Mescid-i Aksa'da 8 Filistinli kadın gözaltına alındı

Dünya

Nasrallah: ABD, İsrail'in güçlenmesi için bölgeyi savaşlara sürüklüyor

Dünya

İtalya'da köprü çökmesi sonucu ölenlerin sayısı 39'a çıktı

Dünya

Eski danışmanı Trump'ın kendisini susturmaya çalıştığını iddia etti

Dünya

11 yaşındaki bir çocuk, ABD seçim sistemini hackledi