darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

IŞİD'e giden para sorusuna cevap yok!

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel bir süre önce, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF) Genel Sekreteri David Lewis'in, İtalya'daki bir yardım kuruluşunun Suriyeli çocuklar için topladığı yardımların Türkiye'de IŞİD'e militan toplayan bir kişi tarafından ele geçirilip örgüte dağıtıldığı iddialarını soru önergesiyle meclis gündemine getirdi. Yazılı açıklama yapan CHP'li Özel, o önergeye Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yerine Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan yanıt geldiğini ifade etti. CHP'li Özel, Bakan Ağbal'ın, önergedeki soruları 5 bin 549 Sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanununun 22'nci maddesine göre, 'Sırrın ifşası' olacağı gerekçesiyle yanıtlamadığını ve ISİD'in Türkiye'deki finansman faaliyetlerini "sır perdesi" arkasında gizlemeyi tercih ettiği söyledi.

Açıklamasında soru önergesine cevap alamadığını belirten CHP'li Özel, hem Başbakan Davutoğlu hem de Maliye Bakanı Ağbal tarafından cevaplanması istemiyle TBMM'ye iki ayrı soru önergesi daha sunduğunu ve konuyu tekrar gündeme taşıdığını belirtti. Özel, "Oysa 10 Şubat 2016 tarihli soru önergesinde bu kapsamda herhangi bir kişiyle ilgili sır olarak kabul edilebilecek bir bilgi istenilmemiş, olaya ilişkin konuların açıklığa kavuşturulmasına yönelik genel nitelikte sorulara yer verilmiştir" dedi. CHP'li Özel, sırrın ifşa olmasına yol açmayacak şekilde yöneltilen sorulara verilen yanıtta, yasal bir kılıf uydurularak, anayasal bir denetim mekanizması olan soru önergesi yolunun kullanımının engellendiğini öne sürüp, bunun kabul edilebilir olmadığını ifade etti.

Başbakan Davutoğlu'na yeni bir soru önergesi verdiğini belirten CHP'li Özel, Maliye Bakanı'nın önceki önergeye yanıt vermeyerek IŞİD'i koruma altına almasını uygun bulup bulmadığını, IŞİD terör örgütünün ve Türkiye'deki bağlantılarının korunmasına yönelik olarak başta Maliye Bakanı olmak üzere bakanlara herhangi bir talimat verip vermediğini sorduğunu ifade etti.

CHP'li Özel, Maliye Bakanı Naci Ağbal'a yöneltiği soru önergesinde ise Suriyeli çocuklar için yardım kuruluşları tarafından toplanan paraların IŞİD terör örgütüne gidip gitmediğine ilişkin inceleme yapılıp yapılmadığı bilgisinin nasıl sır saklama kapsamında değerlendirildiğinin açıklanmasını istedi.

CHP'li Özel, Maliye Bakanı Ağbal'a, "Söz konusu soru önergesinde talep edilen bilgilere cevap verilmeyerek İŞID ve Türkiye'deki bağlantıları, korunmak ya da gizlenmek mi istenmektedir" sorusunu yöneltti.

İlgili Haberler

Politika

BM'den Türkiye-ABD açıklaması: Sorunlar iki ülkenin ötesine yansıyabilir

Politika

Rus uzman: Türkiye ABD'ye daha bağımlı, karşı tedbir imkânları kısıtlı ve yetersiz

Politika

NATO'dan ABD-Türkiye açıklaması

Politika

Kılıçdaroğlu'ndan 'hepimiz aynı gemideyiz'e yanıt

Politika

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Politika

Erdoğan: Şiddet asla bir hak arama yöntemi değildir

Politika

Eski HDP İstanbul İl Başkanı gözaltına alındı

Politika

İki yılda 154 FETÖ şüphelisi sınırda gözaltına alındı

Politika

Erdoğan'ı istifaya davet etti

Politika

CHP'li Adıgüzel: Fındığın fiyatı maliyetinin altında

Politika

Erdoğan'ın 'boykot' çağrısını Cumhurbaşkanlığı görmedi

Politika

Meral Akşener'den Meclis'e toplantı çağrısı