darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Beyaz Saray'dan sert Türkiye açıklaması!

IŞİD'i yok etmeyip Suriye'ye sevk edecekler!

Peşmerge ve Irak kaynaklarından edinilen bilgilere göre Irak ordusu ve peşmerge güçleri, Irak’ın kuzeyindeki Musul kentinin alınması için büyük bir operasyona hazırlanıyor. 2014 yılının haziran ayında IŞİD tarafından işgal edilen Musul kentinin alınması için yapılacak operasyon kapsamında ABD önderliğindeki koalisyon güçleri, hava ve lojistik desteği veriyor. Fransa savaş uçakları da operasyonda aktif olarak hava desteğinde bulunacak.

IŞİD'İN SURİYE'YE KAÇMASI İÇİN BİR YOL AÇILACAK

Koalisyon uçakları operasyon öncesi Musul kent merkezindeki IŞİD mevzilerini yoğun bir şekilde bombalarken, IŞİD'in Musul'dan Suriye'ye kaçması için bir yol açacağı ve bu yoldan kaçanlara bir müdahale olmayacağı öğrenildi. Operasyonda 5200 ABD askeri görev alacak. Almanya, Fransa, Kanada ve İtalya askerleri de operasyon kapsamında Erbil'e gelirken, askerlerin operasyonda daha çok teknik boyutlu ve koalisyon uçaklarıyla koordinasyon içinde çalışacakları öğrenildi.

IRAK ORDUSU SEVKİYAT YAPIYOR

Operasyon nedeniyle son hazırlıklarını yapan Irak ordusu, zırhlı araç ve tanklardan oluşan 300 araçlık bir konvoyla Musul Barajı’na ve Musul’un güneyine büyük bir askeri sevkiyat yapıyor.

OPERASYON 3 AŞAMALI OLACAK

Operasyon 3 aşamalı olacak ve ilk aşamada Musul’un çevresinin tamamının alınması hedeflenecek. Diğer aşama ise kentin kenar mahallelerinin alınması ve son aşama ise kent merkezinin alınması olacak. Peşmerge ile Irak ordusu ortak operasyon yapacak. Musul’un kuzeyi, doğusu, güneydoğusu ve batısı peşmergenin kontrolünde. Bu cepheler Musul kent merkezinden sadece 25 kilometre uzaklıkta. Musul'un güneyi ise Irak ordusunun elinde bulunuyor.

KAÇACAK SİVİLLER İÇİN 5 KAMP YAPILIYOR

Musul'dan büyük bir göç beklenirken, 1 milyon civarında insanın göç edeceği tahmin ediliyor. Göç edecek siviller için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi 5 kamp kuruyor. Irak hükümeti ise kasabası çevresinde bir kamp kuruyor. Musul operasyonu hazırlıkları içerisinde yer alan ve Musul'a hakim olan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Musul sözcüsü Said Mamuzini, Sputnik'e önemli açıklamalarda bulundu. Musul operasyonu hazırlıklarının son aşamaya geldiğini ve operasyonun yakın zamanda başlayacağını belirten Mamuzini, şöyle konuştu: “Irak ordusu ve peşmerge güçleri son hazırlıklarını yapıyorlar. Musul sınırına ağır silah sevkiyatı yapıyorlar.  Almanya  operasyon nedeniyle peşmergeye Milano silahları verdi. Bu silahlar güçlü silahlardır. Fransa ve Amerika da peşmergeye silah yardımında bulundular. Fransa uçakları operasyonda aktif olarak yer alacak. Musul operasyonu 3 aşamalı olacak. İlk aşama Musul çevresindeki köylerin alınması olacak. İkinci aşama Musul'a giriş yapılarak kenar mahallelerin alınması olacak. Üçüncü aşamada ise Musul tamamının alınması hedeflenecek."

'MUSUL'DA 7 BİN IŞİD MİLİTANI VAR’

IŞİD'in Musul'dan Suriye'ye kaçması için bir yolun açık bırakılacağına dikkat çeken Mamuzini, şöyle devam etti: "IŞİD'in Suriye ve Telafer'e kaçması için bir yol açık bırakılacak. Bu yolda kaçanlara müdahale olmayacak. IŞİD şimdi Musul'da hendekler kazıyorı ve bombalı tuzaklar kuruyor. Musul'da 7 bin civarında IŞİD militanı bulunuyor. Musul IŞİD'ten çabuk alınır çünkü IŞİD'in Musul'da eski gücü kalmadı." Musul'dan büyük bir göç dalgasının yaşanabileceği uyarısında bulunan Mamuzini, "Musul'da bir milyon üç yüz bin insan yaşıyor. Bir milyon insan Musul'dan göç edebilir. Kürdistan ve Irak hükümeti göç nedeniyle hazırlık yapıyor. Kürdistan hükümeti göç edecek insanlar için 5 kamp kuruyor. Erbil'de, Duhok'ta, Zaho'da, Şexan, Hazır ve Mahmur'da kamp kuruldu" dedi. Operasyonun siyasi boyutunun da çok önemli olduğuna vurgu yapan Mamuzini, "Operasyonun siyasi boyutu konusunda sorunlar var. Şimdi onlar çözülmeye çalışılıyor. ABD, Türkiye ve Irak hükümeti ile görüşerek sorunu çözmeye çalışıyor.  Musul'un alınmasından sonra sorun çıkabilir" diye konuştu.

 

İlgili Haberler

Dünya

Hollanda mahkemesi: Pastafaryanizm bir din değil

Dünya

ABD'de işsizlik maaşı başvurularında düşüş

Dünya

Hollanda Mahkemesi, gazeteciliğin çıkarları siyasi partilerin çıkarlarından önde gelir dedi

Dünya

ABD'li dergi, işgal edilmesi imkansıza en yakın 5 ülkeye yer verdi

Dünya

Kabil'de istihbarat merkezine saldırı

Dünya

Ezidi genç kadın, kendisini alıkoyan IŞİD'liyle Almanya'da karşılaştığını açıkladı

Dünya

Parkta yürüyen çocuğu yıldırım çarptı

Dünya

IMF'den Türkiye açıklaması

Dünya

Suriyeliler, ABD varlığı nedeniyle evlerine dönmekten korkuyor

Dünya

'İsrail'i tanımayı askıya almanın vakti gelmiştir'

Dünya

ABD, Türkiye'de yapılacak olan 'Suriye zirvesi'ne katılacak mı?

Dünya

ABD Başkan Yardımcısı Pence: Türkiye, Trump'ın kararlılığını test etmemeli