unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

IŞİD’in öksüz bıraktığı Türk çocukları

IŞİD saflarında ölen bazı terör örgütü mensuplarının aileleri Irak ve Suriye’de kaldı. Suriye’de ve Irak’ta kalan ailelerin hikayelerini BBC’den Selin Girit yazdı.

ABC/Haber Merkezi-Ayça Erişkin
Türkiye’den Irak ve Suriye’ye geçerek terör örgütü IŞİD saflarında ölen terör örgütü mensuplarının ailelerinin bazıları Türkiye’de kalırken bazıları Irak ve Suriye’de kaldı. Yetkililer geride bırakılan yüzlerce öksüz çocuk ve kadınlar ile ne yapacaklarını belirlemekte güçlük çektiği belirtildi. Öksüz kalan çocuk ve kadınların hikayelerini BBC ’den Selin Girit yazdı. Bağdat’da bulunan öksüzler yurdunda kalan 12 ve 9 yaşındaki çocukların hikayesini akrabası Ümmügülsüm anlattı.

Çocukların gidecek hiçbir yerlerinin olmadığını ve onlara yardım edebilecek aile üyesininde bulunmadığını söyleyen Ümmügülsüm, "2 kız çocuğu 9 ve 12 yaşında Bağdat’daki yetimhanede kalmaktadır. Şimdi Türkiye’ye gönderilmeyi bekliyorlar." dedi. IŞİD’e katılan bir başka terör örgütü mensubu ise 7 yaşındaki erkek çocuğunu annesinin yanından alarak Irak’a götürüldüğünü ve 4 ay süren diplomatik çabalar sonucunda annesine kavuşabildiğini anlatan Ümmügülsüm, "Onun annesine kavuştuğu için mutluyuz. O çocuktu. Ama bizde kendi kızlarımıza kavuşmak istiyoruz. Bizim kızlarımızda hala çocuk. Neden eve getirilmediler. Irak yetimhanesinin yetkilileri tarafından verilen bilgiye göre 15 diğer Türk çocuğunun ailelerine gönderilmesi için süreç başladı.

913.jpgKuzeninin hiç silah tutmadığını iddia eden Fadime ise, Türk yetkililerini yeğeninin kocasının Suriye’ye geçme planları hakkında uyardığını belirtti. Yetkililere yeğenininin kocasının, yeğenini ve çocuklarını kaçırdığını söyleyen Fadime, "Onları Türk sınırında durdurdular ve geri gönderdiler. Ama birkaç hafta sonra onlar tekrar sınırdaydı ve bu sefer Suriyeye girmeyi başardılar. İşte Türkiye’den Suriye’ye gitmek bu kadar kolaydı. Bizim çocuklarımızın Suriye’ye gitmesi markete gitmek kadar kolaydı. Şimdi duvarlar kuruldu. Ama neden bundan önce o insanların gitmesine izin verildi?" diye konuştu. Fadime "Erkeklerin yargılanması gerektiğini savunurken kadın ve çocukların masum olduğunu iddia ederek, "Eğer anneleri gözlerinin önünde idam edilirlerse bu çocuklara ne olacak? Onlar babaları tarafından suçlandılar. Uyku uyayamaz olduk. Acı çekiyoruz ve korkuyoruz." şeklinde konuştu.Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Hulusi Akar'dan skandal hata

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Merdan Yanardağ: Metiner'le olmuyor, Mehmet Uçum gibi isimlere ihtiyaçları var

Mehmet Görmez'in adını vermekten kaçındığı tarikat lideri kim?

İlgili Haberler

Dünya

Dünya Basını: OHAL sadece isim olarak kaldırıldı!

Dünya

Popo büyütme operasyonu sırasında hastası ölen ünlü doktor gözaltına alındı

Dünya

Economist: Afrin halkı ÖSO'dan şikayetçi

Dünya

ABD'de tekne kazası: 11 ölü 7 yaralı

Dünya

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan 'PKK' açıklaması

Dünya

FKÖ: Yahudi ulus devlet yasası, etnik temizliğe hazırlık adımı

Dünya

Muson yağmurları 28 kişinin ölümüne daha neden oldu

Dünya

Suriye ordusu, Lazkiye dağlarında teröristlerin saldırısını püskürttü

Dünya

O ülkeyi fırtına vurdu: 71 binden fazla kişi tahliye edildi

Dünya

Alaska'da 6,0 büyüklüğünde deprem

Dünya

ABD'den kritik Türkiye açıklaması

Dünya

O ülkede hava trafiği durdu