unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'IŞİD'in Palmira'yı havaya uçurması savaş suçudur'

Şam’daki Ulusal Müzede bugün basın toplantısı düzenleyen Bakan Ahmet; Arap körfez ülkelerinde petrol şeyhlerinin yanı sıra bölgede bulunan bir kısım rejimler ve Batılı devletlerin siyonist ve sömürü planları kapsamında Suriye’de medeniyeti, insanlığı ve her şeyi yok etmeye çalıştıklarına dikkat çekti.

Bakan Ahmet; radikal teröristlerin Irak ve Mısır’da da müze ve tarihi eserlere saldırılarda bulunduklarına vurgu yaptı. İnsanlık medeniyeti, tarihi mirası ve kültürünün belli başlı bir devletin değil, tüm devletlerin ve halkların mülkü olduğunu ifade eden Bakan Ahmet; dolayısıyla bu kültür ve mirası korumanın herkesin sorumluluğu olduğunu kaydetti. Bakan Ahmet; uluslar arası toplum ve kurumları bu yönde sorumluluklarını ciddi bir şekilde üstlenmelerine, saldırıyı gerçekleştiren terör örgütleri ve destekçilerine karşı etkin ve caydırıcı icraatlar almalarına davet etti.

Kültür Bakanı Ahmet; kültür, medeniyet ve mirasa duyarlı olan herkesi Suriye’de tek bir cephe altında toplanmaya davet ederken, bu sorumluluktan kaçmanın binlerce yıllık tarihe ışık tutan ve dünyanın sayılı antik bölgelerinden biri sayılan Palmira’nın radikal teröristlerin saldırıları karşısında ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya olduğuna vurgu yaptı.

IŞİD’i destekleyen körfez şeyhleri, bölgesel rejimler ve Batılı devletlerin bu çetelerin yakın bir zamanda o bölgede ağır bir hezimete uğrayacaklarını bildiklerine dikkat çeken Bakan Ahmet; dolayısıyla kalan zamanlarında beşeriyete, mirasa, kültüre ve tarihi eserlere ellerinden geldiği kadar fazla hasar vermeye çalıştıklarının altını çizdi.

Suriye’de terörü destekleyen devletlerin dünyanın her yerinden azılı katilleri ve radikal teröristleri Suriye’ye seferber ettiklerine dikkat çeken Ahmet; bu devletlerin Suriye’nin asil tarihini ve sahip olduğu kültürel mirası yok etmeye çalıştıklarının gün ışığı gibi netlik kazandığını belirtti. Ahmet söz konusu devletlerin bu bağlamda terörü edat olarak kullandıklarını kaydetti.

Bakanlığın Suriye’de bulunan değerli tarihi eserleri korumak için krizin başından beri gerekli önlem ve icraatları almaya çalıştığına vurgu yapan Kültür Bakanı Ahmet; bu çabalar kapsamında taşınabilir önemli tarihi eserlerin yüzde 90’ından fazlasının güvenli bölgelere alınıp sıkı bir şekilde korunduğunu kaydetti.

Suriye’de tarihi eserlerin sabote edilmesi, yağmalanması ve çalınıp yurtdışına satılmasına karşı kanuni icraatların alınması olanakları konusunda ise Kültür Bakanı Ahmet; mevcut süreç içinde önce bu eserlerin korunması üzerinde odaklanıldığını belirtti. Ahmet; fakat bu bağlamda herhangi bir şekilde katkıları olan kurum, şirket, örgüt, hükümet ya da şahıslara karşı yerel ve uluslar arası düzeyde kanuni icraatların alınacağını da vurguladı.Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

İlgili Haberler

Dünya

FKÖ: Yahudi ulus devlet yasası, etnik temizliğe hazırlık adımı

Dünya

Muson yağmurları 28 kişinin ölümüne daha neden oldu

Dünya

Suriye ordusu, Lazkiye dağlarında teröristlerin saldırısını püskürttü

Dünya

O ülkeyi fırtına vurdu: 71 binden fazla kişi tahliye edildi

Dünya

Alaska'da 6,0 büyüklüğünde deprem

Dünya

ABD kritik Türkiye açıklaması

Dünya

O ülkede hava trafiği durdu

Dünya

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

Dünya

Yeni doğan bebeğini öldürüp çöp kutusuna atan anne için karar verildi

Dünya

Bulgaristan Başbakanı: Türkiye'nin AB'ye girmesi imkansız

Dünya

Trump: Putin'le ikinci görüşmemi dört gözle bekliyorum

Dünya

Yunanistan'dan 'altın vize'