Çok Okunanlar

'Fethullah Gülen ve Mehmet Şevket Eygi Özel Harp Dairesi elemanıydı'

Yandaş yazar CHP'nin Ankara ve İstanbul adayını açıkladı

Aydın Doğan'dan flaş Londra hamlesi

AKP'li patrondan 'Sarı Yelekliler' üzerinden ölüm tehdidi!

AKP adayı: AKP'lilere oy veren babam olsa evime almam sokağa atarım

IŞİD'li üç canlı bombanın aynı karede fotoğrafı ortaya çıktı

Türkiye'de ilk canlı bomba saldırısını 20 Temmuz 2015'te Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde SGDF üyelerinin olduğu 300 kişilik gruba yönelik düzenleyen IŞİD, en kanlı saldırısını geçen yıl Ekim ayında Ankara Gar Meydanı’nda gerçekleştirdi. Ankara katliamında, 103 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı. Bu saldırının ardından güvenlik güçlerince başlatılan soruşturmada, saldırıları düzenleyen IŞİD militanlarının izine Gaziantep’te ulaşıldı. Operasyonlarda, bombalı saldırıların organizasyonunu teröristlerin Türkiye emiri Yunus Durmaz ile yardımcısı konumundaki İbrahim Halil Durgun ve Mehmet Kadir Cebael’in yaptığı saptanmış ancak 3 isme de ulaşılamamıştı.

BOMBACILAR AYNI KAREDE

Geçtiğimiz günlerde IŞİD'in, Gaziantep’teki birçok hücre evine operasyon düzenlendi. Diyarbakır, Suruç ve Ankara saldırılarında ’organizatör’ olarak adı geçen IŞİD üyesi teröristlere ulaşılamazken, polis baskınlarında bombalar, intihar yelekleri, tüfekler, tabancalar, mermiler, patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler, örgütsel dokümanlar ile dijital veriler ele geçirildi.

Dijital verilerin yapılan incelemesinde Ankara Gar saldırısından 17 gün önce 23 Eylül günü örgütün emiri Yunus Durmaz ile canlı bombaları Ankara’ya götüren Halil İbrahim Durgun ve yine örgütün önemli isimlerinden Mehmet Kadir Cebael’in, patlayıcıların saklandığı Akkent Mahallesi’ndeki deponun önünde bir arada olduğu görüldü.

BASKINLARDA KENDİLERİNİ PATLATTILAR

Ankara’yı kana bulayan canlı bombaları bu kente otomobille götürerek bırakan isim olan İbrahim Halil Durgun’un izine geçen yıl Kasım ayında ulaşıldı. 14 Kasım gecesi Durgun’un bulunduğu Beylerbeyi Mahallesi’ndeki apartmana operasyon düzenlendi. Durgun, daha sonra üzerindeki intihar yeleğini infilak ettirdi. Teröristin parçalanarak öldüğü patlamada, 5 polis memuru yaralandı.

Örgütünün sözde emiri Yunus Durmaz’ın izine ise sansasyonel eylem hazırlığı içerisindeyken ulaşıldı. Kentte kanlı saldırı planlayan ve bunun için harekete geçtiği saptanan Yunus Durmaz’ın oturduğu evi tespit eden polis ekipleri, geçen 19 Mayıs akşamı Çağlayan Mahallesi’ne operasyon düzenledi. Durmaz, üzerindeki intihar yeleğini patlattı. Başına 4 milyon lira ödül konularak aranan Yunus Durmaz’ın öldüğü patlamada, evde bulunan ve 1,5 milyon lira ödülle aranan kardeşi Hacı Ali Durmaz ile eşi ve 2 çocuğu ise sağ olarak ele geçirildi.

Örgütün son dönemde sözde Gaziantep emiri olarak görevlendirilen ismi olan ve gar saldırısı öncesi Durmaz ve Durgun ile aynı karede görülen son isim olan Mehmet Kadir Cebael’in izine ise geçen 16 Ekim’de ulaşıldı. Güneykent Mahallesi’nde düzenlenen hücre evi operasyonunda Cebael kendisini infilak ettirdi.

 

 

İlgili Haberler

Güncel

Liselilerin taciz isyanı Meclis gündeminde

Güncel

Jandarma eski Genel Komutanı Galip Mendi'nin kaçırılma anı güvenlik kamerasında

Güncel

Emrah Serbes'in cezası onandı

Güncel

Diyanet Başkanı Erbaş talimat verdi: Camilere gençlik kolu geliyor

Güncel

Turisti taciz edip dolandırmaya çalışan taksici hakkında yeni gelişme

Güncel

Metrobüs yaya geçidini su bastı

Güncel

İşte bedelli askerlik yapanların eğitim görüntüleri!

Güncel

Boğaziçili öğrenci ilk soruda şoke etti!

Güncel

Baba Vanga'nın kehanetleri iki lideri korkutacak!

Güncel

Yüzlerce balığın ölümüne neden olan şirkete para cezası

Güncel

Dövizle askerlik başvuruları başladı

Güncel

Beşiktaş'ta toprak kaydı