darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

İşkenceyle ölüme sebep olan polis tutuklandı!

Şanlıurfa Olay'ın haberine göre 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen cemaatine yönelik başlatılan operasyon kapsamında Urfa'da 3. Sınıf Emniyet Müdürleri Sami Gökkaya, Adem Öztürk, Ertan Başaran, Recep Kara ve İlker Veda Edisan; 4. Sınıf Emniyet MüdürleriArif Kıllıbaş ve Ramazan İmal, Emniyet Amirleri Erdem İren, Ali Kayda, Yakup Akcan, Gökhan Aksu, Yusuf Elgaz ve Ali Ünlü, BaşkomiserlerKoray Akgül, Ali İhsan Tezcan ve Hakan Aydın, Komiserler Halit Kara, Serdar Arıcan ve Abdullah Madan, Komiser Yardımcıları Musab Karabaş, Süleyman Çakmak, İbrahim Kıyıcı, Mahir Peri, Çihat Pamuk,Mehmet Ali Özaydın ve Cumali Saz tutuklandı.

Tutuklananlardan Başkomiser Hakan Aydın, 2 Haziran 2010’da Harbiye’de 8 gram esrar satın aldığı gerekçesiyle gözaltına alınan, çıplak arama ve işkenceye maruz kalan Onur Yaser Can'ın Narkotik Şube'deki sorgusunda yer almıştı. Aydın hakkında takipsizlik kararı veren savcı ise 17 Aralık davalarının savcısı olarak bilinen Muammer Akkaş'tı. Akkaş hakkında da yakalama kararı bulunuyor.

Ne olmuştu?

Onur Yaser Can, 2010 yılında, Narkotik Şube'de iki defa ifade verdikten sonra üçüncü kez ifadeye çağrılınca intihar etmişti. Onur Yaser Can'ın ardından, annesi Hatice Can da Mart 2014’de intihar etti.

Onur Yaser Can öldüğünde 28, annesi Hatice Can 57 yaşındaydı.

TIKLAYIN - "ONUR YASER'İN HAYATINI ÇALDILAR"

Can ailesi, Onur Yaser’i alıkoyan ve ifadesine giren polisler hakkında “işkence, görevi kötüye kullanma ve cinsel saldırı'dan suç duyurusunda bulunsa da, savcı Muammer Akkaş takipsizlik kararı verdi. 

Dava 2014'te Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşındı.

Avukat Ercan Kanar’ın polislerin yargılanmasına dair ve amirlere dava açılmamasına karşın yaptığı tüm itirazlar reddedildi.

Yazdıkları tutanakta değişiklik yaptıkları bilirkişiyle saptanan polisler Sonay Gündoğdu ve Salih Bahar ise “evrakta sahtecilikten' suçlu bulundu.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Mayıs 2012 tarihli kararına göre, iki polise 2 yıl 6 ay ceza verildi. Yargıtay'ın bozma kararının ardından “evrakta sahtecilik' suçlamasıyla polislerin yargılaması sürüyor. Bir sonraki duruşma 2 Kasım'da.

Avukat Kanar bu davada yargılanmayan diğer sorumluların da mahkeme önüne çıkması için itirazda bulundu. Kanar, dönemin Narkotik Şube Müdürü Cengiz Melbeyoğlu ve Komiser Hakan Aydın ile polis memurları Muhammet Ongun, Şükrü Velioğlu, Yunus Başay ve Onur Ülker ile ilgili mahkemenin suç duyurusunda bulunmasını talep etti.

Talepleri reddedildi. Kanar itirazını Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. 

İlgili Haberler

Güncel

Emre Kınay'dan Adrasan'da çöp tepkisi

Güncel

Kılıçdaroğlu'ndan bayram mesajı

Güncel

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

Güncel

UNESCO: Türkiye'de 18 dil tehlikede!

Güncel

Kamu lojmanları satışa çıkarılıyor

Güncel

Boğaziçi Üniversitesi'nde yemeğe yüzde 50 zam

Güncel

'4'lü zirve iptal edilmedi' ama gerçekleşmeyecek

Güncel

İyi Partili Özdağ'ın TSK'ya yönelik iddialarına yanıt

Güncel

Trump: Erdoğan'la anlaştığımı düşünerek karşılığında yardım ettim

Güncel

Die Welt: TL'nin düşüşünden Erdoğan sorumlu

Güncel

Çapa Tıp'ta ücretleri ödenmediği için hak arayan emekçileri dekanlık tehdit etti

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 3 günlük kaza bilançosu: 49 ölü, 206 yaralı