unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İsmail Kahraman’a 50 kuruşluk dava

Halkın Kuruluş Partisi (HKP), “Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır' diyen Meclis Başkanı İsmail Kahraman hakkında Yüce Divan’da yargılanması talebiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Birleşik Kamu İş Görenleri Sendikaları Konfederasyonu da laiklikle ilgili sözleri nedeniyle Ankara nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak İsmail Kahraman’a 50 kuruşluk manevi tazminat davası açtı.

İSMAİL KAHRAMAN’A 50 KURUŞLUK TAZMİNAT DAVASI

Birleşik Kamu İş Görenleri Sendikaları Konfederasyonu ise laiklikle ilgili sözleri nedeniyle İsmail Kahraman’a açtığı 50 kuruşluk manevi tazminat davasının dilekçesinde, “Birleşik Kamu İş Görenleri Sendikaları Konfederasyonu, kamu çalışanlarını temsil eden bir konfederasyondur. Kamu Görevlileri Sendikaları Ve Toplu Sözleşme Kanunu 19/f hükmü, konfederasyonumuzun dava açma ehliyetini de tanımıştır. Nitekim adı geçen kanuna göre ihdas edilmiş olan konfederasyonumuz tüzüğünün 3 no.lu 'Amaç’ maddesiyle verilen 'laik düzeni geliştirerek korumak’ görevi yüklenmiştir.' ifadelerini kullandı.

Sendika, dava dilekçesinde, Kahraman’ın Meclis Başkanı olduktan sonra “laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma…' ifadelerinin yer aldığı yemin metnine sadık kalmadığına dikkat çekti. Dilekçenin devamında Anayasa’nın laiklikle ilgili maddeleri ve Anayasa Mahkemesi’nin laikliğe dair kararları hatırlatılarak, Kahraman’ın “Anayasayı ihlal suçu' işlendiği iddia edildi. Dava dilekçesinin sonuç bölümünde ise şöyle denildi:

“Her bir davacı için 0,50 TL (elli kuruş) manevi tazminatın davalıdan tahsiliyle; davacıların, davalının sözlerinden dolayı yaşadıkları elem ve kaygının, tüzel kişi davacı açısından davalının sözleriyle laikliği savunan bir sendika olarak varlık sebebi ortadan kalkacağından uğranılan zararın tespiti ve zararın bir nebze olsun giderilmesi amacıyla tazminine karar verilmesini bilvekale arz ve talep ederim. Saygılarımla. 27.04.2016'Çok Okunanlar

Merdan Yanardağ'dan kritik yeni 24 Haziran değerlendirmesi

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

Adnan Oktar davasında flaş gelişme: Ünlü oyuncunun yeğeni gözaltına alındı

İlgili Haberler

Güncel

İnternetten aldığı mangal kömürü AFAD'ı harekete geçirdi

Güncel

Leman, 'Büyükelçi' atamalarındaki değişikliği kapağına taşıdı

Güncel

Kaza yapan bisikletli karşıya geçen genç kıza yumruk attı!

Güncel

Kadıköy'de işkence gören liselilere dava

Güncel

Yapay et mutfağımıza geliyor!

Güncel

Adnan Oktar soruşturmasında 3 kişi serbest bırakıldı

Güncel

Adnan Oktar operasyonunda ikinci dalga geliyor...

Güncel

Klima patlayan ev kullanılamaz hale geldi

Güncel

Bakanlık'tan 'ustalık belgesi' kararı

Güncel

Garanti Bankası çalışanı hayatını kaybetti: Ecel iş değil, iş cinayeti

Güncel

Temel Karamollaoğlu'ndan 'Tayyipler Alemi' açıklaması

Güncel

Reina katliamı davasında yeni gelişme: Sanık sayısı yükseldi