unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

İsmail Saymaz Ensar Vakfı'nın yalanını yine çürüttü

Karaman'da 10 erkek öğrenciye 'cinsel istismarda' bulunan ve Ensar Vakfıyla bağlantısını itiraf eden tecavüzcü öğretmen Muharrem Büyüktürk'e 508 yıl ceza verilmesi Habertürk televizyonu canlı yayınında yorumlandı. Gazeteci İsmail Saymaz'ın açıklamaları epey dikkat çekti.

Gazeteci İsmail Saymaz'ın, bugün yargılanan ve 508 yıl hapis cezası alan Büyüktürk'e ve skandalın merkezi olan Ensar Vakfı'na ilşkin açıklamalarda bulundu. 

"Ensar Vakıf'ı Başkanı, suçtan 'mağdur' olduğu dosyanın nasıl 'şüphelisi' oluyor?" diye soran Saymaz "Dava henüz bitmedi, bir dava da Konya Ereğli'de var. 7 çocuğu aldı kayıtlarını Konya Ereğli'ye götürdü. Orada bir kamu kurumunun lojmanını kiraladı, orada tuttu. Sonra kendi köyüne götürdü. Bu çocuklar Ereğli'ye gelmeden önce KAİMDER'deydi ama ondan önce de Ensar'daydı. Bir Allah'ın kulu bu hadiseler yaşanırken Valisi, Milli Eğitim Müdürü, emniyeti, jandarması da çıkıp, 'hemşehrim nereye?' demedi mi?" ifadelerini kullandı.

Saymaz'ın açıklmalarından öne çıkanlar şöyle:

'Hak ettiği cezayı aldığını düşünüyorum. Yargılamanın çok kısa sürede soruşturmanın çok hızlı yürütülüp yargılamanın tek günde bitirilmesi ister istemez insanlarda soru işareti bırakacaktır.

Soruşturma süreci çok eski değil bu arada. 4 Mart'ta başlıyor, bugün yani 20 Nisan'da sona eriyor. Hepi topu 40 günden söz ediyoruz. 

Dava henüz bitmedi, bir dava da Konya Ereğli'de var. 7 çocuğu aldı kayıtlarını Konya Ereğli'ye götürdü. Orada bir kamu kurumunun lojmanını kiraladı, orada tuttu. Sonra kendi köyüne götürdü. Bu çocuklar Ereğli'ye gelmeden önce KAİMDER'deydi ama ondan önce de Ensar'daydı.

Bir Allah'ın kulu bu hadiseler yaşanırken Valisi, Milli Eğitim Müdürü, emniyeti, jandarması da çıkıp, 'hemşehrim nereye?' demedi mi?

Soruşturma eksik yargılamanın da Ereğli ayağı eksik. Milli Eğitim Müdürü diyor ki, 'şehrimizde bu tarz yurtlar yoktur'. Vali, soruşturmanın ortaya çıktığı gün 'öğrendim' diyor. Öyle değil. Karaman İl Özel İdaresi'nin elimde kararı var. İdare, valiliğe bağlıdır. 4 Ekim 2012'de bir kararı görüşmüşler. Aralıkta kurulacak olan Ensar Vakfı'na yardım yapılıp yapılamayacağına yönünde bir başvuru gelmiş il özel idareye. Şunu talep etmiş açılacak olan Ensar Vakfı Karaman Şubesi, öğrenci hizmetleri için ihtiyaç duyulan perde, halı, yatak, buzdolabı, öğrenci ayakkabısı, çamaşır makinesi, buzdolabı, yazı tahtası ve tabure için 25 bin lira istemiş.

Bu başvuru 10 Kasım 2012'de değerlendirilmiş ve özel idare, 'bu vakfın fakir fukara öğrencilere bedava hizmet verdiği, vakfın yurtlarında bu öğrencilerin kaldığı dolayısıyla 25 bin liraya onay kararı vermiş ve parayı vermişler. Altında kimin imzası var? İl Genel Meclisi üyesi Mustafa Bayır. Bayır o dönem AKP iktidarında AKP üyesiydi.

Bu malzemeler Ensar Vakfı'nın öğrenci hizmetlerinde, yurdunda kullanılmak üzere tahsis edilmiştir. Ensar vakfı Başkanı ne diyor? 'Bizim orada yurdumuz yok, misafirhanemiz var' diyor.

Bir ucunda Ensar Vakfı, bir ucunda valilik, bir ucunda il milli eğitim müdürünün olduğu kaçak yurtların göz göre göre ve devlet cebinden aktarılan 25 bin lirayla işletildiği çocukların da bu kişilerin ellerine teslim edildiği bir sistemden bahsediyoruz.'Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Hulusi Akar'dan skandal hata

Merdan Yanardağ: Metiner'le olmuyor, Mehmet Uçum gibi isimlere ihtiyaçları var

Mehmet Görmez'in adını vermekten kaçındığı tarikat lideri kim?

'Cemaat ve tarikatları 'sıra bizde' korkusu sardı'

İlgili Haberler

Medya

'Olağanüstü tam olarak ne demek?'... İşte yanıtı

Medya

Akit'teki 'Ahmet Davutoğlu' yazısı neden kaldırıldı?

Medya

İsmail Saymaz'dan 'Tekkeler yeniden açılmalı' diyen Mehmet Görmez'e yanıt

Medya

Cumhuriyet gazetesi muhabirine hapis cezası!

Medya

TRT'den 125 bin lira maaş alan gazeteciler kim?

Medya

TRT'de vurgun yapan gazeteciler: 100 bin lira maaş alıyorlar!

Medya

Herkes o konuyu atlamıştı... CHP'den RTÜK'e ‘Adnan Oktar' soruları

Medya

TRT düzenlemesi: Lojmanlar kapatılıyor, 3 bin personel dağıtılıyor

Medya

Demirören'den medya emekçilerine yeni tebligat!

Medya

Akit yazarı, 'hamile çocuklar' skandalında 'suçluyu' buldu

Medya

İbrahim Karagül görevden alındı iddiası

Medya

Bir gazeteci daha gözaltına alındı