Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Gerici Akit'in skandal paylaşımı hakkında karar verildi!

İspanya'da sosyalistlerin lideri istifa etti

Bask ve Galisya özerk yönetimlerinde 25 Eylül'de yapılan yerel parlamento seçimlerinde PSOE'nin 'tarihi hezimet' olarak nitelenen sonuç almasının ardından Sanchez'in istifasını isteyen parti içindeki muhalif gruplar, bugün sonuca ulaştı. Son 3 gündür büyük yoğunluğun yaşandığı, sosyalistlerin Madrid'deki merkez binasında bugün yapılan PSOE Federal Kurulu toplantısının sonunda Sanchez'in sunduğu ekimde genel sekreter seçimi, kasımda da olağanüstü genel kongre yapılması önerisi oylandı. 107 'evet'e karşı 133 'hayır' oyuyla önerisi reddedilen Sanchez, istifa ettiğini açıkladı.

'PARTİYİ DESTEKLEMEYİ SÜRDÜRMELİSİNİZ'

Sanchez basına yaptığı kısa açıklamada, 2014 Temmuz ayından bu yana yürüttüğü PSOE Genel Sekreterliği görevini bıraktığını söyledi. "Maalesef, önerim yapılan oylamada kabul edilmedi" diyen Sanchez, bundan sonra parti yönetimiyle ilgili kararı ve yeni genel sekreter ile genel kurul takvimini Federal Kurulunun belirleyeceği ifade etti. İspanya'daki sosyalistlere seslenen Sanchez, "Parti üyesi olun ve ya olmayın PSOE'nin sempatizanı olmaktan bugün hiç olmadığı kadar onur duymalısınız. Ve partinizi desteklemeyi sürdürmelisiniz" ifadesini kullandı.

PARTİ BİNASININ ÖNÜNDE KALABALIK OLUŞTU

Bu arada, PSOE Federal Kurulu dolayısıyla Madrid'deki parti binasının önünde gün boyunca büyük kalabalık yaşandı. Sanchez'i destekleyenler ve karşıtlar parti binası önünde toplanıp, sloganlar attı. Ayrıca 4 saatlik bir gecikmeyle başlayan ve 5 saate yakın süren Federal Kurulu toplantısında da üyeler arasında çok ciddi tartışmalar yaşandığı, karşılıklı hakaret içerikli sözler kullanıldığı iddia edildi. PSOE'de yaşananlar ve Sanchez'in istifasıyla ilgili İspanyol basınında yer alan yorumlarda 'tarihi çöküş ve bölünme' ifadeleri öne çıktı. PSOE'nin tarihinde, parti militanlarının oylarıyla Genel Sekreter seçilen ilk siyasi lider olan Pedro Sanchez, yapılan iki genel seçime rağmen 9 aydır hükümetin kurulamadığı İspanya'da yaşanan siyasi belirsizlikte önemli bir rol oynamıştı. 20 Aralık 2015 ve 26 Haziran 2016'da yapılan genel seçimlerde ikinci büyük siyasi parti olmayı sürdüren PSOE, buna rağmen oy oranının yüzde 22'ye kadar düşmesinden tarihindeki en kötü sonuçları almıştı. Sanchez 20 Aralık seçiminden sonra PSOE'nin liderliğinde Podemos ve Ciudadanos partilerinin katılımıyla bir hükümet kurmayı denese de, Podemos ile anlaşamamasından dolayı Meclis'teki güven oylaması başarısızlıkla sonuçlanmıştı. 2011 yılından bu yana ülkeyi yöneten ve ekonomik krizden dolayı uyguladığı kemer sıkma politikalarıyla öne çıkan sağ görüşlü Halk Partisinin (PP) iktidarda kalmasına karşı olan Sanchez, PP lideri ve Başbakan Mariano Rajoy'un kurmak istediği azınlık hükümetine destek vermeyeceğini her seferinde dile getirmişti. Buna rağmen PSOE içindeki bir grup muhalif, İspanya'nın 1 yıl içinde üçüncü kez genel seçime gitmesinin yarar sağlamayacağını, PSOE'nin çekimser oyuyla PP'nin bir azınlık hükümeti kurmasına izin verilmesi gerektiğini savunuyor.

 

Kaynak: Sputnik
 

İlgili Haberler

Dünya

'Batı'nın İsrail'e olan bakışı değişmeye başladı'

Dünya

Trump'tan Gülen'in iadesine ilişkin açıklaması

Dünya

44 mürettebatıyla kaybolan denizaltı 1 yıl sonra bulundu

Dünya

Donald Trump'dan yeni Kaşıkçı açıklaması

Dünya

ABD'den gözaltındaki akademisyenlerle ilgili açıklama!

Dünya

BM: 18 milyon kişi açlık tehdidiyle karşı karşıya

Dünya

Washington Post: CIA, Kaşıkçı cinayeti emrini Veliaht Prensin verdiği sonucuna ulaştı

Dünya

Suriye ordusu, cihatçıların saldırısını püskürttü!

Dünya

ABC Özel | Alman istihbaratının ikinci adamı Sinan Selen mi oluyor?

Dünya

TGB'den ABD ambargosuna karşı İran ziyareti

Dünya

ABD'den Türkiye açıklaması!

Dünya

Trump kaybetti!