Çok Okunanlar

'Şarkıcı'dan Fatih Portakal'a tehdit: Seni elime bir verseler...

5 yıllık memurluğunu izinle geçirip Saray'a atandı

Bakan 'düzeltti': Makarna ve kömür dağıtmıyoruz, nakit dağıtıyoruz

İşte CHP'nin belediye başkan adayları!

Canan Karatay: Yüzde bin 500 kanıtlandı kanser yapıyor

İsrail karşıtı tasarı bugün oylanacak

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Kudüs'teki İsrail yerleşimlerine karşı hazırlanan bir tasarıyı bugün oylayacak. Mısır tarafından hazırlanan tasarıda İsrail'in Doğu Kudüs de dahil olmak üzere işgali altındaki Filistin topraklarındaki yerleşim politikasını derhal sona erdirmesini öngörüyor.

Tasarıda İsrail'in söz konusu yerleşimlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğu ve iki devletli bir çözümü olanaksız hale getirdiği belirtiliyor.

İsrail basınında tasarının geçmesi için gereken 9 oyun bulunabileceği endişesi dile getiriliyor. Ancak, bu durumda daimi üyelerden birinin yine de veto hakkı bulunuyor. ABD ve Britanya'nın tasarıyı veto etmesi bekleniyor.

İsrail Başbakanı Netanyahu konuyla ilgili açıklamasında ABD'ye çağrıda bulunarak, "ABD bu İsrail karşıtı tasarıyı veto etmelidir" ifadesini kullandı.

İsrail'in BM Büyükelçisi Danny Danon da ABD'ye duydukları güveni ifade ederek, "en büyük müttefikimizin tek taraflı ve İsrail karşıtı olan bu tasarının geçmesine izin vermemesini umuyoruz" sözlerini kullandı.

ABD'nin Başkanlık değişikliği arifesinde mevcut tutumunu değiştirmesi beklenmese de tasarının BMGK'da yaratacağı taraflaşma ülkelerin tutumlarına dair fotoğraf vermesi açısından önemli.

Geçtiğimiz salı günü Avrupa Birliği ve Arap Birliği İsrail'in Filistin topraklarını işgalinin sonlandırılmasına dönük uluslararası çabaları hayata geçirmek yönünde bir çağrı yaparak İsrail yerleşimlerini kınamıştı.

BMGK kalıcı üyelerinden Fransa'nın İsrail yerleşimlerinin aleyhine tavır takındığı biliniyor. Rusya ve Çin'e ek olarak Angola, Mısır, Malezya, Yeni Zelanda, Senegal, İspanya ve Venezuela'nın da evet oyu vermesi bekleniyor. Buna karşın Japonya, Büyük Britanya ve Ukrayna'nın hayır oyu vermesine kesin gözüyle bakılıyor.

İlgili Haberler

Dünya

Bebeklerine 'Adolf' ismini veren çifte hapis cezası

Dünya

Annesinin alkışları eşliğinde 14. kattan ölüme atladı

Dünya

ABD, Erdoğan'ın açıklamalarını yalanladı

Dünya

ABD'den Türkiye'ye Patriot satışına onay

Dünya

'Trump'ın Ortadoğu barış planının başarı şansı yok, doğar doğmaz ölecek'

Dünya

Rusya: ABD'nin INF'den çekilme kararı kesinleşti

Dünya

ABD, Uzay Kuvvetleri Komutanlığı kuruyor

Dünya

Belçika Başbakanı istifa etti

Dünya

Trump'ın eski ulusal güvenlik danışmanı hakkındaki karar duruşması ertelendi

Dünya

Trump Vakfı, yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle kapatılıyor

Dünya

-37 derecede soyunup, kepçenin uçunda sallandılar

Dünya

Yeni Zelanda, keyif amaçlı esrar kullanımının yasallaşması için referanduma gidiyor